«Немає такого закордонного візиту, під час якого я би не підтримував амбіції України», — зізнався президент Польщі Лех Качинський під час свого неофіційного візиту до Львова, який відбувся останніми вихідними. Відповідаючи на запитання про те, яким мав би бути майбутній український уряд, польський лідер підкреслив, що хоч його улюблений колір — блакитний, проте в політиці він віддає перевагу помаранчевому. При цьому він зауважив, що «формування уряду — це справа самих українців».
Головна мета приїзду пана Качинського була пов’язана з втіленням спільного українсько-польського культурного проекту — презентації ораторії «Присяги Яна Казимира», яка виконувалася в кафедральному соборі Львова. Iсторик за освітою, Лех Качинський, вочевидь, просто не міг обійти увагою 350- ту річницю присяг Яна Казимира. Хоча треба визнати, він прибув до України у складний момент — коли через суперечки між представниками найбільших парламентських фракцій «Право та справедливість» та «Громадянська платформа» над польським сеймом нависла загроза розпуску...
На порозі латинської Катедри гостей із Польщі зустрів голова Конференції римо-католицьких єпископів України митрополит Львівський, кардинал Мар’ян Яворський. Наприкінці служби Апостольський нунцій в Україні архієпископ Iван Юркович оголосив текст привітання Папи Римського Бенедикта ХVI. Уперше в головному храмі римо-католицької церкви в Україні можна було побачити всіх львівських владик — УГКЦ, УПЦ, УПЦМП, УПЦ КП і УАПЦ.
Твір «Присяги Яна Казимира» був написаний у 1895 році видатним польським композитором, диригентом, педагогом Мечиславом Солтисом, усе життя якого було пов’язане зі Львовом. «Присяги Яна Казимира» — перша масштабна ораторія, написана ним. Автором текстів стала Северина Духінська. У їхній основі лежать відомі історичні факти ХVII століття — захист Ченстохова і присяга короля Яна Казимира у Львівському соборі. Художній керівник Львівської філармонії Сергій Бурко, який відповідав за втілення проекту, розповів, що ідея з виконанням ораторії витала в повітрі давно. «На заваді стала лише велика і складна партитура, яка вимагала певної праці. Однак ми все подолали. Реалізація цього задуму працює на поєднання зусиль польських і українських музикантів», — розповів він. Колективи двох країн мають намір знову виконати ораторію 1 травня у Польщі (під час фестивалю релігійної музики у Ченстохові).
У Львові були дуже раді тому, що Лех Качинський завітав до їхнього міста. «Приїзд президента — своєрідна реклама для Львова, який відзначає своє 750 ліття. Адже президентПольщі не у всі міста України їздить», — поділився своїми враженнями губернатор Львівщини Петро Олійник. На його думку, такі візити покращують добрі відносини України і Польщі. Пан Олійник також розповів:
— Минулого тижня відбулася велика українсько-польська координаційна рада — вперше за останні три роки. Ми обговорили, як вирішувати проблеми транскордонного співробітництва, розбудови нових митних переходів. Працюємо над тим, щоб відкрити польсько-український інститут, що сприятиме більшій адаптації польського бізнесу в Україні, а також відпрацьовуємо програму навчання українських студентів у Польщі. Уже цього року ця програма почне працювати.
Лех Качинський також побував на Личаківському кладовищі, де поклав вінки на могили загиблих поляків і українців, і вшанував пам’ять Iвана Франка (на фото). Цими ж вихідними відбулася його телефонна розмова з Віктором Ющенком, під час якої польський лідер пообіцяв і надалі підтримувати євроінтеграційні наміри України. Президенти домовилися відкрити 13 травня меморіал загиблим українцям у польському Павлокомі.