На вчорашній круглий стіл покладалися великі надії. Передбачається, що представники демократичної коаліції та опозиції зуміють домовитися й виведуть країну з політичного тупика, в якому вона перебуває вже не один тиждень. Але не не так сталося, як гадалося...
До 11.00 у «Катрусиному кінозалі» (так депутати називають конференц-зал на 1-му поверсі Ради) за круглим столом сиділи лише комуністи, два представники БЮТ і соціаліст Іван Бокій. Після 25 хвилин очікування слово взяв лідер комуністів Петро Симоненко. Він заявив, що це — неповага до його політичної сили. «Ми вважаємо недоцільною свою участь у круглому столі», — заявив Симоненко й залишив зал.
Буквально за хвилину до преси звернувся БЮТівець Микола Томенко й повідомив, що круглого столу не буде. Тому що не прийшов лідер Партії регіонів. «Відсутність лідера політичної сили, що висунула нам ультиматум, робить круглий стіл безглуздим», — заявив Томенко. І додав, що, можливо, по обіді вдасться переконати Віктора Федоровича, й тоді круглий стіл відновить свою роботу.
Переконати не вдалося. Після обіду з'явилася лише заява Віктора Януковича. «Проблеми, які там (на круглому столі. — Ред. ) мають обговорюватися, більше відповідають формату погоджувальної ради. Тому ми й делегували на зустріч дуже поважних представників — членів президії та членів політради Партії регіонів (з них у залі з'явився лише Тарас Чорновіл. — Ред.). Ми завжди беремо участь у засіданнях погоджувальної ради. А там не ставиться умова про обов'язкову участь керівників партії чи фракції», — цитує слова Януковича його прес-служба.
Виправдання, м'яко кажучи, не дуже переконливе, якщо врахувати, що протягом двох днів працювала загальна робоча група з підготовки заходу. Більше того, було вже вироблено проект постанови круглого столу. «У цьому документі було прописано, що всі — й коаліція, й опозиція — працюватимуть у межах Регламенту. Це мало сподобатися нашим опонентам», — зазначив Іван Бокій.
За словами іншого представника Партії регіонів Василя Джарти, партія відмовилася від участі в круглому столі, тому що на ньому не було Президента Віктора Ющенка. «Круглий стіл мав очолити Президент, оскільки саме від нього йшла ініціатива. Його участь для нас принципова», — заявив він.
До речi, учора з'явилася нова порція ультиматумів від Партії регіонів. Нагадаємо, що спочатку «регіонали» висували чотири пункти вимог, тепер їхня кількість збільшилась до 12-ти. Окрім постів керівників комітетів, ПР хоче й пост першого заступника голови Верховної Ради та своїх представників у виконавчій владі. Окрім того, Конституційний Суд має обиратися з суддів, яких запропонує фракція Партії регіонів. За словами представника БЮТ Олександра Турчинова, подібні дії опозиції — це «не просто нахабство, це виклик усьому українському суспільству, й все це робиться для дестабілізації ситуації в державі». Ще емоційніше відреагував «нашоукраїнець» Роман Безсмертний: «Якщо не хочуть діяти за Конституцією України й за регламентом, то скажу на їхньому жаргоні: нехай визначаться зі своїми «хотелками».
У яку гру грає Партія Регіонів? Як далі розвиватимуться події? Про це «День» запитав у політолога, голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира ФЕСЕНКА:
— Я думаю, у Партії регіонів, як мінімум, дві гри. Гра перша й, напевне, головна з урахуванням останнього ультиматуму — це гра, направлена на зрив «помаранчевої» коаліції, на її руйнування та на те, щоб взяти під контроль ситуацію у Верховній Раді. Гра друга, якщо не вдасться перша, — отримати якомога більше поступок від Президента й майбутньої коаліції. І не лише у вигляді парламентських комітетів.
Окрім того, цілком можливо, що у Партії регіонів є два крила: одне націлене все- таки на компроміс з владою, а друге, войовниче, — на те, щоб вже сьогодні розпочати «війну» до повної й остаточної перемоги. Схоже, що згоду на круглий стіл певні лідери Партії регіонів вважали слабкістю коаліції та Президента й вирішили посилити свою позицію. Я думаю, це помилкове рішення й воно може бути використане такими ж «яструбами» з коаліції як привід для того, щоб вийти з переговорного процесу з Партією регіонів.
На сьогодні є два варіанти розвитку подій. Один варіант — це все ж досягнення компромісного рішення з взаємними поступками, а не капітуляція перед ультиматумами Партії регіонів. Жодної капітуляції не буде. Чим раніше це зрозуміють «регіонали», тим краще для них.
Другий варіант розвитку подій полягає в тому, що, на жаль, ситуація розвиватиметься шляхом ескалації політичного протистояння. Коаліція цілком може провести свої власні рішення, сформувати керівні органи Верховної Ради. Тобто повториться сценарій, що був у 2000 році за Кучми. І тоді «регіонали» залишаться ні з чим. Вони, звичайно ж, проведуть масові акції. Спробують тиснути на владу через місцеві ради. Ця ситуація здатна викликати поглиблення міжрегіонального розколу. Таким чином, у країні збережеться політичне напруження. Але виграшу Партія регіонів від цього не отримає. Певні форми тиску на владу, я побоююсь, зроблять саму Партію регіонів заручником радикалів — як у її власних лавах, так і поза Партією регіонів, тих же «вітренківців».
P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що Президент сьогодні об 11.00 візьме участь у засіданні погоджувальної ради парламенту і зустрінеться з Віктором Януковичем.