Ці та ще низку матеріалів про передвиборну ситуацію в регіонах власні кореспонденти «Дня» надiслали з практично однаковими заголовками, в яких основним було словосполучення «загроза зриву виборів». Очевидно, підготовка до голосування справді залишає бажати кращого. Залишається сподіватися, що після прийнятих учора Верховною Радою змін до закону про вибори, ситуація виправиться, і вибори пройдуть без особливих ускладнень.
Хто проти донецьких виборців?
Якщо донедавна про загрозу зриву виборів у Донецьку заявляли лише представники окремих політичних сил, то буквально минулого тижня цей факт визнала й місцева влада. Зокрема, про це йшлося минулої п’ятниці на позачерговій колегії Донецької облдержадміністрації. Як наголосив заступник голови Донецької облдержадміністрації Борис Адамов, на сьогодні 381 виборча комісія регіону досі не укомплектована кадрами навіть до мінімальної чисельності, передбаченої законом, а загалом комісіям Донбасу бракує 954 членів, причому в більшості випадків відсутній керівний склад.
Серед основних причин неукомплектованості фахівці називають те, що в окремих округах на посади голів, заступників голів і секретарів дільничних комісій були затверджені представники партій, які спершу були подані на місця звичайних членів комісій. У результаті затверджені кандидатури виявилися не підготовленими до керівної роботи, що призвело до їхнього виведення зі складу комісій.
Крім того, як зазначив Б. Адамов, деякі партії подавали кандидатурами в члени комісій так званi мертвi душi — людей із невірно вказаними особистими даними, у зв’язку з чим розшукати їх виявилося просто неможливо. Третьою причиною неукомплектованості комісій, за словами Б. Адамова, є те, що деякі партії, готуючи списки кандидатур, не провели співбесід із майбутніми кандидатами, і деякі члени комісій були внесені до їхнього складу без відома та згоди.
До речі, багато хто в регіоні обвинувачує у виникненні такої ситуації з комісіями не тільки безпосередньо політиків, а й місцеву владу, яка не створила належних умов для підготовки шахтарського регіону до майбутніх виборів.
Насамперед йдеться про просто катастрофічно низьке матеріально-технічне забезпечення комісій необхідною технікою й обладнанням. Так, деякі комісії на сьогодні не мають навіть спеціальних приміщень, де вони могли б проводити свої засідання. Крім того, 243 комісії Донецької області не забезпечені автотранспортом (наприклад, у м. Димитрове свого транспорту не має жодна комісія), в 52-х відсутні засоби зв’язку... У результаті, за словами заступника голови Донецької обласної виборчої комісії Юрія Гориславця, цілком можливо, що вранці 26 березня деякі виборчі дільниці в Донецькій області просто не відкриються.
Утім, поза цими проблемами, у Донецькій області існує ще одна дуже важлива проблема, яка, на думку багатьох фігурантів виборчого процесу, є мало не основним приводом для зриву виборів, — це помилки в списках виборців. За словами голови Комітету виборців України Сергія Ткаченка, якість складання списків у регіоні вкрай низька, і тисячі жителів області 26 березня можуть бути фактично позбавлені права голосу. Про це ж, до речі, заявили і багато представників політичних партій у Донецькій області. Серед них можна назвати, наприклад, скандальну заяву лідера Донецької обласної організації НСНУ Антона Клименка, а також виступ секретаря обкому Компартії України, кандидата в мери Донецька Iгоря Житинського, які вважають, що таким чином Партія регіонів проводить кампанію із саботажу виборів. «Ці списки на 70% не відповідають дійсності. Формувала та підписувала списки місцева влада. Звідси ми робимо висновки, що це маніпуляція Партії регіонів із місцевими списками», — заявив секретар обкому КПУ. Аналогічну думку висловила й керівник обласної організації КУН Марія Олійник, яка вважає, що списки навмисно перекладені з російської українською мовою в автоматичному режимі, що спричинило безліч помилок, і зроблене це було «за вказівкою заступника голови Донецької обласної адміністрації, члена Партії регіонів Бориса Адамова».
Як визнає сам Б. Адамов, у списках справді багато помилок: безліч «двійників», «зайвих» виборців, багато виборців пропущені, в кількох випадках порушена їх систематизація, а також спостерігаються факти, коли не вказуються номери квартир виборців, фіксується велика кількість граматичних помилок, невірно вказаних прізвищ, імен, помилок у датах народження... З іншого боку, виступаючи на колегії ОДА, Б. Адамов заявив, що лише 15% донецьких виборців уточнили у списках свої персональні дані (466 тис.), і 247 тисяч знову внесли себе до списків.
На свiй захист й укладачів списків виступила Партія регіонів, прес-секретар Донецького відділення якої Iгор Чичасов поширив заяву, що містить своєрідну відповідь А. Клименку та всім, хто став на його бік. «Невже Партії регіонів вигідний зрив виборів в області? У громадську приймальню Партії регіонів надходять тисячі дзвінків і письмових звернень, у яких обурені жителі Донбасу обвинувачують у всіх порушеннях, пов’язаних зі складанням списків виборців, саме помаранчеву владу, що намагається таким цинічним способом позбавити права голосу неугодні їй регіони», — йдеться в документі.
У зв’язку з цим у регіоні вирішили створити спеціальну обласну робочу групу з питань сприяння місцевим органам виконавчої влади й органам місцевого самоврядування з проведення виборів-2006. Подібні робочі групи діють уже у 28 містах і 17 районах області. Їхнім основним завданням є тісна спiвпраця з місцевою владою й аналіз того, наскільки ретельно останні виконують свої повноваження з матеріально-технічного забезпечення комісій, складання списків та роботі з виборцями, а також дотримуються чинного законодавства. Ганна ХРИПУНКОВА , «День».
Харків: дефіцит грошей чи відповідальності?
Минулого тижня мала відбутися сесія Харківської облради, на якій, окрім іншого, депутати повинні були розподілити державні гроші на проведення виборів. Однак до цього питання так і не дійшли, бо сесію було зірвано представниками Партії регіонів. Річ у тім, що після того, як питання «Про розгляд подання щодо дачі згоди на притягнення до карної та адміністративної відповідальності депутатів місцевих рад» (позбавлення Євгена Кушнарьова депутатської недоторканості. — Авт. ) не було поставлене в порядок денний сесії, колишній губернатор області разом зі своїми прихильниками демонстративно покинув сесійну залу. Внаслідок відсутності кворуму голова обласної ради був змушений оголосити про закриття засідання. У результаті депутати не розглянули близько 20 питань, серед яких найбільш невідкладним було питання про фінансування виборів депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів на суму вiсiм мільйонів гривень. Коментуючи події сесії, що так і не відбулася, Євген Кушнарьов припустив, що в цьому винен голова облдержадміністрації Арсен Аваков, який, перебуваючи напередодні в Києві в Секретаріаті Президента, «отримав замовлення» зірвати сесію обласної ради. Аваков спростував дане звинувачення, заявивши, що сесію зірвав сам Кушнарьов, «знову прикрившись від відповідальності депутатською недоторканістю».
У результаті виявилася заблокованою і робота народних обранців міськради Харкова. Без дозволу обласної ради, міські депутати так і не отримали можливість розподілити гроші на проведення парламентських виборів. Насамперед, на думку голови облвиборчкому Миколи Селезньова, виникнуть технічні труднощі. Уже зараз облвиборчком накопичив величезні борги. Так, книжкова фабрика «Фрунзе», яка без перерви друкує 2 мільйони бюлетенів для Харківського округу, робить державне замовлення за власні кошти. На даний момент на рахунках Харківського тервиборчкому немає жодної копійки, що унеможливлює для структури здійснення будь-якої фінансової операції. Єдиний законний шлях отримати додаткове фінансування і провести вибори в строк — це позачергова сесія, дата проведення якої поки що невідома. Якщо це не станеться протягом 10 днів, вибори в Харкові можуть бути зірванi.
Крім фінансових проблем, майбутні вибори можуть зіткнутися і з іншими загрозами. Як повідомив заступник голови облдержадміністрації Сергій Стороженко на розширеному засіданні робочої групи по сприянню органів виконавчої влади і місцевого самоврядування виборчим комісіям, за приблизними підрахунками, в області не вистачає понад 200 виборчих урн. А виборчкомам — близько 900 осіб. До всього іншого почали виявлятися факти того, що «мертві душі» є не лише у виборчих списках, але й серед членів виборчих комісій. Представники багатьох партій лише формально числяться в комісіях, однак не працюють у них, а іноді навіть не знають про цю свою роботу. Згідно із законом виключити таких «нероб» не можна. Доукомплектувати ж виборчкоми не можна через обмеження — не більше 18 осіб на дільниці, що проте не заважає Стороженку, який вважає, що інакше вибори буде зірвано, настійно рекомендувати набирати до комісій нових людей. Марина ГОЛIНА , Харків.