Iталія переживає післявиборний період політичної невизначеності. Перемогу з незначним відривом на виборах отримав блок на чолі з екс-президентом Єврокомісії Романо Проді. Однак його супротивник, нинішній глава італійського уряду Сильвіо Берлусконі відмовляється визнати свою поразку. Він закликав провести перерахунок бюлетенів, який, як вважає найбагатший італієць, може змінити оголошені результати.
Відповідно до останніх даних на виборах в Італії перемогу отримали лівоцентристи на чолі з Романо Проді. Вони матимуть більшість своїх представників в обох палатах парламенту. Сильвіо Берлусконі, звісно, такий підсумок не влаштовує, тому він почав «чіплятися» за останні шанси, аби втриматися при владі. Він, зокрема, пропонує створити в Італії «велику коаліцію» за німецьким зразком. Щоправда, італійські експерти вважають такий компроміс між Сильвіо Берлусконі й Романо Проді недосяжним. Політики сприймають їх не стільки на рівні політичних конкурентів, скільки на рівні ворогів. Важко повірити, що після стількох взаємних публічних образ вони зможуть зійтися в єдиному альянсі... Сильвіо Берлусконі, до речі, досі продовжує атакувати опозиціонерів жорсткими заявами. Так, прем’єр назвав «абсолютно безвідповідальним» Романо Проді, який одразу ж оголосив про свою перемогу. «Ніхто поки що не може говорити про свою перемогу», — наголосив він.
Подібна жорстка поведінка Берлусконі свідчить, що передача влади в Італії буде далеко не простою. Романо Проді вважає «несвоєчасною» відмову прем’єра не визнавати поразку: «Він — прем’єр. Міністр внутрішніх справ входить до складу його уряду, саме він хотів такого закону про вибори. Зараз, як на мене, несвоєчасно висловлювати будь-які скарги».
Цікаво, що в коаліції «Дім свободи», яку очолює Сильвіо Берлусконі, лідери різних політичних сил не можуть дійти спільної думки щодо лінії поведінки свого боса. Частина політиків підтримує прем’єра, зазначаючи, що опозиція не має морального права формувати наступний уряд тому, що країна фактично розділена за своїми настроями (нагадаємо, за блок Проді на виборах до нижньої палати парламенту проголосували 49,8% виборців проти 49,7% італійців, які віддали свої голоси коаліції Берлусконі). Прем’єр навіть вжив термін «громадянська війна», аби змалювати майбутню ситуацію в Італії, якщо політики не порозуміються. Утім один із його союзників Роберто Мароні, який представляє партію «Північна ліга», одразу дистанціювався від заяв Сильвіо Берлусконі. «Якщо нинішні результати підтверджені, то лівоцентристи мають не лише право, але й зобов’язані формувати уряд», — наголосив він.
Політична ситуація в Італії залишається досить незрозумілою. Проді заявляє, що результати виборів дозволяють йому керувати країною наступні п’ять років. Він також відкидає побоювання, нібито його коаліція виявиться заслабкою для вирішення багатьох складних проблем. «Ми перегортаємо сторінку, залишаючи позаду всі біди, пов’язані з тривалою й складною передвиборною кампанією. Ми повинні негайно розпочати ліквідацію тих тріщин, які утворилися в суспільстві внаслідок виборів», — наголосив він. Колишній президент Єврокомісії заявив, що в центрі його політики перебуватимуть європейські питання. Він також пообіцяв розбудовувати «конструктивні відносини зі США». Нинішній голова Єврокомісії Мануел Баррозо вже привітав свого попередника з перемогою.
Утім остаточно стане зрозумілою внутрішньополітична ситуація в Італії, напевно, не раніше ніж за два місяці. У травні складає свої президентські повноваження Карло Чьямпі. А сам голова держави називає ім’я нового прем’єр-міністра. Тим часом нинішній президент Італії, схоже, не схильний обирати нового лідера уряду до завершення свого строку. Вибори ж його наступника відбудуться не раніше середини травня, тому наступні тижні в італійському парламенті обіцяють бути особливо гострими.
Формування нового італійського уряду — досить складна справа, яка відбирає багато часу через тривалі закулісні інтриги сторін переговорів. Поки ж скидається, що Сильвіо Берлусконі залишатиметься в прем’єрському кріслі принаймні два наступні місяці.