У закарпатців будуть пільгові візи
Питання відкриття нового пункту переходу на українсько- словацькому кордоні та реконструкції пункту пропуску «Ужгород», а також можливість упровадження спільного словацько-українського митно-прикордонного контролю на кордоні обговорювалися під час зустрічі в Ужгороді держсекретарем Міністерства закордонних справ Словацької Республіки Магдаленою Вашаріовою та головою Закарпатської облдержадміністрації Олегом Гаваші. Обговорили вони й питання відкриття центрів національних культур, відповідно в Ужгороді та Пряшеві. Окремо держсекретарем та губернатором Закарпаття розглядалося візове питання. Як відомо, наступного року планується, що територія Словаччини приєднається до Шенгенської зони й тоді таке поняття, як безкоштовні візи, стане просто неможливим. Отож зараз розробляються можливості введення словацькою стороною так званих пільгових транскордонних перепусток для мешканців прикордонної смуги. Це, в першу чергу, стосується закарпатців. Пані Магдалена Вашаріова каже, що до осені мали би визначитися з параметрами дії таких перепусток. Під час зустрічі обговорювалися й питання транскордонного співробітництва між українською (зокрема, закарпатською) стороною та словацькою, повідомляє Наталка ПОПОВИЧ, Ужгород.
Культура вибору: обмін досвідом
Українські політики, на відміну від шведських, мають набагато більше важелів тиску на медіа. Про це йшлося вчора в Києві під час засідання круглого столу на тему: «ЗМI та передвиборчі технології». Захід проводився журналом «Політик HALL» спільно зі Шведським інститутом. Здавалося б, говорити про небезпеки передвиборчих технологій в Україні вже занадто пізно. Адже парламентська кампанія-2006 давно вже стартувала. Одначе бесіда виявилася напрочуд цікавою для обох сторін: як української, так і шведської. Останні — провідні журналісти тамтешніх видань — активно цікавилися тим, наскільки монополізованими є мас-медіа в Україні; чим відрізняється українська журналістика від шведської і в чому можна знайти спільні риси тощо. Докладніше про це, а також про нагальні проблеми української політичної агітації та перспективи розвитку української політичної культури читайте в одному з найближчих номерів «Дня». (До речі, в рамках круглого столу наше видання представило зарубіжним гостям англомовне видання книжки «День і вічність Джеймса Мейса» з «Бібліотеки газети «День»). Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День».
«Вічний конфлікт»
«Гроші. Матерія. Дух» — під такою назвою у Вінницькому художньому музеї відкрито виставку грошових знаків різних часів і країн. «Ми пропонуємо відвідувачам новий погляд на одвічний конфлікт матеріального й духовного», — розповідає автор проекту, завідувач дослідницького відділу художнього музею Наталія Безбах. Замислитися допомагають фрагменти й репродукції відомих картин, цитати філософів, письменників на тему грошей та їхнього впливу на людину. Експозицію складають облігації на грошові знаки колишнього СРСР та країн Західної Європи. Усього близько тисячі експонатів із фондів художнього та краєзнавчого місцевих музеїв, із приватних колекцій та з фонду Вінницького відділення Національного банку. Останній надав для виставки частину колекції ювілейних монет, які випустили до літніх Олімпійських ігор 1998 року, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, «День».
Роднянський і Бондарчук: погляд на Чорнобиль
Відомий українсько-російський продюсер, почесний президент телекомпанії «1+1» Олександр Роднянський запускає кінопроект «Чорнобиль» з участю зірок світового кіно, повідомляє Iнтерфакс із посиланням на прес-службу телеканалу «1+1». За попередніми оцінками, бюджет фільму становитиме $15—20 млн. Iдея проекту — осмислення наслідків техногенної катастрофи, що підштовхнула СРСР до краху, Чорнобиль — як початок кінця радянської країни та початок становлення незалежності України. Режисером фільму виступить Федір Бондарчук, із яким пан Роднянський співпрацює вже не вперше. Варто нагадати, що не так давно вийшов на кіноекрани вже резонансний їхній спільний проект — «9 рота». Також у березні мають розпочатися зйомки ще одного кінопроекту О. Роднянського та Ф. Бондарчука — художнього фільму за романом Аркадія і Бориса Стругацьких «Обитаемый остров». Сценарій написав класик російської кінодраматургії Едуард Володарський у співавторстві з відомими українськими письменниками Мариною і Сергієм Дяченками.
На турнірі пам’яті Лобановського збереться молодь
Традиційний футбольний Міжнародний турнір пам’яті Героя України, видатного тренера Валерія Лобановського пройде в Києві з 11 по 15 травня цього року. Як повідомила прес-служба Федерації футболу України, вперше турнір відбудеться за участю молодіжних збірних команд. Виконком ФФУ затвердив регламент змагань. Поки підтвердила свою участь лише збірна Iзраїлю, переговори ведуться з асоціаціями Росії, Iрану, Польщі. Крім того виконком затвердив регламенти на 2006 р.: турніру пам’яті першого президента ФФУ Віктора Баннікова, який відбудеться з 5 по 12 червня за участю восьми команд, всеукраїнських змагань із футболу серед жіночих і дівочих команд, першості на призи «Робочої газети», чемпіонату й розиграшу кубка України з футболу серед любительських команд. Уперше за роки проведення любительських змагань національна федерація ввела грошові премії для трьох кращих команд першості та фіналістів національного кубка. Це буде четвертий турнір, повідомляє Iнтерфакс-Україна. III Міжнародний турнір пам’яті В. Лобановського проходив у Києві 15—17 серпня 2005 року. Переможцем стала збірна Польщі, що обіграла збірну Iзраїлю з рахунком 2:1. Збірна України посіла третє місце, обігравши команду Сербії та Чорногорії з аналогічним результатом. У цьому році В. Лобановському (6 січня 1939 року — 13 травня 2002 року) виповнилося б 67 років.