Хоч у нашій країні ще офіційно немає такої професії, як лобіст, учора українській пресі продемонстрували майже всіх українських офіційних лобістів (напевно, через невирішеність питання з НЗФ була відсутня Асоціація феросплавної промисловості, і «Дню» вдалося зайняти її місце за величезним столом у Кабміні між представниками Асоціації автомобілебудівників і Зерновою асоціацією). Мето ю зборів була домовленість про співдружність між урядом і представниками цих самих лобістів у захисті інтересів вітчизняних підприємств (відповідний документ помилково запропон ували підписати навіть «Дню»). Відкриваючи церемонію, прем’єр-міністр Юрій Єхануров, який явно почувався серед своїх, пожартував: «Хотів звернутися до вас як звичайно, «пані та панове», але подумав, що правильно та нормально буде сказати: шановні лобісти, я радий вітати вас у стінах уряду». Прем’єр попередив присутніх, що у неділю в країні буде обраний абсолютно новий парламент, і робота з ним, з його комітетами буде «частиною вашої роботи, без чого реально буде важко рухатися». Він також похвалив і назвав «хорошим прикладом взаємодії» участь української бізнес-спільноти у спільних із Мінекономіки переговорах зі США, що дозволило грамотно побудувати роботу й отримати всі необхідні документи (визнання України країною з ринковою економікою, підписання протоколу про доступ на ринки США, скасування поправки Джексона—Веніка. — Авт. ). «Уряд і асоціації підприємців спрацювали на кінцевий результат в інтересах країни та в інтересах конкретних наших підприємств», — підбив підсумок Єхануров і розповів, що віднині представники України повинні лобіювати інтереси нашого бізнесу за кордоном, щоб українська продукція була добре представлена на зовнішніх ринках, де ми повинні працювати «навіть і ліктями». Прем’єр закликав галузевих лобістів «чути один одного та домовлятися», тоді як роль держави, на його думку, повинна полягати в тому, щоб перебувати над сутичкою. Він також закликав промисловців готуватися до невідворотної роботи у СОТ, а не скиглити з приводу можливих наслідків цього. «Політики зараз їдять один одного, — сказав прем’єр, — а ми закликаємо вс іх — вчіться працювати, як ми, і ми обіцяємо, що чутимемо вас». За його словами, ділові люди виявилися розумнішими, аніж політики і в питанні відносин із Росією, забезпечивши переважне зростання українського продажу в цю країну. Він передбачив, що політики не мають іншого виходу, крім як працювати на вітчизняного виробника.
Прем’єр також сказав, що олігархи більше не вирішуватимуть своїх проблем в урядових кабінетах, але запросив лобістів з асоціацій брати участь у роботі урядових комітетів і відстоювати свої позиції. Користуючись «високим стилем», він наголосив, що «тут і зараз триває будівництво громадянського суспільства». Але ось настав час підписувати документ. І прем’єр сказав, що буде неправильним не зачитати підписантів. Це, звісна річ, похвально. Але суто випадково (прем’єр так і сказав та попросив не звертати на це уваги) першою в списку опинилася структура, яку він очолює вже не один рік.
На цьому, безумовно, не варто б було акцентувати, якби напередодні до редакції не надійшов документ, який свідчить про те, що у відносинах між українським бізнесом і урядом аж ніяк не все так добре, як це здається.
Ідеться про намір оргкомітету із заснування Конфедерації роботодавців України оспорити в суді проект нової генеральної угоди між Кабміном, об’єднаннями профспілок і всеукраїнськими організаціями роботодавців. У документі зазначено, що взаєморозуміння в трикутнику «держава — працівники — роботодавці» є запорукою розвитку українського суспільства та національної економіки. Разом із тим, на думку авторів, необдуманими діями деяких осіб згода поставлена під сумнів: висновок генугоди може пройти без повноцінного представництва роботодавців, фактично роботодавцям нав’яжуть «згори» абсолютно утопічні зобов’язання.
Виступаючи, зокрема, за високий, але об’єктивно обґрунтований рівень соціальних гарантій працівникам і членам їхніх сімей, оргкомітет, утім, дійшов висновку, що цифри, закладені в цьому документі, є вкрай обтяжливими для українського бізнесу. «Несучи працівникам ілюзію підвищення зарплати, ці тарифи насправді обернуться втратою робочих місць, ослабленням конкурентоспроможності та депресією української економіки», — констатують автори та додають: «Ми протестуємо проти необґрунтованих популістських декларацій, якими підмінюється суто економічний документ, що ним є генугода. Ми протестуємо проти того, щоб власники, керівники підприємств ставали заручниками ситуації, коли, з одного боку, їх ставлять перед заздалегідь нереальними вимогами, закріпленими в генугоді, а з іншого — відповідальністю, в тому числі й кримінальною, за їх невиконання...».
Оргкомітет вважає, що вся повнота відповідальності за негативні наслідки в соціально-економічному житті України, що неминуче з’являться після введення положень генугоди, має бути покладена на Всеукраїнську асоціацію роботодавців (почесний президент — Юрій Єхануров), Федерацію роботодавців України (голова — Анатолій Кінах), Спілку підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України (президент — Ю. Єхануров),.. «які, будучи в складі сторони власників на переговорах, реально не представляють інтересів промисловців України». Єхануров у своїй промові перед лобістами зачепив цю проблему лише побіжно.
Тим часом уже наступного дня після виборів цим питанням займатиметься Всеукраїнська конференція профспілок. «Навіть якщо нинішній Кабмін буде не в змозі розглянути та затвердити підготовлений варіант угоди, Федерація профспілок, яка представляє інтереси понад 10,5 мільйона виборців, має право розраховувати на формування в країні більш дієздатного та рішучого уряду», — вважає один iз профлідерів. Що й казати, не просто прем’єру працювати в такому трикутнику.