Учора в Національній бібліотеці України імені В.Вернадського відкрилася виставка, присвячена 30-й річниці підписання Заключного акту Конференції з безпеки та співробітництва в Європі. Організатори заходу — Посольство Фінляндії в Україні та Національна бібліотека — зуміли перетворити на перший погляд малоцікаве знайомство з історією європейської дипломатії на захоплюючу екскурсію. Наприклад, на виставці можна дізнатися про те, які колізії виникали 30 років тому через розміщення гостей за англійським чи французьким алфавітом. (Нагадаємо, кілька років тому учасників Празького саміту НАТО розсадили за французьким алфавітом, щоб лідери США та Британії уникли сусідства з Леонідом Кучмою.)
Перша нарада з низки зустрічей, що привели до укладення 1 серпня 1975 року Гельсінського Заключного акту, відкрилася у столиці Фінляндії 3 липня 1973 року. Вітаючи учасників третьої наради, президент Фінляндії Урхо Кекконен сказав: «Маємо всі причини вірити, що наступає нова ера наших взаємовідносин, що ми вийшли на шлях до стабільності та міцного миру». Заключний акт став довгостроковою програмою будівництва єдиної демократичної Європи. З 1995 року Нарада змінила свою назву на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі із загальновідомою абревіатурою — ОБСЄ. Україна бере участь в її роботі з 1992 року. Як відомо, минулого року ОБСЄ піддала сумніву достовірність результатів другого туру президентських виборів в Україні. В тому числі через уважне ставлення організації до виборчих процесів на пострадянському просторі деякі країни СНД, на чолі з Росією, заявляють про необхідність реформування ОБСЄ, яка не хоче миритися з думкою про можливість «керованої демократії».
На експозиції представлено документи, що відбивають діяльність ОБСЄ, літературу про Фінляндію, унікальні старовинні географічні карти. За європейськими стандартами, з електронною версією виставки можна буде ознайомитися на сайті Національної бібліотеки України.