Президент України Віктор Ющенко звернувся за допомогою до відомих американських політтехнологів — Джона Подести та Майкла Маккеррі, — з команди екс-президента США Білла Клінтона. Десант американських піарників очікується в Києві вже наступного тижня.
Як повідомляє журнал US News and World Report, Подеста та Маккеррі зустрінуться з Ющенком, щоб дати йому «невелику пораду».
Прес-секретар Президента Ірина Геращенко самого факту зустрічі не заперечує, але в її інтерпретації мета приїзду американців — вивчення досвіду роботи офісів президентів світу. «У період реорганізації Секретаріату керівництво уважно вивчає досвід роботи офісів президентів світу, зокрема Франції, Польщі Америки, Росії», — пояснила прес-секретар Президента. Водночас американське видання пов’язує приїзд піарників із «політичною кризою» через обвинувачення «помаранчевої команди» в корупції.
Примітно, що зовсім нещодавно у Вашингтоні у фонді Карнегі під час сніданку з американськими політологами прем’єр- міністр України Юрій Єхануров заявив, що українські олігархи заплатять іноземним консультантам за розробку стратегії розвитку України. «Ми звернулися з проханням до відомих консалтингових фірм для розробки стратегії розвитку України, а кошти пообіцяли дати ті багаті люди, які збиралися в Президента», — сказав він. Він наголосив, що нова українська влада хоче, щоб багаті українці стали національною буржуазією і були залучені до процесу реформ в Україні. Складається враження, що влада втомилася наступати на політичні граблі, а у своїй власній управлінській спроможності сумнівається...
Українські політологи проявили дивовижну одностайність стосовно американських колег. Практично всі назвали приїзд іноземних фахівців «нормальною міжнародною практикою» і жодних комплексів із приводу цього не продемонстрували. «Якщо існує необхідність, можна запрошувати зарубіжних фахівців. Зрештою, ще за часів президента Кравчука з’явився інститут зарубіжних радників», — сказав «Дню» директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
За словами директора Центру політичного маркетингу Василя Стоякіна, Віктор Янукович також звернувся за допомогою до американців і навіть її отримав. «Я у принципі вважаю, що залучення іноземних консультантів може бути дуже корисною справою, адже радити може хто завгодно, а виконуватимуть однаково наші політики», — сказав В. Стоякін «Дню».
А Вікторія Подгорна, директор Центру соціально-політичного проектування, взагалі вважає, що цей крок «трохи запізнився», і запрошувати американських фахівців варто було раніше. При цьому, за її словами, неможливо порівнювати американських і російських піарників: «Американці працюють у рамках професійної етики, а росіяни працюють без гальм по свавіллю. Російські фахівці грають у політику, а не працюють професіонально. Якщо пригадати Марата Гельмана, який публічно вступав у дискусії про те, якщо є протистояння США та Росії в Україні, то це заява політичного гравця, а аж ніяк не професіонала, який завжди повинен мовчати і грати за лаштунками», — заявила Подгорна «Дню».
Заради справедливості слід зазначити, що російський політолог Гліб Павловський після «провалу» в Україні, як і раніше, успішно працює в Білорусі та консультує азербайджанський уряд, а також веде аналітичну програму на НТВ.
Що стосується приїзду американських консультантів, то експерти пов’язують його з падінням довіри до влади всередині країни та на Заході. Адже там очікування були не менші, а можливо, й більші, ніж усередині України. На думку Володимира Фесенка, допомога американців може бути особливо ефективною на міжнародному напрямі. «Проблеми з PR-ом у команди Ющенка очевидні, — вважає Фесенко. — Принаймні, вироблення шляхів впливу на міжнародну громадську думку, проведення відповідних інформаційних кампаній, що стосуються покращання іміджу України за кордоном, просування європейської інтеграції, — все це не зайве. У цьому сенсі можуть допомогти як американські, так і європейські фахівці, я би, чесно кажучи, пошукав європейських фахівців, які допомогли б налагодити більш оптимальну роботу в європейському напрямі».
Утім, жоден, навіть найпрофесійніший PR не зможе компенсувати відсутності стратегічно орієнтованої політики, — а з цим нова влада також має проблеми...