Чия відставка на черзі? Ось у чому, схоже, сьогодні інтрига в нинішній владі. Причиною своєї відставки з посади держсекретаря Олександр ЗIНЧЕНКО назвав корупцію, в якій звинуватив, зокрема, секретаря РНБОУ Петра Порошенка, першого помічника Президента Олександра Третьякова та лідера парламентської фракції «Наша Україна» Миколу Мартиненка. «Секретар РНБО Порошенко, перший помічник Президента Третьяков, кілька їхніх помічників, зокрема, Мартиненко, цинічно реалізовують свій план використання влади у своїх цілях, — сказав О. Зінченко вчора на прес-конференції в агентстві Інтерфакс-Україна. — Порошенко, Третьяков і компанія, посилаючись на Президента, призначають своїх усюди, де тільки можна, свідомо чинять тиск на незалежну судову гілку влади, вільно відчувають себе в приватизаційних процесах». «Здавалося б, саме зараз у вищому ешелоні влади повинна працювати вимога Майдану — відділення бізнесу від влади. Це саме вас стосується, Петре Олексійовичу», — звернувся Зінченко до секретаря РНБО Порошенка, який також був присутнім на прес-конференції. «Здається, відбувається калькування недоліків системи Кучми, навіть партію створюють не як політичну організацію, а як бізнес-клуб, як декор адміністративного ресурсу», — сказав Зінченко.
Петро Порошенко, відразу ж після прес-конференції Зінченко, який зайняв його місце біля мікрофону, зрозуміло, спростовував усі обвинувачення на свою адресу й у свою чергу звинувачував самого Зінченка.
Багато політиків і експертів, ще до того, як О. Зінченко дав своєму вчинку офіційне пояснення, назвали його відставку результатом розбіжностей в оточенні Президента. На думку першого президента України, лідера парламентської фракції СДПУ(О) Леоніда Кравчука, незважаючи на те, що Президент намагається мирити своє оточення, його представники не можуть порозумітися: «Президент не може справитися з власною командою». «Віктор Ющенка ...отримав найболісніший удар із того часу, як він зайняв місце у президентському кабінеті,.. що стало черговою ознакою суперечок у середовищі лідерів помаранчевої революції», — пише автор статті «Архітектор помаранчевої революції йде у відставку» в «Таймс». Видання також відзначає, цитує його українська служба Бі-Бі-Сі, що «скандальна відставка пана Зінченка» може додати вагомість «заявам критиків, які вказують на неможливість пана Ющенка провести обіцяні реформи, саме внаслідок внутрішнього розбрату у його оточенні». На цьому фоні лише той самий Микола Мартиненко традиційно безтурботно заявляв, що відставка Олександра Зінченка з посади державного секретаря України є його, Зінченка, «особистою справою» і не свідчить про проблеми в команді президента... М. Мартиненко натякнув, що Олександру Зінченку було мало влади, оскільки, мовляв, «роль сьогоднішнього Секретаріату Президента не така значна в порівнянні з колишньою адміністрацією президента...»
Іще одне припущення висунула лідер фракції «Регіони України» Раїса Богатирьова: «Відставка Зінченка — погляд у майбутнє. Отже, він знайшов собі місце в березні наступного року»... Проте, на вчорашній прес-конференції сам Зінченко спростував версії, згідно з якими він ніби може очолити виборчий штаб одного з головних гравців майбутніх парламентських виборів.
Отже, хронічна боротьба різних «груп впливу» в оточенні Президента вилилася в чергове загострення. Чи стане цей скандал — мабуть, найгучніший за останні вісім місяців — мотивом до серйозної ревізії в команді Ющенка? Або поспішне прийняття Президентом відставки держсекретаря означає бажання першого зам’яти конфлікт і залишити все як є? Учора стало відомо, що у відставку подав іще один «польовий командир» Майдану — керівник Національної телерадіокомпанії Тарас Стецьків. За словами спікера Володимира Литвина, в парламенті зареєстровано заяву Стецьківа про відкликання його заяви про складання повноважень народного депутата. Мало того, спікер прогнозує надходження до ВР іще кількох подібних заяв...
Надзвичайно серйозним кадровим кроком Президента експерти вважають і вибір Віктором Ющенком майбутнього наступника Олександра Зінченка на посаду держсекретаря. Рішення залежить, на їхню думку, від того, чим хоче Президент бачити свій секретаріат — «звичайною канцелярією» чи ж «структурою, яка могла б відстоювати інтереси Президента в боротьбі з іншими структурами». Серед можливих претендентів частіше за все називають нинішніх віце- прем’єрів Романа Безсмертного й Олега Рибачука, тих же Третьякова й Мартиненка, а також близьку помічницю Ющенка (нині — депутата ВР) Віру Ульянченко. Кого б Президент не вибрав, це призначення стане черговою перемогою одного з угрупувань у його оточенні.