Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Малувато буде!

Власник «Криворіжсталі» націлився на Arcelor
4 лютого, 2006 - 00:00
ЛАКШМІ МІТТАЛ / ФОТО РЕЙТЕР

Вже кілька днів увесь бізнесовий світ активно обговорює ймовірність нової «супер-угоди» з багатомільярдним обертом. Ще б пак, адже компанія Mittal Steel, яка є світовим лідером у галузі металургії, оголосила про свій намір придбати другого за розміром металургійного гіганта — Arcelor, і готова викласти за нього 18,6 млрд. євро. Фахівці вже підрахували, що у випадку проведення подібного об’єднання активів, ринкова вартість новоутвореної компанії сягне за 40 млрд. доларів, що стане новим абсолютним рекордом у цій галузі.

Компанія Arсelor, утворена в результаті об’єднання європейських компаній Aceralia, Arbed та Usinor, на сьогодні є одним із найбільших та найуспішніших металургійних концернів у світі. Так, за дев’ять місяців 2005 року, в порівнянні з аналогічним періодом 2004 р., його прибутки виросли на 74% і склали 2,6 млрд. євро. Минулого року саме участь Arсelor та Mittal Steel в аукціоні з продажу «Криворіжсталі» дозволила підняти ціну українського промислового гіганта в кілька разів. Проте тоді Mittal Steel переміг, запропонувавши на 100 млн. більше, ніж Arcelor.

Після тієї поразки Arсelor вирішила нанести удар у відповідь і придбати для цього сталеливарну компанію Canada Dofasco, запропонувавши за неї 3,7 млрд. доларів. Таким чином вона розраховувала потіснити Mittal Steel, яка незадовго до цього придбала американську компанію Steel U.S., і автоматично підняти продаж власної сталі північноамериканським виробникам автомобілів. Проте «з ходу» їй цього зробити не вдалося, адже суму в 3,8 млрд. доларів (що, як і у випадку із «Криворіжсталлю» знову більше на 100 млн.) запропонував її суперник, німецький концерн Thyssen Krupp. Утім, прагнучи будь-що придбати Dofasco, 24 січня Arсelor запропонував нову, значно вищу ціну — 4,85 млрд.

Не виключено, що саме прагнучи не допустити перемоги у цих торгах компанії Arсelor, власник Mittal Steel і запропонував придбати її за рекордну суму. Адже після його сенсаційної заяви акції Arcelor почали падати в ціні, що автоматично зменшує її шанси на отримання банківського кредиту, необхідного для придбання Canada Dofasco. У той же час, акції європейських металургійних виробників, зокрема й Thyssen Krupp, виросли на 7%. Проте це не єдина можлива причина гігантських апетитів Mittal Steel. Не виключено, що піти на такий крок її примусила звістка про ймовірне злиття двох азіатських конкурентів — китайських металургійних компаній Angang (друге місце у КНР за обсягами виробництва) та Bengang (12-те місце).

У відповідь на таку фінансову пропозицію Mittal Steel Arcelor поки що демонстративно розводить руками і твердить, що ці дві компанії мають різні стратегії і цінності, а тому укладення подібної угоди поки що неможливе. Екстрене позачергове засідання ради директорів європейського концерну рекомендувало своїм акціонерам не погоджуватися на суму у 18,6 млрд. євро. «Продовження нинішньої стратегії Arcelor створює найкращі гарантії акціонерам стосовно підвищення вартості компанії», — йдеться у заяві, оприлюдненій після засідання. Хоча, зрештою, історія укладення подібних фінансових угод свідчить, що подібні заяви можуть бути нічим іншим, як завуальованим закликом до нового витку торгу, на кшталт «може ви запропонуєте більшу суму?», і зовсім не свідчать про припинення переговорів.

У будь-якому разі укладення подібної угоди зачіпає й інтереси України. Збільшення виробничих потужностей Mittal Steel за рахунок Arcelor, яка є провідним європейським металургійним гравцем, призведе до того, що українським виробникам буде складніше конкурувати на європейських і світових ринках. А це, з огляду на постійне подорожчання природного газу, що автоматично підвищує й ціну української металопродукції (яка до цього конкурувала практично тільки за рахунок низької вартості), автоматично призведе до зниження прибутків вітчизняних металургів. Що, в свою чергу, досить відчутно відіб’ється на прибутковій частині українського бюджету.

Сергій ОМЕЛЬЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: