Євросоюз дав згоду на початок переговорів про укладання Угоди про стабілізацію і асоціацію з Боснією. Очікується, що вони розпочнуться післязавтра в Сараєвi. Це означає, що офіційна євроінтеграція Боснії почалася. Своєрідний подарунок країна отримала до 10-ї річниці закінчення війни на Балканах, яку вважають найкривавішою в Європі після Другої світової. За офіційними даними її жертвами стали 260 тисяч людей і майже два мільйони перетворилися на біженців. Учора в Вашингтоні відбулися урочисті заходи з нагоди підписання Дейтонських угод у 1996 році, які поклали край Балканській війні.
«Боснія і Герцеговина твердо стала на шлях інтеграції до Євросоюзу», — йшлося в спільній заяві міністрів закордонних справ ЄС. Водночас зазначалося, що швидкість просування країни до європейської спільноти буде залежати від темпів проведення внутрішніх реформ і повної співпраці з міжнародним військовим трибуналом. У першу чергу це стосується арешту і видачі двох утікачів: Радована Караджича — лідера боснійських сербів — та його правої руки генерала Ратко Младіча. Обох звинувачують у геноциді та злочинах проти людяності.
У понеділок ЄС отримав від Ради Безпеки ООН дозвіл ще на рік залишити в Боснії свій миротворчий контингент, який становить 6500 вояків. Резолюція надає їм право продовжувати виконання «головної ролі у стабілізації миру» разом з миротворцями НАТО. Натомість міністри закордонних справ ЄС вирішили наполовину скоротити поліцейську місію — до 150 осіб — аби зосередитися на питаннях боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Боснія і Герцеговина — одна з останніх частинок «пазлу» колишньої Югославії, яку Євросоюз не проти в майбутньому бачити в своїх лавах. Сербія і Чорногорія почали переговори про підписання угоди про стабілізацію і асоціацію минулого місяця, а Албанія сподівається скоро їх завершити. Хорватія, яка вже розпочала переговори щодо членства в Євросоюзі, знаходиться ще на крок попереду. Тим часом Македонія вже наступного місяця очікує на надання статусу країни-кандидатки на членство в ЄС. Проте, найбільш успішною балканською країною є Словенія, яка стала членом Євросоюзу в 2004 році під час останньої і наймасштабнішої хвилі розширення. Отже, загалом на сьогоднішній день вступу до ЄС очікують вісім країн. На жаль, Україна до їхнього числа не входить. Натомість Болгарія і Румунія, згідно з підписаних угод, повинні увійти до ЄС у 2007 році. Хорватія та Туреччина почали переговори щодо вступу в жовтні цього року. Очікують, що вони досягнуть своєї мети відповідно через п'ять і десять років. У решти «балканських сестер» —все в їхніх руках. ЄС не проти їхнього вступу, якщо ті відповідатимуть поставленим вимогам. Набір стандартний: демократія, верховенство закону, ринкова економіка та дотримання правил політичного та економічного союзу.