90-річний ювілей відзначив найповажніший священик Тернопілля
Найстаріший священик Тернопільщини отець Микола Шаварін — жива легенда греко-католицької церкви на Західній Україні, свідок і учасник подій, визначальних для цілої епохи, народився 14 вересня 1915 року в Качанівці неподалік Підволочиська. Життєвий шлях отця, котрий більшу частину свого життя діяв у підпіллі, перебував у засланні за відмову зректися віри, є віхою нелегкої історії УГКЦ за радянських часів. За непоборну стійкість в вірі у часи підпілля Вселенський патріарх Папа Римський Іван Павло II відзначив о. Миколу спеціальною медаллю та почесною грамотою. З нагоди поважної дати ювіляра привітав голова облдержадміністрації Іван Стойко. «У цей знаменний день щиро бажаємо, щоб жага творити добро і справедливість ніколи не залишала вашу душу, а невичерпне джерело вашої життєвої наснаги повнилося радістю, та щирою вдячністю людей за ваші добрі справи», — сказано в привітанні, повідомляє Борис МАШЛЯНКА, Тернопіль.
Козаки охороняють кордон...
Протягом останніх місяців у найсхіднішій області країни дедалі частіше спостерігається ситуація, коли разом із міліцією патрулюють козаки. Найбільшим попитом їхня допомога користується при охороні громадського порядку в селах і на трасах міжнародного призначення, де діяльність контрабандистів особливо активна. Правоохоронці зазначають: на плечі добровільних помічників лягає щонайменше половина рутинної роботи. Козаки уповноважені разом зі співробітниками міліції складати протоколи, затримувати та супроводжувати порушників. Переваги такої допомоги — в хорошому знанні козаками своїх рідних місць. Вони знають об’їзні дороги, якими користуються контрабандисти, й мало не всі імена порушників кордону. Важливо зазначити, що з правоохоронцями козаки- «дружинники» співпрацюють безплатно і тільки у вільний від основної роботи час, повідомляє Юрій НОЖЕНКО, Луганськ.
У Криму варто чекати пташиний грип
У зв’язку з загрозою зараження пташиним грипом, на кримських птахофабриках уперше за багато років роботи запроваджено особливі заходи безпеки. Орнітологи схвильовані, що півострів може стати епіцентром епідемії. Фахівці говорять, у жовтні розпочнеться масова міграція перелітних птахів. Багато хто з них на шляху до Європи та Африки використовує кримське озеро Сиваш як перевалочний пункт. Про це насамперед свідчить статистика, за даними якої щорічно через Сиваш — «міжнародний пташиний вокзал«— транзитом пролітає понад півмільйона птахів із різних країн. Таким чином, в умовах спалаху пташиного грипу озеро Сиваш може стати епіцентром епідемії.
Сьогодні співробітники Азово-Чорноморської орнітологічної станції ведуть спостереження в тривожному очікуванні, передає ForUM. У зв’язку з дуже теплою осінню прибуття перелітних зграй до «пташиного вокзалу» затрималося на два тижні, але в жовтні, говорять учені, почнеться масовий переліт. Гуси, качки, кулики, лебеді та журавлі летять із регіонів, уже заражених на пташиний грип. Зараз учені окільцьовують та уважно оглядають перших «транзитників». Уперше за багато років роботи експедиції орнітологи впровадили особливі заходи безпеки. «Протираємо інструменти ретельно щоразу після роботи. Мало чим допоможе лікар. Тому що цей грип так швидко видозмінюється, що щеплення вже не діє. Це захворювання небезпечне тим, що для багатьох може закінчитися смертю», — розповіла старший науковий співробітник Азово-Чорноморської орнітологічної станції Раїса Черничко. Впровадження заходів безпеки на птахофабриках жодним чином не торкнулося домашньої птиці. Гуси та качки, яких розводять для продажу сільські жителі, плавають у водоймищах поруч з перелітними птахами. За словами завідуючого Азово-Чорноморської орнітологічної станції Йосипа Черничка, це може призвести до серйозних наслідків. «Як тільки домашня птиця заразиться, то все піде непередбачуваним шляхом. І тоді це стає соціально небезпечним явищем», — говорить він.
Необхідно, говорять учені, термінове створення в Україні служби сповіщення про загрозливу епідемію. Навіть не в морській столиці Криму на Сімферопольському водосховищі, на зимівлю зупиняються тисячі птахів. І за ними — жодного контролю.
«Якщо почне гинути качка, вона буде розкльована чайкою, а далі по принципу ланцюга — воронами. І цей вірус розноситиметься по місту», — впевнений Олександр Грінченко, голова Кримського товариства мисливствознавців, орнітолог. Із Криму «транзитний» птах летить до Туреччини, Болгарії, Греції, Румунії. А звідти далі — на Західну Європу та Америку. Тому, заявляють українські вчені, ставити перешкоду пташиному грипу треба в Криму.