Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка традиційно розпочне свій сезон з української класики. Афішу складено так, щоб глядачі змогли вибрати виставу на будь-який смак. Репертуар вересня пропонує новинки минулого сезону («Наталка Полтавка», «Соло мія», «Брати Карамазови», «Сентиментальний круїз») і легендарні вистави, які давно завоювали любов та інтерес публіки: «Тев’є-Тевель», «Майстер і Маргарита», «Мартин Боруля», «Шельменко-денщик», «Пігмаліон», «Приборкання норовливої» та інші.
17 вересня, до 160-річчя від дня народження Івана Карпенка-Карого, франківці покажуть свій сценічний хіт — «Мартин Боруля», поставлений за однойменною п’єсою українського класика режисером В. Дальським. Понад чверть сторіччя ця вистава завжди йде на аншлагах.
Доки триває довгобуд у театрі і його Мала сцена вже понад 15 років ремонтується, франківці активно використовують для камерних постановок і експериментів малесенький майданчик, потіснивши буфет, і нині на цьому місці глядачі споживають духовну їжу, яку їм «готує» Театр у фойє. 23 вересня відбудеться перша прем’єра франківців: вони покажуть моновиставу «Прощавайте, Чехов!». П’єсу Родіона Феденьова презентує відомий режисер Алла Бабенко (Львів) як своєрідний діалог Ліки Мізінової та Антона Павловича. У головній ролі виступить прима франківців Лариса Кадирова. До речі, цією виставою відкриється Другий міжнародний театральний фестиваль монодрами «Марія», присвячений видатній українській актрисі М. Заньковецькій. Фест організовано за ініціативою благодійного фонду «Український центр», Міністерства культури та туризму, Театру ім. І. Франка і товариства «Просвіта». Глядачі познайомляться з кращими роботами жінок-акторок із Білорусі, Польщі, Росії, Єгипту, Норвегії та України. У рамках фестивалю пройдуть виставки (буде використано матеріали з фондів Музею Марії Заньковецької), пройде науково-практична конференція, присвячена акторській майстерності, відбудуться зустрічі глядачів із провідними артистками світової сцени, з театрознавцями та критиками країн СНД і далекого зарубіжжя...
Трагедію Шекспіра «Ромео і Джульєтта» поставить відомий режисер Валентин Козьменко-Делінде (Словаччина). Нині повним ходом ідуть репетиції. У виставі зайняті як молоді, так і маститі актори. «Можу процитувати слова геніального О. Пушкіна, який казав, що він не знає більш досконалого твору про кохання, ніж шекспірівський «Ромео і Джульєтта», — підкреслив В. Козьменко-Делінде. — Вистава досить довго у нас народжується. На нашому шляху було багато труднощів — виробничих, фінансових і організаційних, але я впевнений, що ми з усім справимося, і в жовтні я запрошую глядачів на прем’єру».
Цей сезон для франківців буде насичений не лише прем’єрами, але й ювілеями. Минулого року театр відзначив своє 85-річчя, а попереду нова дата. Вже вісім десятиріч Театр ім. І. Франка «прописаний» у Києві за знаменитою адресою: площа Івана Франка, 3. Завершилася мандрівка колективу, його кочове життя багатьма містами України: Вінниця, Черкаси, Харків, і вже 80 років триває київський період у історії франківців.
— У цьому сезоні в нас дуже цікаві плани, — сказала завідувачка літературною частиною театру Наталя Пономаренко. — Після «Ромео і Джульєтти» запросимо глядачів на прем’єру «Марат-Сад» Петера Вайса. Це дуже своєрідна п’єса німецького драматурга. Її написано 1963 року, вона розповідає про події Французької революції, але в ній деякі глядачі побачать риси того, що нині відбувається і в нашій країні після помаранчевої революції. Через гру, метафору, яскраву театральність ми, озираючись у минуле, немовби поринаємо в сьогодення. П’єса гостра. У ній автор говорить про прагнення суспільства спробувати зробити наш світ кращим і більш досконалим. Над постановкою «Марата-Саду» працюватиме відомий кіно- і театральний режисер Сергій Маслобойщиков. Він же зробить і сценографію вистави. Ми сподіваємося що це буде багатофігурна постановка, в якій задіяно акторів різних поколінь. Цей проект нам допоможе здійснити «Гете-інститут» — давні партнери і друзі франківців. Театрали зі стажем зможуть пригадати наші попередні спільні вистави — «Мерлін» і «Кар’єра Артуро Уї».
Режисер Андрій Приходько поставить п’єсу Калідаса «Шякантула». Цю роботу можна назвати експериментаторською, і в ній гратимуть молоді актори трупи. Декілька років тому тогочасний художній керівник колективу Сергій Данченко сказав: «Національний театр — це театр високого стилю, і в його репертуарі мають бути різні вистави, які знайомлять глядачів із культурною спадщиною світу», — цього кредо і нині дотримуються франківці на чолі зі своїм творчим керівником Богданом Ступкою. «Шякантула» — звернення до індійського епосу. Для більшості українців це абсолютно незнайомий пласт культури, а вистава Приходька, можливо, заповнить цей пропуск у знаннях наших глядачів.
У цьому сезоні Театр ім. І. Франка готує приємний сюрприз для публіки. У їхньому репертуарі з’явиться улюблений глядачами жанр — мюзикл. «Людину з Ламанчі» (лібрето Джейла Вассермана і Джо Даріона, музика Мітчела Лі ) поставить відомий режисер, колишній киянин, а нині москвич Володимир Петров, а сценографом виступить Андрій Александрович-Дочевський. У виставі про найбільш романтичного героя всіх часів — лицаря сумного образу братимуть участь зірки театру і молоді актори, які володіють добрими голосами і чудовою пластикою.
З минулого року нереалізованим проектом залишилися «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського. Роботу над постановкою франківці перенесли на нинішній сезон через завантаженість Григорія Гладія (колишнього киянина, який вже багато років мешкає в Канаді, виступає як актор і ставить як режисер у багатьох театрах світу). Два роки тому Гладій познайомив українську публіку з трагіфарсом «Істерія» сучасного англійського драматурга Террі Джонсона. Вистава про останні дні життя знаменитого вченого Зигмунда Фрейда викликала величезний інтерес у глядачів. Нині Григорій Гладій разом із художником і сценографом Володимиром Ковальчуком мають намір поставити українську класику...
До майбутнього 150-річчя свого «патрона» Івана Яковича Франка, який відзначатимуть у серпні 2006 року, франківці мають намір підготувати цикл театральних заходів (фестиваль, виставки і прем’єру). У цей час група відомих українських драматургів на чолі з паном Пучинським на замовлення театру пише п’єсу про життя і творчість Івана Яковича. У планах колективу — оновлення легендарної «Енеїди», першої бурлеск-опери на українській сцені. Майже два десятиріччя ця вистава С. Данченка була візитівкою Театру ім. І. Франка, в якій головну роль «парубка моторного» блискуче грав Анатолій Хостікоєв. Зараз триває кастинг молодих акторів, які змогли б зіграти роль Енея...