Яскраве сяйво помаранчевої революції протягом останніх місяців трохи потьмяніло, коли Україна зіткнулася з реальністю та побачила, що вона мусить зробити, щоб стати процвітаючою демократичною європейською країною. Життєво важливі фундаментальні економічні зміни, проте вони будуть болісними. А український парламент уже відмовився від проведення навіть попередніх реформ, які необхідні для вступу України до СОТ. Також необхідні політичні та правові реформи. У системі, покаліченій інстинктами і порядками радянського минулого, корупція носить поголовний характер... Для реформаторів головним мотивом збереження темпу та народної підтримки цього довгого й важкого процесу є перспектива поступового входження країни до Європейського Союзу. Вони вказують на досвід Польщі, Угорщини і балтійських держав, наводячи приклад того, як ЄС може стати могутнім важелем для внутрішніх змін. Більше того, багато реформаторів кажуть про моральне зобов’язання Європи зі збереження того, що зародилося на вулицях Києва в листопаді минулого року. Проте все це відбувається в той час, коли єврореферендуми у Франції та Нідерландах суттєво підірвали прагнення ЄС до розширення. Значна частина травневих дебатів у Франції була сфокусована на уявній небезпеці, яку становить «польський сантехнік», а також на перспективі членства Туреччини. У цих обставинах багато держав закликають припинити розширення... Для України відносини з Росією — це не просто історія закабалення... Приблизно 50% українців є російськомовними; російський флот усе ще базується в Севастополі; Росія продовжує задовольняти велику частину потреб України в енергії. Без сприяння із Заходу, через ЄС і НАТО, ця колишня радянська республіка цілком може знову повернутися обличчям на Схід.
8 вересня в Ризі пройде міжнародна конференція «Український ринок: можливості та перспективи для бізнесу». А з 18 о 20 вересня Латвійська торговельно-промислова палата організує візит вітчизняних комерсантів до одного з найбільших економічних центрів країни помаранчевої революції — Дніпропетровська. Вважається, що обмін бізнес-заходами між двома державами — вельми дієвий спосіб зміцнити економічне співробітництво... Що стосується «вивчення ринку», то тут справді все просто — для цього в ході візиту для комерсантів влаштовують різні конференції, презентації, відвідування діючих компаній тощо. А ось налагодити нові контакти в Україні нелегко. Рік тому кореспондент Бізнес&Балтія пересвідчився в цьому на власному досвіді, взявши участь у візиті до Києва в складі латвійської делегації із 36 компаній (15 галузей). Тоді майже половина опитаних латвійських підприємців зiзналися, що їм так і не вдалося провести заплановану зустріч через... нез’явлення потенційного партнера! Тому зараз, перш ніж вирушати до Дніпропетровська, пригадайте про український менталітет і постарайтеся заздалегідь домовитися з майбутнім компаньйоном про зустріч. І краще — не на загальному бізнес-форумі, а окремо від делегації. Практика свідчить: так ефективніше.
Коли в липні Віктор Ющенко підписав указ, що скасовує ДАІ, він зазначив, що нова міліцейська служба — дорожній патруль — орієнтуватиметься не на кількість затримань і штрафів, як це було раніше, а на те, як про них відгукуються люди. Щоправда, досі так і не визначили, хто виводитиме цей показник народної довіри — соціологи, міліцейські аналітики чи хтось інший.
Не виключено, що спалах «брендового скандалу» не що інше як продовження розбірок у команді «трьох» (прем’єр, Президент і голова РНБ). Цього разу це гра Петра Порошенка проти прем’єра Юлії Тимошенко, якій явно не сподобається ідея «приватизації революційних брендів» Президентом. Кінцева мета гри — розбити парламентський передвиборний альянс Ющенка і Тимошенко. Якщо Президент піде на вибори без прем’єра, її змусять віддати свою посаду голові Ради національної безпеки. В останніх скандалах в Україні, в які виявилася втягнута сім’я президента, є й слід опального російського олігарха Бориса Березовського... Він ображений на Президента за те, що так і не отримав уже давно запитану ним українську візу. Березовський близько знайомий із главою МНС України Давидом Жванією — близьким другом сім’ї Президента... Вони обидва були причетні до таємничого київського зникнення екс-кандидата на посаду президента Росії Івана Рибкіна. До того ж, Жванія виріс разом із грузинським приятелем Березовського Бадрі Патаркацишвілі. Саме зi Жванією київські політики пов’язують фінансові успіхи 19-річного Андрія Ющенка, який їздить на машині вартістю понад 133 тисячі євро та користується мобільним телефоном «Верту».
Юлія Тимошенко оцінила контрольний пакет акцій Нікопольського заводу феросплавів. На її думку, 50% плюс одна акція заводу коштують $500 млн. Більш за те, Тимошенко заявила, що збирається продати пакет НЗФ за цю ціну ще до кінця року. Прем’єр-міністр України не розкриває, за якою методикою вона розрахувала цю ціну. Зазначимо, що офіційно рішення щодо повторного аукціону ще не обговорювалося ні в Фонді держмайна України, ні в українському уряді. Таким чином, судячи iз заяв прем’єра України, реприватизація заводу проводитиметься приблизно за тією ж схемою, що і повторний продаж ВАТ «Криворіжсталь». Тобто потенційним інвесторам будуть виставлені явно неприйнятні умови, які дозволять або залишити комбінат у держвласності, або змусять зацікавлених гравців піти на неофіційну угоду з пані Тимошенко. Як заявив співвласник одного з феросплавних заводів Росії, «за ці гроші жодна розсудлива людина НЗФ купувати не буде, його красна ціна — $120 млн.»