Проблема співіснування теорії і практики завжди залишалась дуже гострою для української системи освіти, адже для підготовки висококваліфікованих фахівців важливо поєднувати отримання теоретичних знань із здобуттям практичних навичок під час роботи в різних установах, фірмах та громадських організаціях. Кожен навчальний заклад виробляє свій підхід до розуміння та, звісно, вирішення цього питання. Провідні українські університети навчальні заклади, що займаються підготовкою спеціалістів у галузі права, вирішують цю проблему організацією юридичних клінік, метою яких є надання юридичних консультацій, підготовці позовних скарг, юридичних документів тощо. Робота в таких установах сприяє формуванню нового покоління українських юристів. Показником високого рівня фахової підготовки вітчизняних правознавців став достойний виступ української команди на Міжнародному конкурсі молодих юристів з інтерв’ювання клієнтів, що відбувся у березні в столиці Уельсу Кардіфі. Від України участь у цих змаганнях взяли студентки четвертого курсу правничого факультету Національного університету «Острозька академія» Березюк Юлія та Загорулько Наталія, які, перемігши на всеукраїнсьій олімпіаді, поклали на себе почесну місію представляти українську школу права на міжнародному рівні.
«Участь у змаганнях взяли команди з 18 держав світу, серед яких Україна (поряд з Нігерією, Азербайджаном та Фінляндією) була представлена вперше, — розповідає безпосередня учасниця конкурсу, переможниця I Всеукраїнських змагань з інтерв’ювання клієнтів, студентки четвертого курсу правничого факультету Національного університету «Острозька академія» Юлія Березюк. — Такі можливості перед нами відкрила наполеглива робота радника з правових питань, координатора Програми клінічної юридичної освіти Американської асоціації юристів в Україні Антоніни Прудко. Саме комунікабельність та професіоналізм цієї жінки допомогли українській команді швидко пристосуватись до нових умов — кардинально відмінних від українських вимог членів журі — та продемонструвати досить високий рівень навичок інтерв’ювання та консультування клієнтів».
Протягом двох днів було проведено чотири раунди. При чому до півфіналу вийшло дев’ять команд, а у фіналі були представлені лише три: Нігерія, Гонконг та Нова Зеландія (остання і отримала перемогу, вже втретє за всю історію змагань). Наша команда брала участь у двох перших раундах, що дало змогу продемонструвати специфіку роботи юристів- консультантів, які практикують у державі з романо-германською системою права. Для членів журі було нелегким завданням оцінити нашу роботу, оскільки вони вперше зустрілись з таким напрямком на практиці: досі усі команди представляли виключно країни common law. З метою розширення власного юридичного світогляду окремі з них проявили настирливе бажання ближче познайомитись з Україною.
Змагання були організовані на справді високому міжнародному рівні. Далась взнаки багаторічна практика та самовіддана праця координаторів. Хотілося б підкреслити, що всі учасники почували себе достатньо комфортно у незнайомому середовищі. Особливо це стосується тих, для кого англійська є звичною для спілкування. «Хоча ми теж швидко знаходили спільну мову з учасниками та організаторами. З окремими представниками склались дружні відносини: ми вболівали за нігерійську команду у фіналі та дізнались багато цікавого про культуру харчування Азербайджану, — розповідає Юля. —В свою чергу Україна викликала зацікавленість у багатьох іноземців, які згодом мали змогу побачити презентацію Національного університету «Острозька академія», Благодійного фонду «Правничі ініціативи», створеного на базі університету, та I Всеукраїнські змагання з інтерв’ювання клієнтів, які проводились в Острозі 11-12 лютого 2006 року. Приємно, адже лише наша команда отримала можливість розширеної презентації.
«Для мене особисто це був перший виїзд за кордон. Сподобалось. Цивілізовано. Напрочуд чемні та привітні люди. Особливо приємний обслуговуючий персонал — вони або справді підвищеної комунікабельності, або великі майстри своєї справи, — говорить Юля Березюк. — Налагодженню дружніх зв’язків сприяло також і те, що напередодні від’їзду учасників в останній вечір ми всі були запрошені на уельський бенкет в Cardiff Castle. Це було дивовижно! Ми послухали їхніх колоритних пісень, традиційно повечеряли і обмінялись національними сувенірами та адресами.
Хотілося б, щоб на цьому участь України в ІССС не закінчилась. Той досвід, який ми здобули протягом підготовки та безпосередніх змагань є неоціненним. Наші правники заслуговують на те, щоб мати можливість позмагатись з юристами США, Пуерто-Рико, Гонконгу чи Кайманових Островів. Інше питання, яких зусиль це нам коштує...