Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Культурний опір «Джаз Коктебеля»

4 серпня, 2005 - 00:00
IГОР БУТМАН / ЮЛIЯ РОМА

Про джазовий фестиваль «Джаз Коктебель» вже ходять легенди. Незважаючи на те, що йому лише три роки. То тут, то там зустрічаються люди з очима, що горять, і запитують: «Ти їдеш цього року на Коктебельський джазовий?» або «Ти що, не був у Коктебелі на джазовому фесті?». Коротше кажучи, здається, в Україні з’явився дійсно культовий джазовий фестиваль у не менш культовому місці. Цього року фестиваль пройде з 15 по 20 серпня.

Дійсно, більш вдалого місця і сезону для джазового фестивалю, мабуть, було не знайти. Тому фестиваль динамічно розвивається, залучаючи не лише традиційну для Коктебеля богему, але і різношерсту молодь, що жваво обговорює на форумі сайта фестивалю (www.jazz.koktebel.info) усі його переваги і передчуваючи шикарний відпочинок в країні джазу, моря, сонця і вина.

Організатори фестивалю Промо.Юей потурбувалися про глядачів на славу. Започаткувавши безплатний вхід на всі концерти найтривалішого в Україні джазового фестивалю, — запросили кращих джазових музикантів з Японії, Німеччини, США, Ізраїлю, Канади, Польщі, Росії та України. Уперше до України прибули спеціально на «Джаз Коктебель» ексцентричний японський театр фрі-джазу Shibusashirazu Jazz Orchestra і нова зірка канадського блюзу Jimmy Bowskill, якій всього 14 років. Уперше в історії фестивалю — найвідоміший колектив De Phazz з новим альбомом. На сцені фестивалю зустрінуться не тільки представники різних країн, але і різних поколінь: улюбленці публіки — гітарист Енвер Ізмайлов з «Мінарет Бенд» і київський секстет ManSound; учасники програми «Джаз Дискавері Шоукейс» і мастита збірна зірок Київ Арт Ансамбль на чолі з неординарним піаністом і джазовим діячем Володимиром Соляником, який очолює арт-дирекцію фестивалю. До того ж Київ Арт Ансамбль відсвяткує на фестивалі своє десятиріччя.

У ролі ведучого фестивалю на його головній сцені — на площі біля будинку Максиміліана Волошина — публіка протягом шести днів побачить його засновника — Дмитра Кисельова. Саме йому належать фрази, що стали крилатими: «Досить пухнути в Туреччині. Життя — в Коктебелі!» або «Тепер за джазом не треба їхати до Монтрьо» (джазова Мекка світу).

А оскільки слоган організатора «Культурний опір» повною мірою стосується і сучасного візуального мистецтва, то перформанси, хеппенінги, ленд-арт, візуальне шоу також включено до програми фестивалю. Наприклад, 17 серпня на сцені біля будинку Волошина, під відкритим небом і в безпосередній близькості від моря буде показано анімаційний фільм для дорослих, що отримав премію «Сезар» за кращу музику до кінофільму, який найбільш відповідає життю в стилі джаз «Les Triplettes de Belleville» — «ТРІО З БЕЛЬВІЛЛЯ».

Кожного вечора задля загального захоплення музикантів, журналістів і близьких друзів фестивалю основну програму продовжать джем- сейшни на відкритому повітрі біля підніжжя древнього згаслого вулкана Кара-Даг, де у наметовому джаз-містечку, що у фісташковому гаї, розміститься другий офіційний майданчик фестивалю.

Крім того, з цього року організатори фестивалю «Джаз Коктебель» вирішили ввести новий формат в рамках фестивалю. Він отримав назву «Джаз Дискавері Шоукейс» («Jazz Discovery Showcase»). Унікальність джазу полягає в тому, що він не передбачає змагання і суперництва. Тим більше — в Коктебелі. Тому запланований спочатку конкурс було замінено на програму «Шоукейс». Незважаючи на свою назву, головна сцена фестивалю не може вмістити всіх бажаючих взяти участь у джазовому форумі. А серед виконавців, які хотіли б узяти участь в ньому, нарівні з уже відомими є й молоді музиканти. Тому з усіх колективів, що подали заявку на конкурс, було вибрано шість, які будуть представлені в цьому спеціальному розділі фестивалю. Як повідомлено в прес-релізі, арт-дирекція фестивалю, не покладаючи вух, відбирала кращих із кращих претендентів і зупинилася на таких виконавцях: класичний біг-бенд ББ (Кривий Ріг) — свінг, «Лабораторія №9» (Кривий Ріг) — фьюжн, тріо «Пори Року» (Запоріжжя) — прифанкований джаз, група (квартет) Сергія Крошенинникова (Черкаси) — хард-боп, квінтет «Резонанс» (Київ) — сучасний джаз, DJ Zipa (Санкт-Петербург) — джазові і соул сети.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: