Чеський «ключ» до Євроатлантики
Учора до Києва з державним візитом прибув президент Чехії Вацлав Клаус. Як повідомляє Інтерфакс, після переговорів В. Ющенко та В. Клаус підписали Спільну заяву про зацікавленість у поглибленні взаємних відносин України та Чехії. Зі слів В. Ющенка, міністерства іноземних справ України та Чехії найближчим часом розроблять двосторонню угоду, яка врегулює проблеми перебування українців на чеській території. В. Клаус у свою чергу заявив, що передав главі української держави Віктору Ющенку проект технічних питань, які можуть допомогти Україні на шляху до євроатлантичної структури. Він підкреслив, що «згадуючи той час, коли ми самі доволі довго стукали в двері цих економічних євроатлантичних і європейських структур, ми хотіли б побажати Україні, щоб ви стукали якомога менше», — сказав чеський президент.
Німецька опозиція обіцяє підтримку
Німецька партія Християнсько-демократичний союз у разі перемоги на парламентських виборах 18 вересня збирається добиватися вступу України до Європейського Союзу. Про це в Люксембурзі повідомив віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Олег Рибачук. «ХДС у разі перемоги... гарантує (добиватися) членства України в Євросоюзі. Це формальна резолюція», — сказав Рибачук. При цьому він не виключив, що залежно від політичної ситуації ХДС може в майбутньому зробити більш м’яку заяву із цього приводу. За прогнозами аналітиків, у опозиційного консервативного блоку ХДС/ХСС значні шанси на перемогу в майбутніх парламентських виборах у Німеччині. А главу ХДС Анну Меркель називають найбільш імовірним майбутнім німецьким канцлером, повідомляє агентство «Українські новини».
Спроба номер два?
Перенести на рік кінцеву дату ухвалення всіма країнами-членами Євросоюзу Конституції ЄС запропонувала в конфіденційному порядку низка країн Євросоюзу. Термін може бути перенесено на один рік, до 1 листопада 2007 року, повідомляє ІТАР-ТАРС. Ініціатори ідеї сподіваються, що це дозволить провести в другій половині 2007 року повторні референдуми у Франції й Нідерландах. Цю пропозицію розглянуть на дводенному саміті глав держав і урядів Євросоюзу, який відкривається 16 червня в Брюсселі. Провал Конституції ЄС на референдумах у Франції й Нідерландах викликав небувалу в історії Євросоюзу кризу. У результаті уряд Великобританії оголосив про припинення референдуму, який мав відбутися весною 2006 року. Згідно із затвердженими раніше документами, всі країни-члени ЄС мають ухвалити рішення щодо Конституції Європейського союзу до 1 листопада 2006 року.
Капітал біжить iз Росії
Відплив капіталу з Росії 2004 року становив $33 млрд. — найвищий показник з 1997 року, заявило міжнародне рейтингове агентство Fitch. На думку його фахівців, це свідчить про складну обстановку в підприємницькому середовищі та про гострий брак довіри до влади й недостатнє забезпечення прав власності. Великий приплив нафтодоларів до Росії та зростання її золотовалютних резервів створюють ситуацію, за якої відплив капіталу не дуже небезпечний у короткостроковій перспективі. Проте такий відплив є симптомом недружнього інвестиційного клімату. Агентство звертає увагу на зростання зовнішніх позик приватних компаній з Росії. На його думку, «російські компанії здійснюють позики в такому обсязі одночасно з виведенням прибутків з країни, де вони поза досяжністю держави — тенденція, що прискорилася з початком «справи ЮКОСу».
Кедрова еволюція
Згідно з результатами третього туру парламентських виборів у Лівані, перемогу отримала просирійська коаліція. Перемога фракції, очолюваної колишнім прем’єр-міністром Лівану Мішелем Ауном, може стати визначальною для остаточного складу парламенту. Мішель Аун недавно повернувся до країни з вигнання, яке тривало 14 років. Будучи прем’єр-міністром країни наприкінці 1980-х років, Аун активно виступав за виведення сирійських військ з території Лівану. Але на нинішніх виборах колишній прем’єр виступив як союзник з просирійськими політичними колами. Разом із тим Аун мало схожий на іграшку в руках Дамаска, зазначає газета «Час новин» — недаремно амбіційний генерал отримав прізвисько Наполаун, яке вказує на бонапартійське начало в його політичних спрямуваннях. Восени 1990 року як главком він спробував збройним шляхом витіснити сирійців iз Лівану. Сирійські десантники й авіація розгромили загони Ауна, після чого його таємно вивезли до Тулона на французькому підводному човні. З Франції, що надала генералу політичний притулок, він керував «антисирійським опором». Повернувшись на батьківщину у травні цього року, Аун заявив, що його першочергове завдання — руйнування конфесійної системи державного устрою, демократизація країни й боротьба з корупцією.