Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Трубники працюють, але непокояться

Урядова комісія позитивно оцінила роботу заводів, створених на базі НПТЗ
23 серпня, 2005 - 00:00

Закінчилася робота міжвідомчої робочої комісії з вивчення ситуації на Нікопольському південнотрубному заводі. 17-18 серпня вона знайомилася з його виробничою та фінансово-господарською діяльністю, відвідала підприємства, створені на базі НПТЗ, вивчила документи та повернулася до Києва аналізувати результати перевірки. За словами членів комісії, висновки, на основі яких вирішуватимуть подальшу долю трубних підприємств Нікополя, будуть підготовлені до 8 вересня.

Керівник цієї комісії Анатолій Гладченко позитивно оцінив діяльність заводу: «Підприємство працює, на мій погляд, нормально, стан виробництва задовільний. Тому якихось значних зауважень поки що немає. Це й недивно, якщо інвестори вкладають кошти, то вони хочуть, щоб підприємства працювали та давали віддачу». Начальник відділу Фонду держмайна Микола Ловейко вважає, що ще рано робити остаточні висновки. «Завод не «лежить», він працює — це перше враження, про інші думки говорити поки рано, немає і яких-небудь пропозицій», — поділився враженнями з журналістами Ловейко.

«Настрій представників центральних органів влади, міністерств, Фонду держмайна доброзичливий і спрямований на те, щоб зберегти нормальні умови для нормальної роботи трубників, принаймні на сьогодні. Поки що жодних негативних емоцій, думок або висновків немає. Головне завдання перебування групи в Нікополі — побачити стан заводу, роботу цехів, стан виробництва й отримати досить великий перелік різних документів», — заявив член комісії, генеральний директор об’єднання «Укртрубопром» Леонід Ксаверчук. «На мій погляд, найбільша оцінка та, що завод працює. Члени групи побачили працюючі цехи, виробництво труб, те, що люди працюють, отримують зарплату, що вони стурбовані та запитують про те, що буде далі», — наголосив він.

Нагадаємо, уряд Юлії Тимошенко ініціював скасування реструктуризації НПТЗ (на ньому державі належать 99,67% акцій), проведеної відповідно до рішення Кабінету Міністрів, прийнятого в 1999 році. На той момент завод фактично перебував у стані банкрутства. Новий уряд розпорядженням від 12 липня вніс це підприємство до переліку об’єктів приватизації в 2005 році. Це спричинило різку негативну реакцію трудових колективів і профспілок. Трубники вважають, що уряд ухвалив рішення без аналізу ефективності реструктуризації. У червні 2005 року Міністерство юстиції України у своєму відгуку у відповідь на запит Кабміну підтвердило законність розпорядження уряду про реструктуризацію НПТЗ, що послугувало обґрунтуванням позиції уряду в Господарському суді міста Києва, де слухали справу за позовом ТОВ «Галілей» до Кабінету Міністрів про визнання недійсною реструктуризації НПТЗ. І 11 липня Київський господарський суд визнав реструктуризацію НПТЗ законною і відмовив у позові ТОВ «Галілей» до Кабінету Міністрів про визнання недійсним його розпорядження про реструктуризацію НПТЗ.

Ініціатива уряду про скасування реструктуризації НПТЗ викликала численні протести. У Нікополі пройшли багатотисячні мітинги. Свою заклопотаність ситуацією висловили також інвестори підприємств, створених на базі НПТЗ. Усе це, схоже, подіяло. Хоча голова Фонду держмайна Валентина Семенюк 3 серпня повідомила про те, що Кабмін відмінив постанову від 22 червня 1999 року про реструктуризацію НПТЗ. Вже наступного дня, 4 серпня, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявила про перенесення прийняття рішення Кабінету Міністрів про скасування реструктуризації НПТЗ на своє наступне засідання. Таким чином заява Семенюк була спростована. Щоправда, при цьому Тимошенко наголосила, що рішення минулого уряду про НПТЗ було незаконним. 5 серпня перший віце- прем’єр Анатолій Кінах на засіданні робочої групи Кабінету Міністрів з питань обробки проблемних питань приватизації держмайна заявив, що позиція уряду з питання реструктуризації НПТЗ ще не сформована.

Пізніше ухвалили рішення створити міжвідомчу робочу групу для вивчення ситуації на заводі, до якої ввійшли представники ФДМУ, Мінпромполітики, Мін’юсту, Міністерства економіки, Дніпропетровської обласної адміністрації, мерії Нікополя, а також профспілкові лідери та представники інвесторів і керівників підприємств, створених на базі НПТЗ.

Валентин БУРЯКОВ
Газета: 
Рубрика: