Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Черги — за польськими візами. Чому?

19 травня, 2006 - 00:00
ТАКОЮ БУЛА ЧЕРГА БІЛЯ ПОЛЬСЬКОГО КОНСУЛЬСТВА ВЧОРА / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Польща приготувала деякі нововведення для тих українців, які мають намір відвідати сусідню країну. Із 1 травня польська віза повинна містити відскановану фотографію з обличчям мандрівника. Зміни зумовлені приєднанням Польщі до Шенгенської угоди наступного року. Про це вчора повідомив генеральний консул Польщі Сильвестр Шостак.

Зокрема, встановлюється розмір фотографії 3,5 см на 4,5 см, вимагається високий рівень якості — колір, чіткість, контраст — і «вік» не більше за півроку до подачі документів на отримання візи. Досить жорсткі умови в основному пов’язані з технічними вимогами процесу сканування фотографій, повідомили в консульстві. У випадку, якщо надані фотографії не відповідатимуть зазначеним вимогам, консульство залишає за собою право відмовити в розгляді поданих документів. Здавалося б, суто технічне нововведення не повинне було вплинути на звичайний режим видачі польських віз. Утім, у перші ж дні дії нового правила, за словами С. Шостака, в половини тих, хто подавав документи на візи, виникли проблеми й стосувалися вони фотографій. Генконсул заспокоїв, що жодному з неуважних подавців не було відмовлено у візі, але вони змушені були витрачати додатковий час на виправлення своєї помилки. Через це черги біля стін консульства помітно зросли. За словами віце-консула Анни Новаковської, за звичай процедура подачі документів на отримання візи в польському консульстві займає десять хвилин, а паспорт із готовою візою можна отримати через три години після подачі документів.

Вирішити проблему черг генконсульство Польщі сподівається, дозволивши українцям отримувати багаторазові візи на півроку та рік за територіальним принципом, тобто за місцем проживання. На сьогоднішній день в Україні працює п’ять консульств — у Києві, Харкові, Львові, Луцьку та Одесі, кожне з яких обслуговує певну групу областей. «Громадянинові зі Львова чи Харкова вже не треба буде їхати по візу до Києва», — пояснив Сильвестр Шостак.

З рештою умов усе поки що залишиться по-старому. Угода про поточний візовий режим між Україною та Польщею діятиме до моменту фактичного вступу останньої до Шенгенської зони, тобто українці й надалі отримуватимуть безкоштовні одноразові та багаторазові візи. Скільки коштуватиме польська віза для українців після початку дії Шенгенських вимог і чи буде можливість і надалі видавати їх безкоштовно, в генеральному консульстві Польщі сказати поки що не готові. Не відомо також, коли країна зможе приєднатися до шенгенського простору. С. Шостак запевнив, що «з боку Польщі є бажання максимально спростити» процедуру отримання вiз, але остаточне рішення «буде узгоджуватися з ЄС». Під час візиту Президента України Віктора Ющенка до Польщі минулими вихідними його польський колега Лех Качиньський запевнив, що як член Шенгенської угоди «Польща надаватиме всі можливі пільги для українців, передбачені цим документом», а процес видачі віз «буде суто формальним».

Ольга КОРНІЙЧУК, «День»
Газета: