Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ювілей «козацького батька»

у Дніпропетровську відзначили першим музейним фестивалем
9 листопада, 2005 - 00:00
СВЯТКУВАННЯ 150-ї РІЧНИЦІ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ДМИТРА ЯВОРНИЦЬКОГО ВІДБУВАЛОСЯ НЕ ТІЛЬКИ В ІСТОРИЧНОМУ МУЗЕЇ, А Й У БУДИНКУ-МУЗЕЇ ІСТОРИКА (на фото), ЯКЕ Є ПОПУЛЯРНИМ ТУРИСТИЧНИМ МАРШРУТОМ ДНІПРОПЕТРОВСЬКА / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

У Дніпропетровську відкрили перший Всеукраїнський музейний фестиваль «Музей третього тисячоліття», присвячений 150-річчю від дня народження академіка Д.І. Яворницького (1855—1940) — видатного історика, археолога, етнографа та фундатора Дніпропетровського історичного музею. Сто років тому міська влада тогочасного Катеринослава запросила авторитетного дослідника історії запорізького козацтва Д.І. Яворницького очолити місцевий краєзнавчий музей, який згодом, завдяки зусиллям його директора, перетворився на центр вивчення та популяризації історії України.

Ушанувати пам’ять «козацького батька», як Д.І. Яворницького називали ще за життя, до його могили, яка знаходиться біля стіни музею, прийшли разом із учасниками всеукраїнського музейного фестивалю сотні городян, творча та наукова інтелігенція Дніпропетровська, учні шкіл і ліцеїв, представники місцевих органів влади. На ювілей свого знаменитого земляка приїхала й делегація з села Борисівка Харківської області, де Д.І. Яворницький народився й виріс. «На малій батьківщині, — сказала, виступаючи на урочистій церемонії директор Борисівської середньої школи Надія Гекова, — Дмитра Івановича пам’ятають і шанують. У нашій школі працює кабінет пам’яті Д.І. Яворницького, а місцеві краєзнавці вивчають сторінки його життя та діяльності». У дар дніпропетровцям харків’яни привезли картину з зображенням пам’ятника Д.І. Яворницького, який встановлено на подвір’ї школи, гаптований рушник (подібні все життя збирав академік!), землю з садиби його батьків, а також воду з колодязя, біля якого він любив відпочивати i працювати.

До ювілею Д.І. Яворницького в Дніпропетровську, де він жив і працював три з половиною десятиріччя, готувалися грунтовно. Навіть нинішній навчальний рік у школах області почався з уроку краєзнавства, присвяченого пам’яті історика запорізького козацтва. Історичний музей і меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького підготували експозицію документів, світлин, особистих речей та предметів козацької старовини, зібраних ученим під час етнографічних та археологічних експедицій. Завдяки місцевим підприємцям, які відгукнулися на патріотичний почин, випущено чотири томи епістолярної спадщини академіка, що складається з листування з сотнями видатних сучасників; перевидано також його класичну працю «Запорожье в остатках старины и преданиях народа». До речі, третій та четвертий томи видано спеціально до ювілею.

Проте найголовнішою ланкою ювілейних заходів має стати згаданий всеукраїнський музейний фестиваль. Участь у ньому візьмуть близько 160 працівників із 70 історико-краєзнавчих, художніх, літературних і меморіальних музеїв України. Мета цього представницького форуму — вироблення моделі українського музею III-го тисячоліття, узагальнення досвіду фахівців, використання комп’ютерних та інших технологій. Сам фестиваль, як повідомлялося на його відкритті, буде побудовано на конкурсній основі: експертне журі, яке складається з провідних музейників, краєзнавців і вчених має визначити кращі музейні міні-експозиції, наукові та рекламні видання музеїв, найбільш вдалий фільм про музеї, комп’ютерні та мультимедійні програми. У рамках фестивалю буде проведено також майстер-клас із проблеми «Музей і діти», спеціальне заняття для школярів «Чудовий букет» із музейного навчання і гра- вікторина «Джерело». Варто зазначити, що організатори фестивалю та святкування ювілею Д.І. Яворницького постаралися привернути до них увагу широкої громадськості, не забувши організувати навіть випуск поштових конвертів, присвячених Д.І. Яворницькому, які розійдуться на території всієї України 5-мільйонним тиражем.

Ювілей «козацького батька» наприкінці тижня мали намір відвідати і керівники держави, як це обіцяв навесні Президент В. Ющенко. Проте його візит до Дніпропетровська, де вже два місяці після від’їзду Ю. Єханурова немає голови облдержадміністрації, це питання ще не вирiшено.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: