Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Неув’язочка»

Азербайджанський опозиціонер — на свободі
21 жовтня, 2005 - 00:00
ПЕРЕД ВИБОРАМИ В АЗЕРБАЙДЖАНІ НЕСПОКІЙНО / ФОТО РЕЙТЕР

Азербайджанський опозиціонер, затриманий українськими правоохоронними органами на початку тижня, на волі. Таким чином неприємний інцидент, що викликав широкий резонанс, можна вважати майже вичерпаним. Перед українською владою, стоїть немало дуже важливих запитань. Чому затримується політичний біженець у США українцями, які нібито теж виступають за захист свобод і прав людини? Чому приймалося рішення з цього приводу в Генпрокуратурі та МВС без координації дій із МЗС країни? Це більше риторичні запитання. Як же розвивалися події вчора?

Уже вчора вранці стало відомо про рішення Залізничного районного суду Сімферополя, згідно з яким прокуратурі було відмовлено в проханні дати санкцію на арешт Расула Гулієва — колишнього спікера Азербайджану, одного з лідерів опозиції країни. Як вважав суд, Інтерпол й азербайджанські правоохоронці надали недостатньо вагомі аргументи для того, щоб взяти його під варту. Рішення може бути оскарженим на протязі трьох діб. Расула Гулієва було затримано на 72 години в аеропорту «Сімферополь» увечері 17 жовтня. Він прямував із Лондона до Баку, щоб взяти участь у парламентських виборах, які відбудуться в Азербайджані 6 листопада. Після того, як Баку відмовився приймати літак опозиціонера, він приземлився в Сімферополі. Через 40 хвилин після посадки Гулієв був затриманий українськими правоохоронцями за, так званою «червоною карткою» Інтерполу. Азербайджан оголосив його в міжнародний розшук за підозрою в нібито привласненні понад $100 млн. Окрім обрання запобіжної міри Україна повинна ухвалити рішення про екстрадицію Гулієва на батьківщину. На це законодавство відводить до 40 діб. Рішення про екстрадицію може прийняти лише генпрокурор, місце якого в цей час вакантне.

Кримський адвокат Ірина Неналтовська, яка представляє в суді інтереси лідера Демократичної партії Азербайджану, вважає, що для його затримання й подальшої екстрадиції в Азербайджан немає жодних підстав. Про це вона заявила на одному з засідань Залізничного районного суду Сімферополя. Як відзначила адвокат, Расула Гулієв має статус політичного біженця, що підтверджено позначкою в паспорті, й Україна зобов’язана дотримуватися його права в цій якості. На думку Ірини Неналтовської, в разі екстрадиції в Азербайджан Расул Гулієва будуть там переслідувати за політичними мотивами. Крім того, Ірина Неналтовська заявила, що перебування лідера азербайджанської опозиції на території України є легітимним. «Він отримав офіційне запрошення від громадянина України, і йому видано разову візу, — відзначила адвокат. — Його перебування наразі на території України нічим не заборонено».

Рішення у справі Расула Гулієва винесла суддя Залізничного суду Сімферополя Ніна Старова. Заслухавши прокурора й адвоката затриманого під час першого засідання, вона відклала винесення рішення у відношенні Расула Гулієва, мотивувавши це необхідністю вивчити велику кількість документів. На думку адвоката затриманого лідера азербайджанської опозиції Ірини Неналтовської, суд «проходив нормально й об’єктивно». «Щоб винести рішення, судді треба вивчити дуже багато документів — це непроста процедура», — визнала адвокат.

Схоже, що Україна стала учасницею чужої гри. Авторитет країни, яка після помаранчевої революції стала на захист прав і свобод людини (пригадати хоча б голосування в профільному комітеті ООН по Білорусі та Кубі), дуже постраждав. Багато експертів відразу ж заговорили, що Україна застосувала у випадку з Гулієвим подвійні стандарти: мовляв, нам необхідна нафта для заповнення трубопроводу Одеса — Броди, тому можна забути й про базові ідеали з захисту прав людини. Ситуація, проте, набагато простіша й не менш сумна: складається враження, що в Україні просто не спрацювала координація між органами влади. Очевидно, що політична гілка держапарату виявилася не в курсі того, що робили силовики...

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Учора під час круглого столу «Азербайджан — Україна: нафта чи демократія?» лідер опозиційної азербайджанської партії «Мусават» Іса Гамбар заявив, що «дуже радий швидкому розв’язанню непорозуміння із Расулом Гулієвим». Пан Гамбар сказав: «Ми повинні дивитися вперед і не повинні піддаватися шантажу. Не можна змушувати людей вибирати між нафтою і демократією. Нафта повинна працювати на демократію. А демократичні ідеали на те, щоб прибутки від нафти правильно розподілялися в суспільстві». У свою чергу народний депутат, член партії Народний Союз «Наша Україна» Микола Катеринчук заявив, що НСНУ різко засуджує дії правоохоронних органів: «Ми будемо вимагати вибачень від Генпрокуратури». НСНУ планує найближчим часом прийняти заяву щодо ситуації в Азербайджані напередодні парламентських виборів, повідомила Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День».

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: