Національний банк вирішив позбавити трансакції між банками та підприємствами від політичного забарвлення. Ця функція, за словами заступника директора департаменту інформатизації Нацбанку Бориса Дяченка, доручається першому в країні незалежному процесингово-еквайринговому центру. Якщо перекласти це на зрозумілу мову, то можна сказати, що йдеться про розрахунки між громадянами та підприємствами торгівлі або послуги і обробку даних про фінансові операції, проведені за допомогою пластикових карток.
У всьому світі такі компанії існують доволі давно. А в Україну незалежний міжбанківський процесинг потрапив лише тепер. Раніше, за словами експерта, подібні послуги надавалися виключно великими банками, що мають у своїй структурі процесинговий центр. Звертатися до них із пропозицією про співпрацю в цьому напрямі наважувалися не всі банки — хтось боявся, що їх трансакції зможуть відстежити конкуренти, для когось це було не найдешевшою послугою, хтось хотів займатися тільки еквайрингом — забезпеченням оплати за допомогою карток. А тепер, після виходу на ринок компанії «Універсальний процесинг», усі негативні моменти нівелювалися — послуга втратила таку рису, як обов’язкова приналежність до певного банку.
Компанія була створена на основі Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП). За словами директора «Універсального процесингу» Андрія Бірюкова, тепер вона може делегувати повноваження НСМЕП, що дозволяє банкам набагато дешевше приєднатися до масової платіжної системи. Крім того, процесинговий центр розвиватиме й обслуговуватиме систему еквайрингових мереж, допомагатиме підприємствам торгівлі і послуг впроваджувати на своєму виробництві термінали для безготівкової оплати, обслуговувати банківські термінали й банкомати і займатиметься системою інтернет-платежів і інтернет-торгівлі. «Універсальний процесинг» планує також ввести на український ринок мобільні платежі — через телефон ви зможете здійснювати різні банківські операції. Компанія співпрацює з російською платіжною системою «Золота корона» і планує надалі розширити міжнародну співпрацю. Тобто «сервісів» багато. І всі вони, за словами Бірюкова, «покликані змінити співвідношення розрахунків в Україні, де безготівкові становлять лише 3%».
Якщо банки нормально сприймуть таке новаторство й зважаться масово підключитися до системи міжбанківських процесингових операцій, то, на думку експертів, собівартість платіжних трансакцій значною мірою знизиться. Бірюков не уточнив наскільки, й помітив, що остаточні розрахунки ще не зроблені. Поки що, як декларує компанія, вартість підключення банку до системи, якщо він хоче бути емітентом і еквайєром, коштуватиме йому 12 тисяч гривень. Однак компанія, піклуючись про банки, надалі прагнутиме скоротити їхні витрати. Забезпечувати ризики разом із «Універсальним процесингом» буде Національний банк, тобто гарантії бажаючим підключитися даються солідні.
За словами Бірюкова, обмежень для банків-учасників не буде: однакове право приєднання матимуть великі й малі, столичні й регіональні. Підключення проводитиметься через канали Нацбанку й канали НСМЕП, які працюють практично по всій території України.