Учора ввечері стало відомо, що шляхом таємного голосування з’їзд суддів обрав одного з п’яти своїх майбутніх представників в Конституційному Суді України — Василя Бринцева, голову Апеляційного суду Харківської області. Кандидат юридичних наук, має 25 років суддівського стажу. За нього колеги віддали 305 голосів. Серед лідерів перегонів також опинилися суддя ВСУ Ярослава Мачужак (221 голос), суддя ВСУ Анатолій Дідківський (230 голосів), суддя Вищого господарського суду України В’ячеслав Джунь (177 голосів), суддя ВСУ Іван Домбровський (165 голосів). Їх прізвища були внесені в бюлетені для другого туру голосування.
Другий день VII з’їзду суддів України жвавими емоційними баталіями суттєво відрізнявся від першого. Це й не дивно, адже на порядку денному стояла неабияка справа — вибори суддів Конституційного Суду України. Першим каменем спотикання стало питання: а скількох чоловік необхідно обрати по суддівській квоті до КСУ, враховуючи рішення VI з’їзду суддів, на якому судді делегували до КС Андрія Стрижака?
Нагадаємо, що обраний минулого року суддею КС голова Апеляційного суду Закарпатської області А.Стрижак так і не зміг приступити до виконання своїх обов’язків через те, що всі його сім спроб прийняти присягу у Верховній Раді виявилися невдалими. Через політичні протистояння, небажання визначених законом осіб бути присутніми під час складення присяги тощо суддя опинився, як кажуть, ні в сих, ні в тих. З’їзду потрібно було визначитись: переглядати рішення минулого скликання і скасовувати призначення пана Стрижака, або ж визнавати його обрання і включати у списки для голосування п’ять осіб. Навколо цього й розгорілася основна дискусія. Але переважна більшість суддів наполягала на остаточності рішень вищого органу, адже варто хоч раз переглянути прийняте рішення, як ревізія не омине й рішень попередніх з’їздів, що призведе до повного хаосу.
Голова Ради суддів Віктор Кривенко на противагу судді ВСУ Юрію Кармазіну, який висловив сумнів у легітимності VI з’їзду через недотримання квот представництва, запевнив, що минулого року судді позачергово зібралися законно. При цьому він підняв вгору папку з матеріалами минулого з’їзду, демонструючи тим самим прозорість та відкритість. «Якщо у Верховної Ради, Президента, Кабінету Міністрів виникнуть сумніви щодо повноважень і правильності проведення VI з’їзду, треба в установленому порядку звернутися до з’їзду суддів, щоб він переглянув своє рішення. Такого звернення на сьогодні немає. Крім того, я категорично проти того, щоб будь- хто втручався в наші рішення. Якщо ми дамо такий привід, то у мене немає впевненості у тому, що не переглядатимуться кандидатури нових наших обранців. Мовляв, цей нам підходить, а цей — ні», — зазначив головуючий. Що ж стосується подальшої долі Стрижака, то були різні пропозиції — від підтвердження його обрання до включення в загальний список претендентів на крісло судді КС. Ідея про підтвердження попереднього суддівського вибору підтримки не знайшла, адже, за словами судді військової судової колегії ВСУ Олександра Волкова, це — нонсенс, оскільки ні Верховна Рада, ні Президент, ні суди своїх рішень не підтверджують.
Ситуація загострилася ще й через наявність заяви самого Стрижака про відмову від прийняття присяги й повернення на попереднє місце роботи. Написана вона була через чотири місяці митарств. Він пояснив, що Верховна Рада впродовж тривалого часу не давала згоди на ухвалення ним присяги через протистояння в парламенті, не дивлячись на те, що він направив із цього приводу ряд заяв у Раду суддів України і Президенту, де пояснював усі обставини. Разом iз тим, зі слів судді стало зрозумілим, що він писав заяву про поновлення на роботі під тиском. Служитель Феміди дещо відкрив завісу інтриг довкола нього. «Можливо, колись назвуть їхнi імена, але п’ять народних депутатів в моєму кабінеті після епопеї виборів у Мукачевому мені сказали, що «це вони мені так не залишать». Від мене вимагали певних рішень, я цього не зробив. Потім склалася ця ситуація у Верховній Раді: скільки я туди не ходив — я там був не потрібен». Суддя зазначив, що від посади не відмовляється, але готовий прийняти будь-яке рішення з’їзду. Виконуючий обов’язки голови КС Павло Євграфов у свою чергу наголосив, що суддя не набув повноважень через не залежні від нього форс-мажорні обставини, а Олександр Волков підкреслив: «Просто так він не може не стати суддею КС, питання про його звільнення не ставилось, нема жодної з підстав, викладених у Конституції для звільнення Стрижака».
Після цього заступник голови Вищого господарського суду України Віктор Москаленко закликав з’їзд поважати свої рішення, звернутися до парламенту і звернути увагу депутатів на неприпустимість ревізування рішень з’їзду про обрання суддею КС Стрижака: «Не виключаю звернення і до українського народу, якщо парламент не виконає своїх обов’язків». Голова Ради суддів господарських судів України Євген Першиков вважає за необхідне вказати у цьому зверненні, що по відношенню до судді був здійснений тиск щодо вступу на посаду. З’їзд підтримав звернення до законодавчого органу і вирішив обирати п’ятьох суддів.
Після звільнення суддів КСУ, термін повноважень яких закінчився, нові кандидати представили себе, хто як умів. Дехто серйозно декларував свої наміри стверджувати верховенство права своєю діяльністю, дехто переказував біографію, дехто хвалився науковими здобутками, а дехто — дітьми. Делегати слухали уважно, критики кандидатур не було зовсім. Лунали репліки про підтримку тієї чи іншої особи. Перед відповідальним моментом голова ВСУ Василь Маляренко сказав: «Ми сьогодні багато в чому вирішуємо долю нашої держави, створюємо високий державний орган, покликаний підправляти Конституцію, інші нормативні акти. Тому я вас прошу поставитись до цього надзвичайно виважено. Не можна з’їзд перетворювати на контору з працевлаштування. Ми повинні обрати в КС достойних людей, з вищою не лише освітою, а й освіченістю, найграмотніших, найпрофесійніших, найморальніших. Бо ви визначаєте долю України, долю судової системи на 9 років наперед».
Голосування проходило таємно. Зі списку з 20 особами (одна суддя зняла свою кандидатуру) треба було викреслити всіх, крім п’яти. Суддями КС стануть ті, за кого віддадуть голоси більше ніж половина делегатів з’їзду.
Судді також обрали сім представників від з’їзду до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та новий склад Ради суддів.