Наче у відповідь на газові російські ультиматуми (останній ми чули від заступника голови «Газпрому» Олександра Рязанова) про підвищення цін (до $120—130 за тисячу кубометрів), НАК «Нафтогаз України» збільшує видобуток власного газу. Минулої п’ятниці на Полтавщині були презентовані одразу два родовища — Комишнянське та Копилівське. Експерти стверджують, що за якістю наш газ повністю відповідає технічним нормам, а відтак не поступається російському чи туркменському.
Комишнянське родовище ще нещодавно належало до категорії таких, чиї ресурси вважалися вичерпаними. В останні роки воно ледь животіло: одна свердловина, яка тут працювала, була повністю виснажена. Однак компанія «Укргазвидобування» провела додаткову геологорозвідку, в результаті якої прогнозні запаси родовища збільшилися майже до 15 мільярдів кубометрів. За словами Бориса Синюка, головного інженера ДК «Укргазвидобування», в наслідок буріння кількох додаткових свердловин розвідані запаси цього родовища можна буде збільшити ще майже на три мільярди кубометрів. Окрім газу, відновлене родовище багате на газовий конденсат. Свердловина щоденно дістає з глибини 6 тисяч метрів 120 тонн конденсату (до реконструкції — лише дві тонни), у якому, як розповідають видобувники, міститься близько 80% бензину. Тож одна тонна конденсату коштує 2,5 тисячі гривень. Отже, грошові «обороти» одного родовища нескладно підрахувати. За словами Ігоря Атаманчука, директора управління «Полтавагазвидобування», раніше газоконденсатом нехтували, бо газу було вдосталь. Відтак, ті свердловини, в яких газ закінчувався, вважали нерентабельними та закривали. Відтепер iз цією практикою покінчено.
Разом з тим, генеральний директор «Укргазвидобування» Ілля Рибчич не здається таким вже оптимістом. Він підкреслює, що дані два родовища — останні, відкриті компанією. «На сьогоднішній день відкритих родовищ більше немає, — розводить він руками. — Вводити в експлуатацію більше нічого». НАК не має можливості здійснювати розвідку нових газових родовищ, оскільки Міністерство екології зволікає з видачею ліцензій.
Але найбільш суттєва причина багатьох проблем у газовій галузі — брак коштів у «Нафтогазу», який, за словами Рибчича, випливає з того, що в країні діє економічно необгрунтована ціна на газ. Сьогодні «Укргазвидобування» отримує при реалізації тисячі кубів газу населенню 112 гривень, а собівартість видобутку разом із податками становить 168 гривень. Тобто видобувати газ нерентабельно. «Керівництво держави розуміє це, і ціну на газ буде збільшено, — говорить Рибчич. — Рівень ціни газу для населення, прийнятний для НАКу, становить 414 гривень разом із транспортуванням». Для тих, хто не може стільки платити, будуть діяти субсидії.
Встановлення справедливих цін на газ відчутно збільшить внесок «Укргазвидобування» у державну скарбницю. Цього року компанія планує сплатити в бюджет 2,4 мільярда гривень.
Одне з головних завдань компаній, які провадять видобуток корисних копалин, не допускати вичерпування розвіданих запасів. Тож «Нафтогаз» щороку збільшує розвідані запаси газу на 17 мільярдів кубометрів, а видобуває 14—15 мільярдів.
На Комишнянському родовищі п’ять нових свердловин. Кожна з яких обійшлася НАКу в 20 мільйонів гривень. Бурити доводилось на глибини більше 6 км, бо на малих глибинах в Україні газу майже не залишилось.
Запаси Копилівського родовища дещо скромніші: 7,3 мільярда кубометрів. Цього вистачить на 30 років роботи. Зараз тут працюють дві свердловини. Ще сiм пошукових свердловин — в процесі буріння.
Загалом на розвідку нових газових родовищ минулого року НАК «Нафтогаз України» витратила 600 мільйонів гривень. Навіщо, коли можна без зайвого клопоту купляти газ у сусідів? Тим паче якщо компанія, судячи із слів Рибчича, зараз працює собі в збиток. Та, впевнений Рибчич, кожне нове родовище дозволяє зменшувати залежність від іноземних постачальників, а також впливати безпосередньо на газові ціни. Він також запевнив, що компанія продовжуватиме розвідку за власний кошт, братиме кредити. На даний момент, зазначив Рибчич, «Укргазвидобування» залучило невеликий обсяг кредитів — 100 мільйонів гривень. Адже Україна щодо видобутку власного газу — країна на диво перспективна: нерозвідані запаси оцінюються у 4,5 трильйона кубометрів. Значні обсяги вуглеводнів можуть залягати в акваторіях Чорного та Азовського морів. Збільшення обсягів геологорозвідувальних робіт дозволить вже до 2010 року довести щорічний видобуток газу в Україні до 22— 24 мільярдiв кубометрів. Але, як завжди, для цього потрібні чималі капіталовкладення.