Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газові ціни в Україні зростають

Поки що без участі Росії та Туркменістану
28 жовтня, 2005 - 00:00

Учора Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) ухвалила постанову про затвердження граничного рівня ціни на природний газ, що поставляється промисловим споживачам Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» та її дочірніми підприємствами. З 1 листопада 2005 року він становитиме 379,2 грн. за 1000 кубометрів без урахування тарифів на транспортування й постачання, а також ПДВ. До цього газ для промисловості коштував 361,2 гривні. Можна передбачити, що комісія зважала не лише на техніко-економічні обгрунтування, представлені Мінпаливенерго й НАК «Нафтогаз України». Схоже, враховувалася також ситуація на газовому ринку країни, що залежить, як відомо, від поставок усього з двох країн — Росії та Туркменістану. Спрацювало, очевидно, бажання дещо пом’якшити неминучий майбутній шок. Як відомо, Росія наполягає на тому, щоб уже з 2006 року підняти ціну газу для України з нинішніх за тисячу кубометрів до 0—180. Після 2006 року у нас закінчується договір про постачання газу з Туркменістану. До того ж ця країна уклала довгострокову угоду про постачання газу з Росією, куди планує постачати практично всі свої ресурси. І не випадково всі спроби України також укласти з Туркменістаном довгостроковий договір (на 25 років) поки не мали результату. Президент Сапармурат Ніязов висловив нещодавно не дуже привабливу для України ідею, що переговори із цього питання слід вести в тристоронньому форматі — з участю Росії.

Не дуже успішною була й спроба розв’язати газовий вузол, зроблена прем’єр-міністром України Юрієм Єхануровим, хоча під час зустрічей з Ніязовим у середу й четвер він особисто пообіцяв йому забезпечити виплату боргів за газ.

Почався вже й зондаж на російському напрямку. Наступного тижня українські експерти розпочнуть у Москві переговори й спробують узгодити терміни прокачування туркменського газу в Україну до кінця нинішнього року через території Узбекистану, Казахстану та Росії. Схоже, ця проблема експертам усе ж таки не по силах. У першій декаді листопада нею доведеться зайнятися прем’єрам або віце-прем’єрам Росії та України. Під час цієї зустрічі планується остаточно вирішити питання транспортування туркменського газу в Україну на 2006 рік.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: