Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Допоможіть чесному бізнесу!

А він у свою чергу допоможе державі
17 серпня, 2005 - 00:00

Громадянська партія «Пора» оголосила про початок роботи над програмою сприяння малому та середньому бізнесу. По всій Україні партія створює комітети, які аналізуватимуть відносини між владою та бізнесом. Створена в результаті програма може запропонувати владі стратегію поведінки відносно малого бізнесу. Хоча сам намір створити таку програму свідчить про те, що не все гаразд у команді вчорашніх союзників.

Експерти дедалі більше переконуються, що «помаранчеві події» — це революція середнього класу, який в Україні виявився досить сильним, щоб відстояти свої політичні й економічні вимоги. За останні десять років у країні сформувався досить широкий прошарок людей, які мали що втрачати. Саме вони вийшли на площі, вимагаючи чесних і прозорих правил гри. Проте після завершення президентських виборів і перемоги помаранчевих сил так і залишилося неясним: а чи стоїть сама влада на позиціях середнього класу, що так палко підтримав її восени 2004 року?

Першим сигналом, який свідчить про те, що влада не завжди розуміє потреби тих, хто її підтримував на Майдані, стало скасування спрощеного оподаткування для підприємств малого та середнього бізнесу. Тоді на захист вітчизняного виробника вийшла громадянська партія «Пора». Унаслідок проведених нею гучних акцій, у тому числі й спецпроекту «ПОРА поважати підприємців», система спрощеного оподаткування була «відновлена в правах». Надто вже незручною ставала конфронтація влади зі своїми вчорашніми, найактивнішими союзниками. Проте всі подальші кроки нової команди не викликали оптимізму в підприємців, які розраховували, що команда Ющенка послідовніше захищатиме приватний бізнес, допомагатиме його зміцненню.

Чимало оглядачів звертають увагу на популістські кроки та заяви уряду. Стараючись перевершити передвиборні обіцянки Віктора Януковича, Кабмін акцентує увагу на своїх соціальних успіхах, закриваючи очі на зростаючу інфляцію, перманентні продовольчі кризи, зростання безробіття. Перших осіб уряду не особливо турбує те, що буде далі, головне — пережити парламентські вибори- 2006, остаточно «закріпившись» у структурах влади. Але якщо Тимошенко часом закидають у популізмі, то главу держави звинувачують у тому, що його оточення лобіює інтереси великого капіталу — олігархічних груп, наближених цього разу вже до нової влади.

А хто, власне, захищає інтереси громадян середнього достатку й тих підприємців, які своєю роботою створюють економічну базу для політичної стабільності? Питання залишається відкритим… Як вважають лідери «Пори», реалізація програми сприяння малому та середньому бізнесу допоможе підняти доходи від малих і середніх підприємств і дозволить суттєво збільшити надходження до держбюджету, а потім підвищити зарплати й пенсії для всіх громадян. Програма базується на знанні реальної ситуації у сфері вітчизняного підприємництва, тому партія через свої комітети має намір регулярно моніторити відносини бізнесу та влади. Більш того, в окремих випадках «Пора» проводитиме власні розслідування, особливо стосовно резонансних справ. Першою на черзі — справа Нікопольського заводу феросплавів. Донедавна він належав Вікторові Пінчуку, який придбав підприємство за заниженою вартістю, — користуючись своїми зв’язками при владі. Унаслідок цієї операції держава втратила понад 150 мільйонів доларів: саме стільки готові були викласти за НФЗ інші інвестори. Але їх навіть не допустили до участі в конкурсі. Недивно, що питання про долю незаконно приватизованого заводу постало на порядку денному нової влади. До речі, кілька постанов судів різних інстанцій уже визнали приватизацію НФЗ незаконною, і тому завод вже давно мав повернутися у державну власність. Але через незрозумілі причини вищі чиновники не поспішають передавати Нікопольський феросплавний у держуправління. Подейкують, що до «затягнення» ситуації причетні люди з близького оточення Президента. Тож «Пора» збирається з’ясувати, хто конкретно з чиновників і чому заважає роботі заводу на державні інтереси. Тим паче, що поки долю підприємства не визначено, інший його акціонер, група «Приват», готова запропонувати за НФЗ 1,5 млрд. гривень. Наявна сутичка двох політиків однакової «ваги», тому до проблем розвитку вітчизняного бізнесу мало хто виявляє цікавість.

Партія «Пора» вже отримала близько 400 звернень від підприємців, які просять «пористів» втрутитися в їхні конфлікти з чиновниками. Власне кажучи, цей «голос підприємців» і підштовхнув активістів громадянської партії до роботи над програмою.

«Ми не можемо вирішувати проблеми кожного підприємця, але як політична партія ми можемо запропонувати владі закони та програми, що можуть принципово змінити ситуацію в країні, й, зокрема, у ставленні держави до чесних підприємців», — каже голова виконкому «Пори» Дмитро Синниченко. Схоже, партія, яка стала локомотивом помаранчевої революції, готова не тільки захищати вітчизняних підприємців, а й зайняти власну політичну нішу, орієнтуючись на підтримку середнього класу.

Аліна ЯКИМЕНКО
Газета: 
Рубрика: