Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від безробіття — в «копанку»

6 липня, 2005 - 00:00

Нелегальні саморобні міні- шахти — так звані копанки — продовжують цілком активно діяти на території Донецької області. Одним із найсприятливіших місць для незаконного вугледобування, як і раніше, залишається місто Сніжне, де виробки пролягають практично біля самої поверхні та дозволяють добувати вугілля без «зайвих» трудовитрат. При цьому в місті тривають регулярні рейди з виявлення «гірників»-нелегалів, які попри все, продовжують працювати в «копанках».

Так, днями, на прохання міської влади Сніжного, аж два відділення гірничорятувальників виїхали для обстеження непровітрюваних гірських виробок і пошуку людей, які займаються несанкціонованим видобутком вугілля в шахті-«копанці», розташованій на околиці міста. Як повідомляє Центральний штаб державної воєнізованої гірничорятувальної служби, виїхавши на місце, рятувальники зустріли п’ятьох чоловіків, які, навіть не ховаючись, виходили з похилої гірничої виробки. Лікар загону оглянув шахтарів-невдах і визначив, що їхній стан задовільний.

Проте, як свідчить статистика, випадки травматизму на вугледобувних підприємствах продовжують зростати, а в «копанках» із початку року зареєстрована ціла низка летальних випадків. Так, лише в травні поточного року загальний травматизм на вугільних підприємствах становив 363 випадки, при цьому на шахтах загинули дев’ятеро осіб. А загалом, із початку 2005 року на 1 млн. тонн видобутого вугілля загинули троє шахтарів.

Попри ці сумні цифри, люди однаково продовжують працювати в «копанках», стверджуючи, що на звичайних шахтах небезпека їм загрожує не менша. З іншого боку, «копанки», схоже, залишаються єдиною можливістю заробітку для жителів малих шахтарських міст, яким просто ніде працювати. Так, тільки станом на початок року, одразу 53 гірничі підприємства області перебували в стадії ліквідації (51 шахта та двi збагачувальні фабрики), а на 23 шахтах закінчена фізична ліквідація. Обліковий склад працівників на момент закриття шахт становив 14,3 тис. чоловік. Зараз — тільки 3,5 тис.

КОМЕНТАР

Глава Незалежної профспілки шахтарів, народний депутат Михайло Волинець: «В Україні досі працюють нелегальні шахти- «копанки», тому що це вигідно. Вигідно тим людям, які намагаються виживати і вести свій бізнес. Вигідно місцевим органам влади, силовим структурам, які «кришують» бізнесменів-нелегалів, вигідно кримінальним елементам, які купують це вугілля».

Лідер профспілки запевняє, що «вигідно це й директорам державних шахт, які скуповують видобуте в «копанках» вугілля. Вони постачають його на свої підприємства, розбавляють пустою породою. А потім удають, що все це щойно з надр, отримуючи при цьому з держбюджету дотації на кожну видобуту тонну.

Дійсно, робота в «копанках» небезпечна для життя гірників. У наявності безліч смертельних випадків. Там навіть експлуатують працю жінок і дітей. Крім усього іншого, порушується екологія. Вирубуються ліси, щоб укріплювати місця видобутку. Змінюються русла рік, які внаслідок потраплять через нелегальні «копанки» в державні шахти. У результаті, затоплення загрожує цілим регіонам. Не платяться податки до місцевих бюджетів. Про розв’язання соціальних питань я взагалі мовчу.

Щоб запобігти використанню «копанок» треба здійснювати реальний контроль за використанням надр. Винні мають відповідати за всією суворістю закону. Але звинувачувати треба не бідного шахтаря, а кримінальні елементи, прокурорів і співробітників міліції, які все це покривають. Останнім часом міліція розпочала закривати найбільші з шахт-«копанок», що поставлені на промислову основу. Ті ж, хто працює в підвалах і льохах, продовжують працювати. Але й їх не складно знайти. Досить проїхати вулицею, чи заглянути в пункт прийому вугілля, де його централізовано відвантажують «замовникам».

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: