Отже, VII всеукраїнський з’їзд суддів назвав прізвища п’ятьох нових суддів Конституційного Суду. Голоси делегатів форуму розподілилися таким чином: за голову судової палати у цивільних справах ВСУ Анатолія Дідківського проголосував 371 делегат. У судді ВСУ Ярослави Мачужак 365 голосів. У судді ВСУ Івана Домбровського — 308, а за суддю ВГСУ В’ячеслава Джуня віддали голоси 258 учасників з’їзду. Також на з’їзді обрали нову Раду суддів України, яку очолив відомий суддя, перший заступник голови ВСУ Петро Пилипчук.
Познайомимося з тими, хто сяде в крісла суддів КСУ, поближче.
Іван Домбровський. Суддя судової палати в цивільних справах ВСУ, секретар пленуму ВСУ. 58 років, суддя вищого кваліфікаційного класу, стаж роботи в області права 34 роки, з них 29 — на посаді судді. Домбровський узагальнював судову практику у справах про відшкодування моральної шкоди та за позовами до ЗМІ.
Анатолій Дідківський. Голова судової палати в цивільних справах ВСУ. 55 років, стаж роботи на посаді судді 29 років. Бере активну участь у розробці проектів реформування судової системи і законодавства з питань цивільного права та процесу.
Ярослава Мачужак. Суддя Судової палати у кримінальних справах ВСУ. Член президії ВСУ. 49 років, стаж роботи суддею 22 роки. Займається зокрема питаннями створення ювенальної юстиції в Україні.
В’ячеслав Джунь. Суддя, член президії ВГСУ, кандидат юридичних наук. 53 роки, стаж роботи на посаді судді 15 років. Поєднує судову діяльність з науковою роботою, спеціалізується на проблемах застосування законодавства з питань банкрутства.
Василь Бринцев. Голова Апеляційного суду Харківської області. Кандидат юридичних наук. 54 роки, стаж роботи на посаді судді 25 років. За весь час роботи не мав скасувань судових рішень, винесених під його головуванням. Займається науковою та викладацькою діяльністю у Національній юридичній академії. Має 70 наукових праць. Тричі його роботи відзначалися спеціальними дипломами конкурсів на найкраще юридичне видання.
Якщо всі шестеро (в тому числі і обраний попереднім з’їздом суддів Андрій Стрижак, який до цього часу не зміг прийняти присягу перед депутатським корпусом) нових суддів Конституційного Суду подолають бар’єр у вигляді присяги в парламенті, для відновлення працездатного стану КС не вистачатиме лише одного судді. Адже, згідно із законом про КС, пленарне засідання може відбутися за умови присутності на ньому 12 суддів, а на сьогоднішній день обрано 11. З’їзд суддів свою квоту реалізував. Черга за Президентом та парламентом.
КОМЕНТАРІ
Василь МАЛЯРЕНКО , голова Верховного Суду України:
— Прибуття на суддівський форум вищих посадових осіб держави свідчить про зростаючу увагу до судової системи, про те, що вона набирає все більшої ваги та значення у суспільстві. Верховенство права, яке здійснюється лише за допомогою судової системи, є складовою всіх вимог, що їх висувають до України міжнародні структури. НАТО, ЄС, Рада Європи на перше місце ставлять верховенство права, тобто справедливість судочинства, доступність судової системи для громадян. Але до доступності нам ще далеко, зокрема тому, що не відповідають ніяким нормам приміщення судів і багато чого іншого. Сподіваюсь, напрацьовані з’їздом документи дадуть змогу розвиватися судовій системі в напрямку підвищення її ролі в Україні.
Стосовно обраних суддів Конституційного Суду, то серед них немає жодного, хто б себе якимось чином дискредитував, ніколи на них не було жодних скарг. Вони хороші професіонали. Мені приємно, що серед них три судді ВСУ, — це свідчення авторитету нашого суду.
Павло ЄВГРАФОВ , виконувач обов’язкiв голови Конституційного Суду України:
— З деякими з обраних суддів я знайомий. З іншими мав дружні зустрічі і вважаю, що призначені судді є професіоналами високого рівня. Звичайно, їм доведеться дещо перепрофілюватися, адже в роботі КС є дуже багато особливостей, які відрізняють наш суд від судів загальної юрисдикції. Судді КС, що мають практику, поділяться досвідом. Спершу новачки братимуть участь у засіданнях, але доповідатимуть судді, які залишилися, в тому числі й я...