Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ми визнаємо приватизацiю початку 90-х...»

30 листопада, 2005 - 00:00
ЮЩЕНКО: «СТАНЬТЕ БІЗНЕС-ПАРТНЕРАМИ УКРАЇНИ!.. МИ БУДЕМО ЧЕСНИМИ, ВІДКРИТИМИ, БУДЕМО ДО ВАС ПРИСЛУХАТИСЯ, СТВОРЮВАТИ КОМФОРТ... ЩОБ ВИ ЖИЛИ В УКРАЇНІ, ОДРУЖУВАЛИСЯ В УКРАЇНІ. ЩОБ УКРАЇНА ДЛЯ ВАС БУЛА ЯК КОВТОК СВІЖОГО ПОВІТРЯ» / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Бізнес і влада — партнери. Фраза, схожа на замовляння. Її без утоми, як автотренінг, повторюють політики та власники. Учора — за круглим столом під назвою «Україна на роздоріжжі?» Бізнес-спільнота стверджує, що крига все-таки скресла.

Учора перед ними знову стояв Президент України Віктор Ющенко. Укотре говорив про зменшення податків, спрощення їх адміністрування. Про вихід на єдиний соціальний податок, про проведення пенсійної реформи. Загалом «2006 рік в Україні буде роком реформ». Освітньої, земельної, реформи охорони здоров’я. Можливо, і судової, й інших, таких самих необхідних. Ми знову схопимося за все одразу. Дай Боже, щоб хоч щось довели до кінця.

Віктор Андрійович знову пригадав про корупцію і про те, що не помаранчева влада привнесла її в країну. «Наша мета — мінімізувати втручання чиновника в економіку. Для цього відміняють приблизно 66 указів президента, близько 150 постанов уряду. А натомість вводять майже 250 законів України... До 1 лютого ми її досягнемо», — пообіцяв гарант Конституції, переходячи до проблем приватизації. Обличчя бізнесменів світлішали, погляди теплішали у міру того, як Президент говорив із трибуни: «Ми визнаємо приватизацію, яка відбулася в 1990-х — на початку 2000-х років. Ставимо в ній крапку. Сьогодні держава — перший захисник українського й іноземного бізнесу». Отже, більше жодної «експропріації експропріаторів».

«Наступного року ми хочемо ініціювати проведення публічної конкурсної приватизації стратегічних об’єктів, таких, як «Укртелеком», Нікопольський феросплавний, Одеський припортовий тощо», — уголос розмірковував Ющенко. Зрештою він дійшов висновку, що «хто більше заплатить за об’єкт, той і працюватиме».

Не оминув глава держави увагою й показники інфляції (вона становитиме до 10% цього року, наступного — десь на рівні 8—8,4%) і ВВП (він у свою чергу вийшов із негативних показників. І наприкінці року його приріст становитиме 4—4,5%). Швидше за все, щоб переконати присутніх у залі в тому, що бізнес-клімат в Україні теплішає. А бізнес цікавила амністія капіталу та гарантії чесності й прозорості проведення майбутніх виборів у країні. На що Президент заперечив, що про жодну амністію капіталів до парламентських виборів навіть йтися не може. Через імовірність політичних спекуляцій. Але потім, мовляв, і це питання вирішать. А з приводу виборів Ющенко зазначив, що адміністративного тиску на виборців більше не буде. «Ніхто не повернеться до режиму, який 14 років заважав роботі бізнесу та загрожував життю громадян».

Бізнес-спільноту відповіді, схоже, задовольнили.

Руслан КОРЖ, керуючий директор СНД-компанії А.Т. Карні:

— Бізнес і влада зустрічаються, щоб уточнити всі позиції й спільні очікування та виробити спільні вимоги одне до одного. Раніше було більше ейфорії, заяв і обіцянок, які не виправдалися, тепер настало прозріння. У влади виробився прагматичніший підхід. Зараз не прозвучали ті обіцянки, які неможливо виконати. Сьогодні сталося збалансування того, що влада може і планує, і того, що бізнес- спільнота від неї чекає. А це насамперед передбачуваність і стабільність.

Олександр КОЛОСЮК, директор українського представництва компанії GoodYear Dunlop Tires:

— Нова українська влада прагне покращити бізнес-клімат, збільшує відкритість своїх дій. Вона однозначно на правильному шляху, і ми стараємося її всіляко підтримувати. Нашому бізнесу затишно в Україні. Але сьогодні для нас важливо оцінити перспективи України в довгостроковому періоді. Ми розраховуємо на продовження діалогу з владою. Було б непогано, якби влада вміла правильно презентувати бізнесу те, що вона робить. Щоб її політика, всі її дії були відкриті, зрозумілі та доступні кожному бізнесмену.

Камен ЗАХАРІЄВ, директор в Україні Європейського банку реконструкції та розвитку:

— Покращання інвестиційного клімату набагато важливіше за амністію капіталу. Оскільки навіть якщо мене амністували, чи поверну я гроші в Україну, чи ні — залежить від того, що робити тут із цими грошима. Чи будуть вони тут захищені, чи буде моя власність захищена. Тому інвестиційний клімат — глобальніше питання. Зараз ми маємо стабільніший діалог з урядом, краще розуміння потреб бізнесу.

Марина БРИКИМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: