80 тисячам жителів Харківщини віком від 15 до 30 років не було зроблено щеплення проти кору. Цю песимістичну статистику озвучив головний санітарний лікар регіону Іван Кратенко. А реальними підтвердженнями тому, за його словами, є останній спалах захворюваності в Харкові, коли виявилося, що всі хворі — вже дорослі люди, батьки яких свого часу відмовилися від профілактичного щеплення дитини проти кору. Нині історія повторюється.
З 1 червня медики знову почнуть робити дітям пробу Манту. До речі, про проведення в навчальних закладах Харківщини будь-якого щеплення інформуватимуть батьків, яким настійно рекомендується не відмовлятися від імунопрофілактики. Безглузда відмова від вакцинації проти кору в 80-х роках призвела до спалаху цього захворювання серед дорослого населення зараз. Тепер, щоб стабілізувати ситуацію, лікарі повинні зробити щеплення проти кору тисячам людей, однак, за даними Кратенка, Україна таку моновакцину не виготовляє, тому її необхідно купувати в Росії, що дуже недешево обійдеться для держави. На сьогодні профілактичне щеплення дитячому та дорослому населенню робляться на 1489 пунктах вакцинації та у восьми кабінетах, які входять до складу лікарсько-профілактичних закладів недержавних форм власності. За рахунок держбюджету в 2005 році область отримала імунологічних препаратів на 6,6 мільйона гривень. Крім того, за інформацією начальника управління охорони здоров’я при облдержадміністрації Богдана Волоса, було додатково закуплено препаратів на 148 тис. 603 гривні.
На даному етапі найскладнішим для лікарів та чиновників виявилося переконати населення, що у вакцинації немає нічого страшного. Основна причина відмови батьків робити дітям щеплення полягає в недостатній і часто некваліфікованій роз’яснювальній роботі, яку повинні провести лікарі в районних поліклініках з батьками малюків. Згідно зі статистикою управління охорони здоров’я, протягом 2005 року туберкулінодіагностику було проведено 99,9% дітям. Ревакцинацію (повторне щеплення) БЦЖ пройшла 10201 дитина, причому ускладнення на БЦЖ було зареєстровано лише у чотирьох випадках, що становить 0,01% від усіх прищеплених. Цей показник нижчий від порогу, встановленого Міністерством охорони здоров’я. Протягом поточного року туберкулінодіагностику було проведено вже 198 тис. 333 дітям, для чого було використано туберкулін виробництва заводу «Біолек», який є єдиним виробником цього препарату в Україні. Було використано 27 серій туберкуліну, в тому числі й ту, яку на сьогодні заборонено для використання (1454). Реакцій та ускладнень на введення препарату не було зареєстровано. Після ретельної перевірки комісія Міністерства охорони здоров’я дійшла висновку, що технологію виробництва на заводі «Біолек» не було порушено. Однак є зауваження щодо стану території, на якій розміщене підприємство з виробництва туберкуліну.
Богдан Волос та Іван Кратенко запевнили, що на місцевому рівні буде посилено контроль за дотриманням медичними працівниками правил проведення проб на реакцію Манту. Якщо ж лікар сумнівається в можливості проведення щеплення дитині, то він може відправити його до обласної дитячої клінічної лікарні, де на базі імунологічного та алергологічного відділення постійно діє комісія з питань вакцинації. Питання необхідності щеплення вирішується в кожному випадку індивідуально з урахуванням консультацій відповідних фахівців. Так, наприклад, минулого року було проведено 12 таких засідань, на яких побувало 129 дітей, 63 із яких щеплення було зроблено під наглядом алерголога, а нинішнього року на чотирьох засіданнях було оглянуто 29 дітей, а 16 і них було зроблено щеплення, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.