Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Судових виконавців закличуть до порядку

17 серпня, 2005 - 00:00

У житті Міністерства юстиції України нарешті закінчився період, пов’язаний зі скандалами. Такий висновок можна було зробити із вчорашніх обіцянок міністра юстиції Романа Зварича серйозно підійти до наведення порядку у чи не найбільш суперечливому відомстві країни. В першу чергу це стосується Державної виконавчої служби, про рівень корумпованості якої за часів колишньої влади ходили легенди. За словами Романа Зварича, «ефективна» діяльність цієї служби в минулому призвела до того, що сьогодні в Україні не виконано впроваджень на суму близько 36 млрд. гривень. Сума велетенська і, як пояснив міністр юстиції, загрозлива для відомства. Та й самі судові виконавці, не зважаючи на те, що влада вирішила нещадно боротися з корупцією, й досі беруть хабарі. Зокрема міністр розповів, як один з керівників обласного відділення Виконавчої служби міністерства пропонував «одній посадовій особі в міністерстві» 10 тисяч доларів за те, щоб залишитися на своїй посаді. За словами Зварича, того ж дня цей керівник був звільнений. Більше того, якщо спочатку зацікавлені особи пропонували хабарі оточенню міністра, то згодом пропозиції щодо призначення тих чи інших осіб на керівні посади в міністерстві почали надходити йому особисто. За словами Романа Зварича, суми пропонованих хабарів давали йому можливість «стати дуже багатою людиною». Тому сьогодні одним з найважливіших пріоритетів діяльності Мін’юсту стане наведення порядку у цій структурі. На своїй вчорашній прес-конференції міністр юстиції продемонстрував власне бачення методів вирішення цієї проблеми. Зокрема планується створити жорстку вертикально орієнтовану систему, в якій Державна виконавча служба буде підпорядковуватись і контролюватися виключно Міністерством юстиції, що, на думку Зварича, значно звузить поле для різного роду махінацій.

Окрім того, у вересні-жовтні Міністерство юстиції планує подати на розгляд Верховної Ради законопроект «Про парламентську опозицію», для розробки якого, за розпорядженням Президента, створюється спеціальна робоча група із представників провладних та опозиційних політичних сил. За словами міністра, основою для Закону «Про парламентську опозицію» стане законопроект, який він подавав на розгляд Верховної Ради, ще будучи народним депутатом. Відповідаючи на запитання журналістів стосовно того, як ставляться до законопроекту представники опозиції, міністр пояснив, що «опозиції чомусь цей законопроект не подобається, хоча він подавався мною, коли я сам був в опозиції, і на той час його положення гарантували опозиції широкі права». Ідея законопроекту про парламентську опозицію полягає в тому, що у парламенті офіційно за прикладом більшості створюється парламентська меншість, якій законом гарантуються право на участь у розподілі профільних комітетів, призначення їх голів та заступників, а також можливості позачергового виступу з трибуни Верховної Ради з питань діяльності уряду і ціла низка інших прав, які надаються парламентським опозиціям в країнах Євросоюзу.

Щодо резонансних справ стосовно повернення у державну власність таких підприємств, як Нікопольський завод феросплавів та «Криворіжсталь», міністр юстиції заявив, що позиція уряду в цих питаннях залишиться «залізобетонною». Роман Зварич прогнозує, що НЗФ, як і «Криворіжсталь», будуть успішно повернені державі. Оскільки при проведенні тендерів на приватизацію, окрім того, що була штучно занижена ціна, Мін’юст виявив грубі порушення процедури підписання угоди про купівлю-продаж підприємств. Мінюст також буде наполягати на якнайшвидшому проведенні конкурсу з повторної приватизації «Криворіжсталі» — для того, щоб повернути колишнім власникам підприємства вкладені інвестиції.

Павло БУЛГАК
Газета: 
Рубрика: