Фестиваль етнічної культури «Галас», що відбувся на днях в Острозі на території замку князів Острозьких, створився дуже швидко — лише за три дні. Не так уже й багато, зважаючи на стереотипні твердження на зразок черствості прагматичної зурбанізованої суспільної душі. Значить, такі речі ще комусь потрібні.
«Проведення фестивалю етнічної культури на території старовинного замку князів Острозьких — в одному із найстаріших культурних та історично багатих центрів Східної Європи, очевидно, є логічною рефлексією на процеси, які відбуваються у сучасній Україні та світі в тому числі. Сьогодні світ можна прирівняти до білки, яка вперто бігає всередині колеса і ніяк не може зупинитись. Вона не може побачити всієї різноманітності форм і структур, які існують поза колесом. Її цікавить лише темп руху. В сучасному світі кожен день вмирає якась мова, зникає етнос, нівелюється і йдуть у небуття традиції, історія, духовність...», — приблизно так, за словами організаторів — острозької міської громадської організації Інститут політико-інформаційних досліджень, Острозького історико-культурного заповідника та численних студентів-волонтерів з Національного університету «Острозька академія» — можна пояснити мотивацію, актуальність, чи навіть необхідність народження «Галасу». Як і годиться новонародженому, фестиваль був ще зовсім немасштабним, але, за словами однієї з учасниць, з реальними претензіями на оптимальний ріст у всіх розуміннях цього слова: в майбутньому планується залучення не лише нових етнічних пластів до формату фестивалю, але й проведення так званих майстер-класів з різних видів ремесел наших предків.
Сьогодні фестиваль «Галас» — це не лише популяризація українського мистецтва та культури, унікальних традицій, але й веселе свято для мешканців та гостей міста. Створити його, власне допомогли музичні колективи «Гудаки» (с. Нижнє Селище, Закарпатська обл.), «Маракуйя» (м. Острог), «Джерело» (м. Рівне), «Уна Корда«( м. Острог), дует «Куришко Яна та Галя» (м. Рівне) та інші. Також гості мали можливість насолодитись демонстрацією бойового мистецтва козаків за участі Київської міської організації бойового мистецтва «Спас», унікальними зразками декоративного мистецтва майстрів народних ремесел, дегустацією сиру із Закарпаття, зробленого за справжньою швейцарською технологією із найякіснішого українського молока. Актуально порушити саме факт древнього тихого Острога як ідеального фону для «Галасу». Провінційне затишшя міста ніколи не було стимулом для духовної глухості, в якій часто дорікають сучасному суспільству. Девіз фестивалю — «Повертайся до витоків» — не закликає до регресу. Адже, як запевнила його учасниця Яна Куришко, давнє мистецтво було досконалим, в процесі свого розвитку воно, як не парадоксально, спрощується. Може, справді, ми йдемо до вдосконалення обхідними шляхами. Хтозна, кожен галас має своє відлуння?