Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Солана обіцяє сигнали

Післязавтра відбудеться саміт Україна — ЄС
29 листопада, 2005 - 00:00

Післязавтра Україна та Євросоюз проведуть один із найбільших заходів у своїх відносинах — спільний саміт. У чомусь ця зустріч у Києві символічна. Нещодавно Україна відсвяткувала річницю помаранчевої революції. Саміт двох сторін нібито підводить риску під тими кроками, які Київ здійснив за післяреволюційний період, визначальним вектором якого була європейська інтеграція. Вже завтра верховний представник ЄС Хав’єр Солана і єврокомісар з питань зовнішніх вiдносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер прибувають до Одеси на церемонію відкриття Місії ЄС із надання допомоги на українсько-молдовському кордоні.

Напередодні своєї поїздки в Україну верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики і політики безпеки, генеральний секретар Ради ЄС Хав’єр Солана розповів про поглиблення відносин між Києвом і Брюсселем. Він зазначив, що їхнє майбутнє залежить від рівня української демократії та реформ. Про це він заявив у інтерв’ю українським інформаційним агенціям Iнтерфакс-Україна та Укрінформ. Раніше Х. Солана, говорячи про майбутні вiдносини ЄС із Україною, вжив вираз «все, окрім членства». Відповідаючи на запитання про можливу зміну такої позиції, генсек Ради ЄС сказав: «Ми не повинні гайнувати час, спекулюючи на віддаленому майбутньому, коли так багато роботи є для нас зараз. I Україна, і ЄС перебувають у русі, розвиваються та змінюються. Я говорив багато разів, що рівень наших вiдносин і їхній розвиток прямо пов’язані з рівнем української демократії та реформ». Х. Солана висловив задоволення тим, як розвиваються вiдносини Україна—ЄС останнім часом. «Вiдносини між ЄС і Україною продовжують заглиблюватися. Щодо цього, то 2005 рік був добрим роком. Саміт — це добра можливість підбити підсумок розвитку наших відносин, і на саміті буде подано позитивні сигнали, які ви побачите», — сказав він.

Хав’єр Солана також висловив свої коментарі з приводу російсько-німецького проекту Північноєвропейського газопроводу, який Москва може використати як механізм політичного впливу. Представник ЄС відкинув таку думку, підкресливши, що ця ініціатива переслідує суто економічні цілі: «Це був би дуже дорогий проект, щоб використовувати його в політичних цілях».

Говорячи про придністровський конфлікт, урегулювання якого здійснюється згідно з українським планом, Хав’єр Солана заявив, що переговори з цього приводу не повинні залежати від будь- яких чинників майбутнього: «Поки ми не можемо чекати демократизації за одну ніч, і процес урегулювання не повинен залежати від будь- яких майбутніх подій». Верховний представник нагадав, що український план з урегулювання придністровської ситуації побудовано на ідеї демократичних виборів до Верховної ради Придністров’я. Разом із тим, Х. Солана вважає, що «передумов для таких виборів ще немає».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: