Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«MittalКриворіжсталь»: спогади про майбутнє

Чому в Українi побоюються нового власника?
9 листопада, 2005 - 00:00

Приватизація «Криворіжсталі» стала для України та її керівництва своєрідним допінгом, який немовби дозволив країні знайти друге дихання і знову повірити в себе після численних скандалів у надрах «нової» влади та істотного спаду темпів розвитку економіки. Проте прихід нового власника на найбільше металургійне підприємство країни викликав і чимало запитань.

Минулого тижня голова профспілки металургів і гірників України Володимир Козаченко, коментуючи рекордний продаж, зазначав, що наша держава в ході приватизації часто просто ігнорує інтереси трудових колективів, насамперед прагнучи заробити гроші. На його думку, в країні створено такі умови, що профспілки та трудові колективи не беруть участі в процесі приватизації. При цьому профлідер твердить, що зараз ситуація дещо змінилася, і профспілки будуть активно слiдкувати за процесом приватизації, так і за виконанням інвестором своїх зобов’язань. «Для нас не так важливо, хто інвестор. Хоча, бажано, звичайно, мати вітчизняного, — говорить Козаченко. — Але архіважливо, яку економічну та соціальну політику він проводитиме на купленому підприємстві». Щоб відстежувати виконання інвестозобов’язань на підприємствах гірничо-металургійного комплексу, профспілка заручилася підтримкою Фонду держмайна й підписала з ним відповідну угоду. За цей рік профспілка перевірила виконання 19 договорів на 14 підприємствах. І констатувала, за словами Козаченка, що не всі інвестори, які придбали в Україні гірничо-металургійні підприємства, виконують свої зобов’язання. Тепер у полі зору колишньої «школи комунізму» буде постійно присутня «Криворіжсталь». І київські функціонери, і профком комбінату збираються жорстко відслідковувати виконання новим власником — компанією Mittal Steel — інвестиційних зобов’язань у соціальній сфері.

Колишній інвестор, за словами Козаченка, всіх влаштовував, але профспілки не беруться судити про законність і необхідність приватизації комбінату. Їх завдання — налагодити співпрацю з новим власником із перших днів його приходу. Тим більше, що пакет соціальних зобов’язань, який профспілка «нав’язала» ФДМ для включення до умов приватизації, як розповів «Дневі» глава профспілки «Криворіжсталі» Юрій Бобченко, відрізняється від того, який зобов’язаний був виконувати колишній власник. У ньому — збереження штатної чисельності працівників, а також продовження будівництва нового житла. Ці пункти вперше включено до вимог щодо інвесторів. За словами Козаченка, при розробці соціального пакету щодо «Криворіжсталі» було взято за основу аналогічний документ польського комбінату Huta Czestochowa, щоправда, трохи змінений і доповнений. І все ж трудовий колектив, за словами Бобченка, хвилюється. Чи збереже інвестор соціальну сферу підприємства, яка включає три дитячих оздоровчих табори, два пансіонати, будинок культури та профілакторій. Обстановку підігрівають розмови про жорсткість нового власника щодо працівників. Але Бобченко вважає, що не можна робити такий висновок лишень на підставі дій інвестора на нерентабельних чи збиткових підприємствах. Адже «Криворіжсталь» працює з високою рентабельністю (27,2%).

Як зазначив Бобченко, робітники захищені умовами договору купівлі- продажу меткомбінату, але їх дещо насторожує, що в разі невиконання умов соціального пакету держава не піде на розрив договору, оскільки «гроші, які мають надійти, вже буде розподілено, і виникне проблема де взяти гроші (24 млрд. грн. — Авт. ), щоб повернути інвесторові». Так що, скоріше за все, незалежно від виконання інвестзобов’язань, «Криворіжсталь» залишиться у Mittal Steel.... А новим власникам доведеться «відбивати» витрати, і в Козаченка є побоювання, що робитимуть вони це за рахунок працівників... Тим більше, що говорять про Mittal Steel різне. Чеський уряд, наприклад, нещодавно виключив дітище Лакшмі Міттала зі списку учасників тендера на купівлю Vitkovice Steel через невиконання умов конкурсу. Поразка Mittal у боротьбі за польську Hutе також була пов’язана з масовими протестами проти політики компанії на підприємствах, які їй належать.

Але топ-менеджери Mittal Steel не пропустили нагоди поспілкуватися з трудовим колективом і обіцяли виконувати все намічене. Головна їхня мета реконструювати виробництво на «Криворіжсталі», збільшити видобуток залізняку, поліпшити агломераційний переділ, автоматизувати конвертери та встановити обладнання для безперервного розливу сталі — поліпшити технології, розширити асортимент вироблюваної продукції та знизити витрати. За словами одного з топ- менеджерів компанії Нарендре Чоудхарі, у Mittal Steel є стратегічний план розвитку «Криворіжсталі»...

Проте в потенційних покупців продукції «MittalКриворіжсталь» на українському ринку є побоювання. Українські споживачі продукції меткомбінату (будівельники і металоторгівці) не в захопленні від приходу в країну такого великого інвестора. За словами президента української асоціації металоторгівців Андрія Федосєєва, до 2010 року металотрейдери планують збільшити споживання металу на внутрішньому ринку до рівня 12,3 — 14 млн. тонн. У «метизників» споживання виросте з 600 тисяч тонн щорічно до одного мільйона, у будівельників — до 2,5 млн. тонн. І саме «Криворіжсталь» визначає можливості для розвитку внутрішнього ринку. Декларації, звичайно, звучать добрі, але, як зазначають покупці, це ще ні про що не говорить. «Обіцяні мільйони тонн сталі, — зазначає Федосєєв, — для нас ефемерна цифра». Експерт припускає, що 20-вiдсотковим скороченням надходження продукції «Криворіжсталі» на внутрішній ринок ще можна знехтувати (за рахунок інших виробників). «Але все одно «Криворіжсталь» залишиться найбільш категорійним виробником і постачальником для внутрішнього ринку, виходячи з виробничих можливостей і стабільності поведінки на внутрішньому ринку». Споживачів сталі бентежить також прогнозоване зростання цін продукції «Криворіжсталі». «Ми б хотіли розуміти: за рахунок чого буде отримано додаткову вартість? — зазначає Федосєєв. — За рахунок збільшення продуктивності праці після капітальних вкладень чи за рахунок збільшення товарної вартості продукту. Де це збільшення станеться: на зовнішньому чи на внутрішньому ринку?»

Стурбовані і будівельники. Як заявив старший віце-президент «Київміськбуду» Василь Можар, різке коливання цін негативно відіб’ється на розвиткові цього сектора. «Київміськбуд» планує наступного року побудувати близько 300 тисяч квадратних метрів у Києві та 100 тисяч — у регіонах. Під таку програму необхідно 140—150 тисяч тонн металопродукції. І половина цього обсягу досі постачалася «Криворіжсталлю». У разі зростання цін на металопродукцію житло вже точно дешевшати не почне.

І все ж таки, говорить Федосєєв, ситуація, коли на ринок прийшов цивілізований гравець, для інших його учасників є вельми цікавою. Ринок почне розвиватися цивілізовано, можливо, з нього підуть непотрібні посередники, стосунки стануть більш прозорими. Але з іншого боку, новий господар «Криворіжсталі» поки що ще в Україні вважається «темною конячкою». Це резюме ринку Mittal Steel зможе спростувати лише шляхом співпраці як із профспілками, так і зі споживачами його продукції в Україні.

Наталя ГУЗЕНКО, Марина БРИКИМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: