Вибори-2006 можуть не відбутися?У що виллється нинішня криза, що буде далі? Сьогодні на це запитання надходять різні відповіді. Роблять у тому числі й вельми радикальні прогнози — від імпічменту Президенту до розпуску майбутнього парламенту. Пропонуючи увазі своїх читачів ще один, на перший погляд, парадоксальний сценарій, «День» розраховує на продовження обговорення цієї теми. Зі свого боку хотілося б зазначити, що саме з майбутніми парламентськими виборами багато наших співгромадян пов’язують надію на вихід країни з кризи. І шанс на це, хай і невеликий, але ще є...
Протягом уже кількох місяців соціологічні опитування показують, що влада не зможе за результатами парламентських виборів сформувати уряд і призначити «свого» прем’єра. При цьому такі дані надають соціологічні центри й інститути, які перебувають під впливом різних сил.
Тому сьогоднішні керівники країни напевне хотіли б, щоб ці вибори були перенесені, наприклад, на рік. Привід завжди можна знайти. І зусиль докладати не треба: можна послатися на фінансову кризу, спричинену значним підвищенням цін на газ, не передбаченим у бюджеті.
Введена в дію політреформа передбачає зокрема продовження діяльності парламенту від чотирьох до п’яти років — для Ради, обраної 26 березня. Чому б не ввести це правило на 2-3 місяці раніше — для нинішнього парламенту?
Чи є сили, які протестуватимуть проти відміни виборів цього року?
Фракція комуністів після нових виборів поменшає приблизно вдвічі — їй немає резону наполягати на своєму схудненні.
Фракція «Батьківщина» в новому парламенті не зможе протиснути кандидатуру Юлії Тимошенко на посаду прем’єр-міністра. Її не підтримають ні правий фланг, ні лівий, ні центр — ні друзі Ющенка в «Нашій Україні», ні соціалісти, ні Партія регіонів.
Володимир Литвин у новому парламенті цілком може втратити посаду голови Верховної Ради, тому пришвидшувати цю подію для його партії немає необхідності. Крім того, є небезпека, що очолювана ним політична сила не подолає встановлений тривідсотковий бар’єр.
Соціалістична партія Мороза, опинившись у парламентській меншості разом із «Нашою Україною», втратить міністерські посади та стане партією-ізгоєм. Затоваришувати з Януковичем навряд чи вдасться. Сформувати центристську більшість разом із Литвином та іншими центристами також не вдасться, оскільки ворожнеча з Литвином через електорат зайшла дуже далеко.
Партія регіонів отримає на виборах більше місць, ніж має тепер. Теоретично зможе сформувати коаліційну більшість, але зробити це буде важко. Крім того, отримавши економіку України на спаді, вона швидко розгубить любов виборців, зіткнеться з сепаратистськими настроями Галичини та Закарпаття тощо. У результаті ПР буде дискредитована раз і назавжди. Навряд чи такі пристрасті потрібні лідерам цієї партії, які думають тільки про хороше — тобто про успішний бізнес. Вони цілком можуть залишити «брудну роботу» кому завгодно, бажаючи прийти до влади на підйомі країни.
Віктор Янукович висловлювався в ЗМІ проти перенесення виборів. Оскільки з партійних лідерів це робив лише він, це було схоже на пропаганду цієї ідеї. Можливо, чим більше Янукович агітуватиме за вчасне проведення виборів, тим більше знайдеться охочих їх перенести.
В інших виступах Янукович говорить про неминучість колапсу економіки у зв’язку з підвищенням цін на газ. Невже Партія регіонів прагне до влади, щоб узяти на себе провину за цей колапс?
СДПУ(О), як і комуністи, може втратити частину місць у парламенті, — наближати цей момент, на їхню думку, безглуздо. А через рік усі нападки на лідерів цієї перспективної партії будуть забуті на тлі нищівної критики нових суб’єктів — «Нашої України» й інших фаворитів.
Кого ми забули? Усі нинішні депутати, які не ввійшли в прохідні частини списків, двома руками голосуватимуть за перенесення виборів на рік.
У переліку учасників виборів близько півсотні партій і блоків, а подолають бар’єр лише шість-вісім. Отже, інші в душі проти цих конкретних виборів. Усього в країні зареєстровано 125 партій (багато з них навіть не беруть участі у виборчому процесі), — переважна більшість із них не протестуватиме проти перенесення терміну.
Зрадіють перенесенню терміну губернатори та міністри, яких примусили вийти зі списків кандидатів, щоб не суміщали два потенційні види збагачення. А що як, — можуть думати вони, — в майбутньому буде інакше.
Наївно думати, що після того, як Верховна Рада відправила уряд у відставку, Росія зменшить ціну на газ. Нестабільність в управлінні країною наростає, що зміцнює аргументи прихильників перенесення виборів. Не функціонує Конституційний Суд. Президент ухвалив рішення звільнити в першому кварталі поточного року значну частину генералів СБУ. Кабінет Міністрів відмовляється коритися парламенту — не визнає відставки. Якщо це не криза, то як це назвати?..
З огляду на великі витрати на вибори, відсутність у бюджеті коштів і неспокійну обстановку, виборці, на мою думку, також не наполягатимуть на своєму волевиявленні неодмінно в березні й обов’язково цього року.
Практично перенесення виборів станеться так. Пропозицію в парламенті висловить не представник Партії регіонів або «Нашої України», а група нейтральних депутатів. При голосуванні значна частина фракції Партії регіонів голосуватиме проти або утримається. Більшість депутатів інших фракцій і позафракційних проголосують «за»...