Україна досягла дуже значних успіхів у просуванні до Євросоюзу, констатують представники брюссельських інституцій. Утім, питання про членство там надалі ввічливо, проте наполегливо уникають. Тому сьогоднішнє засідання на міністерському рівні у рамках Комісії Україна — Трійка ЄС буде, в основному, присвячене підбиттю підсумків виконання Україною Плану дій Україна — Євросоюз. Одним із головних індикаторів успішного виконання Україною цього документа будуть березневі парламентські вибори, наголошують «єесівські» дипломати. Наскільки прозоро і демократично вдасться їх провести українській владі, настільки високо буде оцінена її робота по виконанню Плану дій в цілому.
«Майбутні вибори будуть свого роду тестом, який покаже рівень переконаності української влади поважати принципи демократії і успішність демократичних перетворень», — зауважив Міхаель Міісс, Надзвичайний і Повноважний Посол Австрії, яка нині головує в ЄС. Щодо позиції Євросоюзу на парламентських виборах, то голова Представництва Єврокомісії в Україні Iєн Боуг повідомив, що вона залишатиметься такою ж, як і на президентських. «Ми підтримуємо процес, а не кандидата», — зауважив він, висловивши готовність ЄС працювати з будь-яким урядом, який буде сформовано за результатами виборів. Минулий рік співпраці України з Євросоюзом європейські дипломати вважають дуже плідним. Варто зазначити, що воно покриває досить широкий спектр питань — від економічних до питань безпеки. Серед головних досягнень називають надання Україні статусу країни з ринковою економікою, початок переговорів про спрощення візового режиму для українських громадян, підписання меморандуму про взаєморозуміння в енергетичній галузі. Водночас представники Євросоюзу заохочують Україну продовжувати працювати в тому ж дусі, бо, за словами послiв Австрії, «ключем до успішної співпраці є не декларації, а конкретні дії».
Підписання конкретних угод чи домовленостей від засідання Комісії Україна — Трійка ЄС не варто очікувати, повідомили дипломати. Міністри тільки збираються «розглянути деякі перспективи й провести неформальні консультації з певних питань». Одне з них стосується створення між Україною та ЄС зони вільної торгівлі. Представник Єврокомісії Iєн Боуг нагадав, що формальні консультації ЄС зможе почати після того як Україна вступить до ВТО. На стадії переговорів залишиться і питання про спрощення візового режиму між Україною та ЄС. За словами заступника міністра закордонних справ України Анатолія Бутейка, «переговорний процес продовжується, і є прогрес, але, як кожна складна справа, він не завершується, як правило, у ті строки, які хотілося б».
Посол Австрії вважає питання спрощення візового режиму для українських громадян чи не одним iз найважливіших у відносинах України і Євросоюзу і висловив сподівання, що прийняти остаточний документ вдасться протягом року головування Австрії в ЄС. «Це питання контактів між людьми і свободи їхнього пересування. Люди отримують можливість більше дізнатися одне про одного. Ми зробимо все можливе, щоб цю угоду уклали під час австрійського президентства», — наголосив Міхаель Міісс.