Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заявка на участь у суперфіналі

Партія регіонів випередила «коаліціантів»
20 травня, 2006 - 00:00

От і минув ще один тиждень, протягом якого учасники майбутньої демократичної коаліції виконували традиційні вправи зі створення більшості у Верховній Раді: звинувачували одне одного в саботажі та працювали кожен над своїм варіантом угоди.

Так, за словами першого секретаря Політради СПУ Йосипа Вінського, «зараз здійснюється інтенсивна робота СПУ з БЮТ із доопрацювання основ внутрішньої та зовнішньої політики». Перший секретар Політради СПУ зазначив, що «таким чином ми зможемо запропонувати нашим партнерам єдиний документ, як загальну позицію». «Ми вважаємо, чим яснішою й чіткішою буде позиція СПУ та БЮТ, тим простіше буде для «НУ» вести дискусію та визначатися, оскільки останнім часом у нас були проблеми саме між НУ та партнерами», — наголосив депутат.

Не покладаючи рук готують свій варіант угоди й у «Нашій Україні». Причому, як заявив нашоукраїнець Микола Катеринчук, «при підготовці свого варіанта коаліційної угоди «Наша Україна» намагається враховувати позиції БЮТ і СПУ». Так, він зазначив, що зараз на деякий час припинено роботу над економічним блоком угоди через деякі розбіжності з Соцпартією. Зокрема, за його словами, соціалісти наполягають на необхідності збереження мораторію на вільну торгівлю землею до 2009 року. Тоді як представники «НУ» вважають необхідним якнайшвидше розпочати вільну торгівлю землею.

Який саме проект «єдиної» угоди понесуть «коаліціанти» Президенту, ще не ясно. Нагадаємо, що Віктор Ющенко пообіцяв учасникам переговорів зустрітися наступного тижня за умови, що йому принесуть саме «єдиний» варіант договору. Сам Президент пропонує учасникам переговорів винести неузгоджені позиції в окремий документ за рамки коаліційної угоди.

Можливо, на цю пропозицію Президента надихнув вчинок Партії регіонів, яка без анонсів і гучних заяв зненацька видала свій варіант коаліційної угоди. Болісні теми НАТО та російської мови в ньому якраз винесені за дужки. Треба зазначити, що практично всі політичні експерти сходяться на думці, що сам факт появи тексту коаліційної угоди від ПР «нарощує вагу» цієї політичної сили. «Партія регіонів набирає бали в суспільній свідомості тим, що вона діє не істерично, а з гідністю, як респектабельна політична сила, — сказав «Дню» політолог Олесь Доній. — Вони показують, що готові для об’єднання, що в них є напрацювання, конкретні пропозиції. Очевидно, що якщо будуть тривалі проблеми з помаранчевою коаліцією або через рік вона зламається, цей документ буде одним з елементів переговорів Партії регіонів з якоюсь іншою політичною силою».

Керівник соціологічної служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко також відзначає прогрес регіоналів. «Дуже важливо, що ПР, хай дуже недорікувато, на поверхневому рівні, але намагається говорити про європейську демократію та ліберальну економіку. Ще кілька років тому таке й на думку нікому не спадало, — сказав він «Главреду» (www.glavred.info). На думку експерта, «ПР поводиться трохи непристойно для великого політичного гравця». «Вони — переможці, які набрали на виборах 32%. Разом із тим, вони поводяться як третьорядна партія, котра чекає, коли посваряться дві сильні партії і їм запропонують місце у великій політиці. Не можна переможцям відігравати роль «золотої акції». Це можуть дозволити собі слабкі партії, які не мають сил. Макіавеллі хороший для тих, хто може працювати в режимі політичної інтриги, але не великої політики. І сам факт того, що ПР нарешті спромоглася, хай не звертаючись прямо, але зробити свої пропозиції, свідчить про те, що вони нарешті похопилися. «Регіони» почали займатися політикою. Але, можливо, вони ще самі про це не знають», — зазначив В. Небоженко.

Олена ЯХНО «День»
Газета: 
Рубрика: