Iз наближенням Нового року у наших чиновників дедалі більше проявляється прагнення довести начальству, а заодно й громадськості, що вони не даремно працювали весь минулий рік і чогось усе-таки досягли. Практично всі вже відзвітували, однак певний відсоток тих, хто відстає, залишився. Ось вони й намагаються встигнути заявити про власну значущість за кілька днів до початку свят.
Серед «аутсайдерів від звітності» є й одне з найбільш скандалізованих за рік «помаранчевої» влади відомств — митна служба. Однак поки що про виконану за рік роботу перед громадськістю відзвітувала тільки Київська регіональна митниця, відкривши, так би мовити, сезон відомчих звітів. Але слід зазначити, відкриття сезону було непоганим. За словами працівників служби, за 11 місяців цього року вони заробили для держбюджету практично дев’ять мільярдів гривень, що становить 30% від відрахувань всього відомства (близько 28 мільярдів). Утім, недивно, що «улов» тільки однієї регіональної митниці такий великий: завдяки її столичному становищу від початку року тут оформили понад триста тисяч митних декларацій.
Однак, хоч кількість машин, які проходять через митницю, була практично такою ж і в попередні роки, збори різко збільшилися — минулого року, наприклад, було зібрано на 37% менше. Усе це, пояснюють митники, завдяки тому, що в їхньому відомстві нарешті запрацювало «єдине вікно» і вони самі почали працювати чисто та відкрито. Утім, варто зазначити, що подібні заяви, як і демонстрація журналістам «єдиного вікна», вже були, і відтоді практично нічого не змінилося.
Однак попри те, що гасла а-ля «Контрабанді — стоп!» і «Хабарам — ні!» стали вже не такими модними, київські митники намагаються довести всім, що багато обвинувачень на їхню адресу безпідставні. До речі, саме вчора Генеральна прокуратура направила до суду кримінальну справу з обвинувачення групи посадових осіб Кримської регіональної митниці в дачі особливо великого хабара — вісім мільйонів гривень — за сфальсифіковані митні документи.
А київські митники, незважаючи на колег, які компрометують їхнє відомство, продовжують із цифрами в руках стверджувати, що вони хабарів не беруть і затримують контрабанду набагато завзятіше, ніж їхні попередники. Наприклад, цього року вартість предметів незаконного ввезення-вивезення збільшилася в 7,2 разу, всього їх конфіскували на 14 мільйонів гривень, що на 60% перевищує показники минулого року.
Цікавий факт: цього року основним предметом незаконного ввезення-вивезення став антикваріат. Наприклад, один з іноземних громадян не задекларував історико-культурних цінностей практично на 170 тисяч гривень. І це лише поодинокий випадок. За словами митників, більшу частину антикваріату затримали з дипломатичним багажем, майном виставок і вантажами гуманітарної допомоги. На запитання про подальшу долю цінностей, митники відповіли, що їх безплатно отримують бібліотеки, музеї та релігійні організації. Цього року такий «меценатський» внесок становив практично півтора мільйона гривень.
Безперечно, всі ці ініціативи митниці дуже похвальні, навіть попри певну показовість подання. Однак варто нагадати, що загалом у митного відомства рейтинг довіри серед підприємців — один із найнижчих. Тож митниця, попри вкотре відкрите «єдине вікно» та боротьбу з контрабандою, ще не впоралася з основним своїм завданням — допомагати бізнесменам комфортно почуватися в нашій країні.