Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як заощадити на газі

До цього, як з’ясувалося, можуть бути різні підходи
20 квітня, 2006 - 00:00

Перед будівлею дочірньої компанії «Нафтогазу України» «Газ-тепло» вчора вишикувався нечисленний пікет зі страхітливими транспарантами на зразок «Де наші гроші?». Вимоги відновити справедливість і повернути зароблені на транспорті газу вісім мільйонів гривень звучали майже від «родичів» — ВАТ «Харківгаз».

Як сказав учора «Дню» заступник голови «Газ-тепло» Володимир Васильчук, ця заборгованість справді існує, але набагато більший борг у газотранспортних підприємств країни, до яких належить і «Харківгаз», саме перед НАК «Нафтогаз України». Він, за словами Васильчука, перевищує чотири мільярди гривень. У тому числі дуже багато заборгував своїм постачальникам і «Харківгаз» (47,7 млн. грн.). І там добре знають, що ці цифри просто непорівнянні з поточною заборгованістю, що утворилася в «Газ-тепло». Як вважає Васильчук, уся річ у тому, що «Харківгаз» не виплачує своїм робітникам зарплати та звинувачує у цьому в очах колективу «Газ-тепло». Звісна річ, ця компанія не має наміру проводити пікети під стінами своїх боржників. Вона збирається діяти виключно правовими методами і звертатися до судів, оскільки існують документи, в яких чітко прописані терміни розрахунків як за використаний газ, так і за його транспортування територією Харківської області (дата остаточних розрахунків за останню з названих послуг — до 30 вересня). Тож жодних порушень договірних відносин із нашої сторони немає, зазначив Васильчук.

Відповідаючи на запитання «Дня», заступник глави «Газ-тепло» пояснив, що Харківська область є найбільшим газовим неплатником країни, як у цьому, так і в попередніх опалювальних сезонах (у цьому сезоні — 53%). Вона винна структурам НАК «Нафтогаз України» близько 400 мільйонів гривень. У тому числі підприємства теплоенергетики недоплатили майже 170 мільйонів гривень, а ВАТ «Харківгаз» і «Харківміськгаз» — близько 230 мільйонів. Низький рівень газових проплат (приблизно 50%) також у Луганській, Дніпропетровській, Полтавській, Черкаській, Миколаївській областях. Є факти, коли гроші, які необхідно сплатити за газ, просто кудись зникають. Унаслідок проведених минулого року перевірок виявлено 22,7 мільйона гривень, які так і не надійшли на розподільні рахунки дочірніх підприємств «Нафтогазу». Нерідко, за вказівками місцевої влади, в регіонах проводять взаємозаліки, не передбачені договорами. Інший спосіб приховування грошей — ліквідація підприємства-боржника та створення на його базі одного або кількох нових підприємств. Наприклад, було ліквідовано Харківське обласне підприємство тепломереж, а замість нього створено комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» й обласне комунальне підприємство тепломереж. А борг за використаний газ (193 млн. грн.) виявився начебто нічийним.

У цих умовах «Газ-тепло» не має іншого виходу, крім виховних заходів у вигляді відключення боржників, у яких рівень оплати нижче 60%. З наступного опалювального сезону проводитимуть ще жорсткішу політику — газ надійде лише тим споживачам, які розрахуються повністю. Зрозуміло, що деякі великі боржники (це показує приклад «Харківгазу») готуються до кроків у відповідь...

«Газ-тепло» така конфронтація, звісно, ні до чого. Компанія насамперед націлена на підвищення ефективності використання газу. У цьому сенсі заслуговує на увагу її програма «Рідний дім». Її суть у тому, що «Газ- тепло» пропонує власникам квартир і приватних будинків встановити на виплату на п’ять років (або замінити сучасними) котли для індивідуального опалювання та підігрівання води, що працюють із ККД 90%. Норма споживання газу в них вдвічі менша, ніж у старого обладнання (ККД не перевищує 50—60%). Відповідно, люди, за розрахунками фахівців «Газ-тепло», зможуть заощаджувати до 50— 70% енергоносіїв і платитимуть за газ вдвічі менше, ніж раніше. Цю програму підтримує й уряд України. Прем’єр- міністр Юрій Єхануров, ознайомившись із думкою людей із цього приводу, сказав: «Тепер мене цікавить лише одне: як зробити, щоб ця програма якнайшвидше почала працювати в усій Україні».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: