Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пожежа у висотцi

Як уберегтися?
14 лютого, 2006 - 00:00

Увесь учорашній день гасили пожежу в приміщенні редакції «Комсомольської правди» в Москві. Будівля вигоріла практично повністю з третього по восьмий поверхи, повідомляє lenta.ru. Відбулося обвалення перекриттів між п'ятим і шостим поверхами. Вогонь також перекинувся на дах. Згоріла приблизно половина приміщень видання, знищена апаратура, сервер, бібліотека. Найбільша втрата «Комсомолки» — архів газети з 1925 року, що згорів. Причина пожежі встановлюється, за попередніми даними вона трапилася через необережне поводження з вогнем. Проте для такої масштабної пожежі в старому приміщенні достатньо й менш значної причини — короткого замикання в електромережі. Про причини пожеж у будівлях і труднощi боротьби з ними «Дню» розповіли в Українському науково-дослідному інституті пожежної безпеки при МНС.

Як уже неодноразово повідомлялося раніше, найбільшою пожежною небезпекою є висотні будівлі, яких останнім часом у столиці сила-силенна, причому, чим вища будівля — тим вища небезпека. Причин тому кілька. По-перше, на верхотурі вищий перепад тиску, відповідно вища швидкість пересування повітряних мас, у тому числі й вогню чи продуктів горіння, пояснив «Дню» начальник науково-дослідного центру Сергій Новак. По-друге, пожежні драбини дістають лише до... дев'ятого поверху. Єдина 50-метрова драбина, що є в розпорядженні київських борців із вогнем, дотягується до 16 поверху. Але вона лише одна, а як евакуювати людей із 17-го чи 28-го поверху — взагалі незрозуміло. «У багатьох країнах у висотних будівлях робляться спеціальні вогне- й димонепроникні поверхи, на яких люди можуть перечекати пожежу, якщо не можуть евакуюватися, — розказує С. Новак. — Я знаю, що в Росії вже це впроваджують, у нас це питання на стадії обговорення. Передбачається створення вертолітних майданчиків на дахах висотних будинків і місця для посадки цих вертольотів недалеко від висотки. Зараз такі будинки будуються навіть у Києві».

Простіший спосіб — встановлювати хорошу проводку й кабелі, а також матеріали для облицювання стін і покриття підлоги, які мають низькі показники пожежної небезпеки. Однак наразі в Україні не передбачено обов'язкової сертифікації електронних проводів і кабелів, і при зведеннi будівель часто використовується недоброякісна продукція. Так що наші будівлі, особливо висотні, залишаються неблагонадійними в плані пожеж. І, не забувайте, — в плані евакуації.

Іще одна проблема, з якою зіткнулися пожежники в Москві та з якою регулярно стикаються наші пожежники, — це неможливість під'їхати до будівлі через припарковані біля неї автомобілі. Ця проблема важко вирішувана: водія не вмовиш відмовитися від парковки свого автомобілю через пожежу, яка, як всім здається, ніколи не трапиться в їхньому подвір'ї.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: