ЦРУ переховує та допитує деяких бранців із «Аль-Каїди» у в’язницях на території кількох держав Східної Європи. Про це повідомляють американські ЗМІ з посиланням на джерела в уряді Сполучених Штатів. Ці місця є частиною прихованої мережі в’язниць, організованої Центральним розвідувальним управлінням чотири роки тому після кривавого теракту у Нью-Йорку. У різні часи система включала об’єкти у восьми країнах, зокрема в Таїланді, Афганістані, Єгипті, Йорданії, Марокко, на Кубі. Факт їхнього існування обговорюється вже давно, проте Східна Європа опинилася в цьому переліку вперше. Те, що американці шукають співпраці з колишніми соціалістичними республіками, підтверджують слова міністра внутрішніх справ Чехії Франтішека Бублана: «Переговори відбулися приблизно місяць тому. Американці намагалися домовитися про облаштування чогось подібного тут, але їм це не вдалося», — цитують його американські ЗМІ з посиланням на чеські джерела. Загалом ЦРУ переховує більше сотні підозрюваних у тероризмі, але ця цифра неостаточна й не включає затриманих в Іраку, зазначає «Вашингтон пост».
Згідно з американськими ЗМІ, секретна мережа в’язниць є центральним елементом у запеклій боротьбі ЦРУ з тероризмом. Її формування залежить від співпраці з розвідувальними службами третіх країн та запобігання витоку будь-якої інформації про систему. Високу секретність цієї діяльності підтверджує й той факт, що за намагання дістати якісь відомості про співпрацю з закордонними в’язницями можуть покарати як будь-якого члена Конгресу, так і представника іноземного уряду. У цю операцію втаємниченi лише вузьке коло американських високопосадовців та кілька вищих чинів розвідки країни, з якою домовилися про утримання підозрюваних у тероризмі. Нічого не відомо про те, хто утримується у в’язницях, якими методами їх допитують або як приймають рішення про тривалість ув’язнення. «Я не збираюся коментувати жодну специфічну діяльність розвідувальних служб», — заявив речник Білого дому Скотт Макклелан.
Усередині самого ЦРУ все гучніше лунають суперечки про доцільність існування цієї мережі. Помітне занепокоєння викликають питання законності, моральності та практичності утримання навіть найнебезпечніших терористів у такій ізоляції та секретності. Дехто в ЦРУ вважає, що система не виправдовує себе й відволікає розвідку від її перманентної функції.
Організація «Міжнародна амністія» засудила існування «архіпелагу» в’язниць і назвала його «гулагом наших часів».