Євросоюз раз і назавжди вирішив припинити розмови навколо меж і термінів свого розширення. Наприкінці минулого тижня законодавчий орган ЄС — Європарламент — ухвалив резолюцію, в якій доручив виконавчому органу ЄС — Єврокомісії — до кінця року представити доповідь про встановлення кордонів Євросоюзу. За прийняття резолюції проголосувало 397 депутатів, проти — 95 і 37 утрималися. У своїй роботі Єврокомісія має врахувати не тільки обіцянки, дані країнам- кандидатам на вступ і потенційним кандидатам, але й здатність самого Євросоюзу приймати нових членів. Для цього їй потрібно буде визначитися «з природою самого ЄС, включаючи його географічні кордони». Крім того, Єврокомісія має розробити «інформаційну стратегію, аби задовольнити законний інтерес європейської громадськості щодо європейського розширення та інтеграції». Як рекомендацію депутати Європарламенту пропонують встановити тісні багатосторонні відносини з тими європейськими країнами, які не отримали чіткої «перспективи членства». Їхні більш щасливі сусіди теж можуть підтримувати подібні відносини, які б стали для них проміжним кроком на шляху до членства. Водночас європейські парламентарії зробили жорсткішою свою позицію щодо потенційних нових членів — вони повинні не тільки досягнути умов вступу до елітного клубу, але й почати активно впроваджувати їх у життя.
Чи не загрожуватиме Україні схвалена Європарламентом резолюція? Чи не зачиняться перед нею двері ЄС? На запитання «Дня» відповів віце-президент Європейського парламенту Януш ОНИШКЕВИЧ.
— Які ризики для України несе прийняття цієї резолюції?
— Я сподіваюся, що це не сильно відобразиться на европейській перспективі України. Європейський парламент дав чітко зрозуміти,що Україна повинна отримати таку перспективу. Зрештою, в усіх засадничих документах ЄС йдеться про те, що кожна європейська країна, яка відповідає європейським стандартам і має бажання приєднатися до ЄС, має право це зробити. Отже, мета цієї резолюції не в тому, щоб обмежити розширення ЄС, а просто дати зрозуміти, що такі країни, як Ізраїль або Марокко, очевидно, не можуть бути прийняті в ЄС, але Україну треба прийняти.
— Які були передумови для прийняття цієї резолюції і які ваші особисті думки щодо до цього документа?
— Європейський Союз повинен зберігати певний стан. В іншому разі буде дуже складно формувати спільну зовнішню політику і політику безпеки, це впливає на розвиток спільної економічної політики. Також важлива побудова дружнього сусідства навколо Європи. Враховуючи це, Європейський Союз не повинен розвиватися і розширятися, використовуючи дискримінацію, але його кордони повинні обмежитися узбережжям Середземного моря, а на східноєвропейському напрямку повинні залишитися відкритими для всіх країн, які зараз знаходяться між ЄС і Росією, включаючи Україну, принаймні в далекому майбутньому. Більшість представників Європейського парламенту вважають, що декларування розширення Європейського Союзу призвело до певних проблем не тільки через ті країни, які востаннє приєдналися до ЄС, але й через ті, які отримали перспективу членства — це Румунія та Болгарія, а також Хорватія, і, можливо, країни Західних Балкан плюс Туреччина, яка є особливим випадком. Ось чому на сьогодні вимагати від Європейського Союзу чіткої заяви про готовність прийняти Україну в свої обійми є передчасним. Але на мою особисту думку у далекостроковій перспективі членства не уникнути, якщо Україна буде дотримуватися ідеї вступу до Євросоюзу.
— Як ви голосували по цій резолюції?
— Я голосував за прийняття резолюції. Я сподіваюся, що Єврокомісія не тільки прийме на розгляд цю резолюцію, але й серйозно поставиться до важливих питань, про які в ній йдеться. Я впевнений, що вона не створить якихось бар’єрів для членства України в ЄС, навіть, якщо це не загрожує їй найближчим часом. Наприклад, порівнюючи з польським досвідом, ситуація дещо відрізняється. Польща підписала Угоду про можливу асоціацію у 1991 році. У цій угоді вже була закладена одна сторона декларації нашого бажання вступити в ЄС, яку він на той час прийняв. Ми вступили в Євросоюз у 2004 році. Очевидно, у нас були деякі переваги, оскільки в нас були кращі початкові позиції для початку переговорів з Євросоюзом, аніж зараз є в України. Отже, ви не повинні відчувати несправедливе ставлення.
— Як, на вашу думку, парламентські вибори в Україні вплинуть на її євроінтеграційний курс?
— Я боюся, що ці вибори можуть вплинути на швидкість просування України до членства в Європейському Союзі. Якщо результатом виборів буде менша цілеспрямованість на шляху до Європейського Союзу, якщо процес впровадження політичних, економічних і соціальних інституцій в Україні буде загальмований, то європейська перспектива України поблякне. Утім, я не наполягаю на проведенні реформ через силу тільки тому, що цього вимагає Євросоюз. Зрештою, ці реформи йдуть на користь країні. Те, що ми зробили для підготовки до вступу в ЄС, не було результатом якихось безпідставних вимог Євросоюзу. Це пішло нам на користь.