У липні в Києві відбудеться українсько-російський бізнес- форум, присвячений інвестиційному клімату в Україні після виборів. Такої домовленості було досягнуто ще в квітні між президентом УСПП і секретарем (на той час) Ради національної безпеки й оборони України Анатолієм Кінахом і президентом Російського союзу промисловців і підприємців Олександром Шохіним. Йтиметься про можливі загальні проекти у сфері енергозбереження, машинобудування, енергетичного обладнання, а також розвитку транспортної інфраструктури.
Ця зустріч представників двох бізнес-еліт ще попереду, і, можливо, її формат може якимсь чином видозмінитися залежно від того, яку сходинку в нашій державній ієрархії займе А. Кінах. Але інший подібний захід — Український інвестиційний саміт у Лондоні — вже завершився і, на думку учасників й експертів, став хорошим майданчиком для залучення в Україну потенційних інвесторів. Посол України у Великій Британії Ігор Харченко вважає, що участь представників англійських, європейських бізнес-кіл, попри деякі політичні неясності, що залишаються в Україні, свідчить про те, що стійкий, відкритий і постійний інтерес до співпраці з Україною в Європі існує». Директор із питань розвитку бізнесу інституту Адама Сміта Стівен Батлер зазначає, що головною метою Українського інвестиційного саміту є забезпечення платформи для потенційних інвесторів із метою обговорення наявних змін, а також для просування іміджу України як країни зі сприятливими для інвесторів умовами.
Мабуть, Україна має на цьому напрямі певні успіхи. Так Європейський інвестиційний банк може протягом найближчих років наростити портфель проектів у нашій країні до $3 мільярдів. Віце-президент ЄІБ Саулі Ніїністо заявив про намір розпочати широкомасштабне інвестування в Україні, насамперед у сфері транспорту, розвитку міської інфраструктури, а також на підтримку екологічної безпеки Чорноморського басейну. Але і сьогодні ми вже маємо чим похвастати. Приріст прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну тільки в першому кварталі, згідно зі статистикою, становив $922 мільйони, що 3,9 разу більше, ніж за аналогічний період 2005 року (минулого року на цей час розмови про реприватизацію створили абсолютно нікчемну базу для нинішніх порівнянь). Утім загальний обсяг ПІІ в Україну до 1 квітня 2006 року досяг майже $17,4 мільярда, що на 97,8% більше, ніж було на початок квітня рік тому. Щоправда, не дуже радує структура такої інвестиційної активності: у фінансову діяльність — $389,7 мільйона, у сектор нерухомості — $177,4 мільйона і тільки $195,7 мільйона — в промисловість.
До кінця року Мінекономіки збирається отримати приріст ПІІ в Україну на рівні $4,5 мільярда проти рекордно високих минулорічних $7,3 мільярда, забезпечених приватизаційним продажем «Криворіжсталі» і приватним — банку «Аваль». Чи піде процес цим руслом і цього року, адже сигнали про ненадійність інвестклімату з неофіційних джерел не припинилися. Як вважає віце- президент Центру досліджень корпоративних відносин (Київ) Ростислав Іщенко, «інвестиційний ринок України переживає етап змін, пов’язаних із реформуванням євроінтеграційної політики керівництва країни». Причому, на його думку, головною загрозою інвестиційної привабливості України залишаються некомпетентність і корумпованість державних чиновників.
Відповідні висновки зробила у своєму дослідженні «Бізнес-середовище в Україні-2005» і Міжнародна фінансова корпорація (IFC). Щоправда, це не завадило їй оголосити про наміри вкласти в інвестиційні проекти в Україні в 2006 році понад $200 мільйонів. Мабуть, ситуація все ж змінюється на краще.
Однак рішучих висновків про це в експертному середовищі ще немає. Європейська бізнес- асоціація в Україні також провела своє дослідження інвестиційного клімату, але поки що відкладає його публікацію. Як з’ясував автор в інтерв’ю з віце-президентом ЄБА Хорхе Інтріаго, затримка пов’язана, з одного боку, з тривалим створенням парламентсько-урядової коаліції, а з іншого — з неясністю щодо того, яким чином збирається вдосконалити Україна свої правоохоронну та судову системи, які погрузли в корупції. Як можна зрозуміти з цієї розмови, саме ці реформи можуть стати платформою для приходу в Україну реальних інвестицій.