Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Білорусь знову свариться. Тепер iз Литвою

14 вересня, 2005 - 00:00

Влада Білорусі знайшла відповідь на рішення сусідньої Литви побудувати на своїй території сховище для відпрацьованого ядерного палива. У Мінську оголосили, що поблизу литовського кордону вирішено побудувати два найбільші в Європі свинарські комплекси.

Відносини Мінська з сусідніми країнами уже давно бажають кращого. Виняток, імовірно, становить лише Росія. Із Польщею Білорусь посварилася у зв’язку з останнім скандалом навколо Союзу поляків. До України в білоруської влади особливо недовірливе ставлення: в Мінську без особливого захоплення зустріли помаранчеву революцію в Києві. Останнім часом спостерігається і погіршення відносин між Вільнюсом і Мінськом. (Утім, контакти Литви та Білорусі й раніше не відзначалися особливою теплотою).

У відповідь на наміри Литви спорудити могильник для ядерного палива білоруси, як висловився прем’єр-міністр Литви Альгірдас Бразаускас, «вирішили вдарити гноївкою та смородом свинарських комплексів». За повідомленням Міністерства сільського господарства та продовольства Білорусі, два комплекси на 108 тис. голів кожен, будуть найбільшими в Європі. Один із них планують побудувати в Гродненському районі, неподалік річки Неман, другий — у Кам’янецькому районі, за 10 км від кордону з Литвою. Литовці побоюються, що, крім мошки, яка мігрує по Неману з сусідньої країни на південь Литви, річкою попливуть і нечистоти. За словами голови МЗС Литви Антанаса Валеніса, здійснюючи ці проекти, через якi значно посилиться забруднення литовських рік, Білорусь «дочекається міжнародних санкцій у відповідь».

У самій Білорусі заперечують наявність якогось зв’язку між свинарськими комплексами та спорудженням сховища ядерних відходів.

Вільнюс стурбований тим, де поховати ядерні відходи після закриття Ігналінської атомної електростанції. Росія, яка спершу погодилася на це, пізніше відмовилася зберігати їх на своїй території. Тоді вирішили побудувати могильник у Литві, неподалік Білорусі. Мінськ заявив, що Вільнюс не проінформував ні офіційну владу сусідньої країни, ні керівництво сусідньої Вітебської області про свої наміри. Згідно з проектними розрахунками, територія сховища становитиме 40 гектарів. Користуватися сховищем планують до 2030 року, при цьому ще 300 років ця ділянка землі має перебувати під наглядом Литви.

У кінці серпня в Литві відбувся міжнародний форум «Литва — Євросоюз: проблеми ядерної безпеки», під час якого особливу увагу приділяли будівництву сховища ядерних відходів. Більшість учасників форуму висловили заклопотаність будівництвом могильника. Відомий латвійський політик і публіцист, депутат Ризької міської думи Дайніс Іванс, виступаючи на форумі, заявив: «Той факт, що представники Євросоюзу досі не провели громадські слухання, а вже укладені перші контракти на будівництво сховища, дуже стурбував Латвію. Є ще й психологічний чинник не на користь литовських сусідів. Узяти, наприклад, литовську Бутінге, де існує нафтотермінал. Поруч з ним такі гарні пляжі, але там ніхто не відпочиває. Один такий термінал знижує на 50% рекреаційний бізнес. Є Мажейкський нафтокомплекс, який «чудово» забруднює. А якщо буде ще й могильник, то на відпочинку закордонних, та й своїх туристів у Литві, думаю, можна буде поставити хрест».

Раніше міністр закордонних справ Литви Антанас Валеніс обвинуватив білоруську владу в пропагандистському використанні інформації про плани будівництва в Литві сховища ядерних відходів. За словами Валеніса, сховище поблизу Ігналінської АЕС все рiвно буде побудоване — однак білоруська влада не повинна використовувати інформацію про це з пропагандистською метою.

Микола КОЛЕСНИКОВ, Каунас, спецiально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: