Порушення кримінальної справи, у якій фігурує ім’я екс-прем’єр-міністра Михайла Касьянова, дало привід для свіжих розмірковувань про політичну ситуацію в Росії. Короткострокова, але масована інформаційна атака проти Касьянова в лояльних до Кремля засобах масової інформації призвела до того, що в Росії почали говорити про нове «політичне замовлення» — ліквідацію потенційного опозиційного кандидата на президентських виборах 2008 року. Здавалося б, Касьянов і не йшов в опозицію, а заявляв лише про те, що не виключена його участь у президентських перегонах безвідносно до будь-якої партії. Однак після кількох критичних випадів Касьянова на адресу політики Кремля російські праві сили автоматично записали його в потенційного лідера правих. Західна преса, зокрема Washington Times, аналізуючи заяву Касьянова про можливу участь у виборах, назвала його «російським Ющенком», провівши низку яскравих паралелей. Цю ідею підхопили й деякі російські ЗМІ. Не дивно, що порушення кримінальної справи проти екс-прем’єра відразу ж отримало досить однобоке трактування.
Днями Генеральна прокуратура Росії підтвердила факт порушення кримінальної справи щодо Михайла Касьянова. Перші ластівки цієї «справи» з’явилися, коли депутат і скандальний журналіст Олександр Хінштейн опублікував у «Московському комсомольці» статтю про купівлю кількома фірмами великої земельної ділянки в підмосковному Троїце-Ликові і, зокрема, дачі «Сосновка-1». Ця операція, за словами журналіста, здійснювалася за участю Михайла Касьянова, який знаходився тоді на посаді прем’єр-міністра і ніби був засновником однієї iз підставних фірм. За словами самого Касьянова, який зараз знаходиться у двотижневій відпустці за кордоном, приводу для кримінального переслідування у влади немає, оскільки, знаходячись на держслужбі, він «не засновував якихось комерційних організацій, ніколи не володів ні акціями, ні частками якихось фірм». Газета «Известия» в ході власного розслідування з’ясувала, що Михайло Касьянов, як і його дружина Ірина, не були засновниками компанії ТОВ «Арт-Груп», яка брала участь у конкурсі з купівлі підмосковної держдачі «Сосновка- 1». Було б справді дивно, якби Касьянов оформляв фірму на власне ім’я, так ще і в столиці, даючи таким чином зелене світло любителям компромату.
Про причини порушення кримінальної справи проти Михайла Касьянова, про його можливості на політичній сцені — у бліц-інтерв’ю російського експерта.
БЛІЦ-ІНТЕРВ’Ю
Борис МАКАРЕНКО, Центр політичних технологій, Росія:
— Про що свідчить порушення кримінальної справи проти Михайла Касьянова?
— Очевидно, що політичні амбіції Касьянова викликають невдоволення й, можливо, занепокоєння нагорі. Внизу в таких випадках завжди знаходяться догідливі люди — скандальний журналіст Хінштейн, який публікує статтю в «Московском комсомольце» раніше, ніж подати її як депутатський запит, і прокуратура, яка, з одного боку, зобов’язана реагувати на депутатський запит, а з другого — явно має й своє бажання включити репресивну машину.
— Чи є ця справа політичним замовленням?
— Слово «замовлення» передбачає, що є такий собі «сірий кардинал», який викликав Хінштейна й наказав йому це. Гадаю, це все-таки більше схоже на «намальований» вище механізм. Можливо, Хінштейн вигадав це сам. Підказали йому або наказали — гадати важко, хоча в таких випадках найчастіше йде спрямоване зливання інформації. Хінштейна, швидше за все, «навели», але «наведення» могло виходити і з середнього ешелону — правоохоронних органів. А «наведення» й Кремля, й правоохоронних органів — далеко не одне й те саме.
— Чи не є ця справа реакцією на те, що Касьянов може стати лідером правих сил?
— Про праву опозицію він поки нічого не говорив. Точне позиціонування Михайла Касьянова в політичному просторі нині поки залишається невідомим. Але він має намір стати опозиційним кандидатом. Саме ці амбіції й непокоять керівництво.
— Чи можна сказати, що справа Касьянова ознаменувала собою початок підготовки до передвиборної кампанії в Росії?
— Передвиборна кампанія — це змагання кандидатів, а не порушення кримінальних справ. Однак, можливо, це бажання вибити конкурента з майбутньої кампанії.
— Чи не зарано починати? До президентських виборів ще більш як три роки...
— З одного боку, рано. А з другого — поки Касьянов тільки сказав, що в нього є амбіції, але нічого для цього не зробив. Якби він пішов активно працювати в політичному просторі, то тоді ще сильнішим був би галас, що людину опозиції переслідують.
— Як ви розцінюєте можливості Михайла Касьянова на політичній сцені? Наскільки він небезпечний для влади?
— Михайло Касьянов дуже досвідчений бюрократ і хороший менеджер. Людина явно з розумом і певними даними для публічної політики, але це людина, яка ніколи в житті нікуди не обиралася, була мало задіяна в публічній політиці. На даний момент, окрім декількох публічних виступів з досить коректною критикою економічного курсу Кремля, Касьянов ніяких кроків у політичному просторі не зробив. Як людина розумна, вагома, яка явно користується деяким попитом, певний потенціал він має, але поки не можна судити, наскільки він великий.
— У такому разі, чи не може галас навколо «справи Касьянова» допомогти йому «розкрутитися»? Адже практика свідчить, що гнаних політиків люблять...
— У цьому плані в російських ЗМІ зараз проводяться паралелі мiж Касьяновим та Ющенком. Але їх не можна прямо порівнювати, оскільки Ющенко вже до того моменту, коли він втратив посаду прем’єр-міністра, був більше ніж головним чиновником у державі. Він уже був політиком і з першого дня розглядався як можливий конкурент наступника Кучми. У випадку з Касьяновим насправді все залежить не тільки від того, як розбиратиметься справа, а й від того, наскільки міцною буде влада. Якщо популярність нинішньої влади зберігатиметься на сьогоднішньому рівні, то Касьянову мало що зможе допомогти. Навіть якщо до його репутації додасться епітет «гнаного й скривдженого», одного цього буде недостатньо.
— Генпрокуратура Росії свого часу заявляла, що справа Ходорковського далеко не остання. Чи можна говорити про реалізацію цих «загроз»?
— Ні. Деякi паралелі в цих справах, звісно, доречні. Але відмінностей більше, ніж схожості.