Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Трагедія Зідана

13 липня, 2006 - 00:00
ПРЕЗИДЕНТ ФРАНЦІЇ ЖАК ШИРАК ВВАЖАЄ ЗІДАНА ГЕНІЄМ СВІТОВОГО ФУТБОЛУ, ЩИРОЮ ЛЮДИНОЮ З ГЛИБОКИМИ ПЕРЕКОНАННЯМИ / ФОТО РЕЙТЕР

Боги виконують бажання тих, кого хочуть знищити. Зінедін Зідан, можливо, розмірковує сьогодні над цією давньогрецькою мудрістю. Зідан оголосив про те, що хоче закінчити свою професійну кар’єру після Чемпіонату світу, і його бажання збулося. Після того, як Франція ледве втрималася після першого кола турніру, Зідан був на висоті і привів команду до порога другого чемпіонства. Але замість того, щоб закінчити свою кар’єру тріумфом або хоча б оваціями, його вивели з фіналу за удар головою італійського гравця. У футбольній історії існує небагато таких трагічних прикладів.

Що б не спровокувало поведінку Зідана (можливо, образа за расовою ознакою), його брутальний вчинок, побачений у всьому світі, трохи зіпсував його образ. Сумний парадокс полягає в тому, що тоді коли дедалі більше людей у всьому світі дізнавалися про його легендарну людську доброту і поважали його за це, тепер він назавжди запам’ятається актом агресії.

Дійсно, статус Зідана як чемпіона- символу найбільш універсального і популярного виду спорту в світі не до кінця пояснює, чому люди так нав’язливо йому поклонялися. Його людські якості, як і його талант і техніка на полі, однаковою мірою вплинули на створення його популярного образу.

У футболі так було завжди. Для аргентинців маленький Дієго Марадона був символом помсти слабких і бідних. У результаті, його співвітчизники іноді прощали йому його часті витівки. Таким же чином, Пеле став символом гармонійної міжрасової Бразилії.

Зідан не став чимось у цьому роді. Більш того, після закінчення кар’єри він навряд чи стане менеджером, як його колега Жан-Клод Кіллі, колишній гірськолижник, який був одним iз голів на зимових олімпійських іграх 1992 року, або як його колега з футболу легендарний Мішель Платіні, який допомагав координувати чемпіонат світу 1998 року. У результаті Зідан, який є, можливо, одним з кращих футболістів, завершив гру вчинком, якому немає місця в жодній грі.

Проте Зідан залишиться загальносвітовим символом завдяки глибині свого людського характеру і винятковій простоті. Цю людину знають у найвіддаленіших кутках планети, однак він зберіг образ отакого «свого парубка». Зараз, коли у Франції точаться суперечки навколо інтеграції, Зідан став уособленням ідеального успіху, що досягається талантом і важкою працею, при цьому він ніколи не зраджував себе і своє алжирське коріння.

Більш того Зідан втілив цінності, які сьогодні, схоже, перебувають під загрозою, але в які, як і раніше, вірять звичайні люди: вірність родині, старанність і співпраця. Ця людина була не тільки чемпіоном світу, але і зразковим сином і батьком. Епізод, коли після перемоги Франції над Іспанією він майже боязко висловив свою любов до своєї матері, зворушив серця глядачів у всьому світі.

Щоб зрозуміти причини популярності Зідана, треба тільки пригадати про його скромність і уважність до інших людей, що прямо протилежно зарозумілості і байдужості, які характерні для поведінки дуже багатьох знаменитостей, включаючи футболістів. Сьогодні, коли у Франції, як і у всьому світі, прірва між елітою і звичайними людьми досягла рекордних розмірів, коли самовдоволення багатих відчувається менш успішними людьми особливо гостро, Зідан, син зневажених іммігрантів, став міжнародною зіркою і, проте, зберіг простоту, властиву його народу.

За це Зіданом не тільки захоплювалися, але і поважали його. Його успіх ніколи не засновувався на невдачі інших. Навпаки, він активно бере участь в таких акціях, як допомога хворим дітям. Очевидно, одного разу він може стати прекрасним послом миру або дітей, працюючи в ООН або в якій-небудь іншій міжнародній організації.

Але тепер герой повержений. Зідан був не суперменом, а звичайною людиною. У миттєвому пориві незрозумілої люті його слава перетворилася на безумство і прокляття. Його трагедія глибоко особиста. Проте буде великою втратою, і далеко не тільки для футболу, якщо ганебний відхід Зідана як гравця стане таким, що визначить сприйняття його як людини.

Паскаль БОНIФАС — директор Інституту міжнародних і стратегічних відносин (IRIS, Париж) і автор книги «Футбол і глобалізація».

Паскаль БОНІФАС Проект Синдикат для «Дня»
Газета: 
Рубрика: