Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Порушити закон чи обдурити виборців?

15 червня, 2005 - 00:00

Віктор Ющенко очолить виборчий список владної коаліції на майбутніх парламентських виборах. Так учора анонсував плани Президента голова Ради Народного союзу «Наша Україна», віце-прем’єр iз питань адмінреформи Роман Безсмертний. «Якщо ми хочемо будувати демократичне суспільство, піклуватися про перемогу на виборах до парламенту та до органів місцевого самоврядування, щоб реалізувати нашу програму, то ми повинні робити відповідні кроки», — додав віце-прем’єр.

Р. Безсмертний, за його словами, вітає «бажання подискутувати» навколо питання про можливості Президента очолити владний виборчий блок, проте нагадує, що В. Ющенко є почесним президентом НСНУ, «і це рішення він прийняв». Роман Безсмертний також висловив упевненість, що цей блок набере на виборах-2006 понад 50% голосів.

Сам В. Ющенко вже неодноразово заявляв, що може очолити виборчий список гіпотетичного блоку НСНУ, «Батьківщини» та Народної партії на виборах 2006 року. Із підтримкою подібної ідеї виступали перший заступник голови політвиконкому НСНУ Ігор Жданов і лідер фракції «Наша Україна» Микола Мартиненко. Водночас віце-прем’єр Микола Томенко, наприклад, вважає, що Президенту України Віктору Ющенку не треба цього робити. «Президент повинен бути гарантом демократичного характеру цих виборів, а не учасником кампанії! Тому я не розумію тих радників, які шепчуть Президенту, що йому обов’язково треба бути першим номером у виборчому списку», — заявив М. Томенко тиждень тому в одному з інтерв’ю.

Відомий політолог Володимир Фесенко у свою чергу прогнозує виникнення (в разі, якщо Президент очолить виборчий список свого блоку) вельми серйозної політико-правової колізії (див. «День» від 7 червня цього року). «Даючи згоду на участь у парламентських виборах, Президент мимоволі йде на обман і Центрвиборчкому, і виборців, — вважає експерт. — Адже від президентського мандата він не відмовиться. (А суміщати статус Президента та мандат народного депутата Конституція забороняє. — Ред. ) Як усе це в результаті позначиться на авторитеті Президента?»

Проте тих, хто підштовхує Президента до прийняття відповідного рішення, це, очевидно, хвилює мало. Як і те, що «в міжнародній практиці немає прикладів участі чинних глав держави в парламентських виборах на боці певної політичної сили». Для них ім’я Віктора Ющенка — це успішний бренд. Він привів їх до влади в 2004-му і — як вони, очевидно, сподіваються, — допоможе в ній утриматися в 2006-му... А репутацiя?

9 липня в Києві, повідомив Р.Безсмертний, відбудеться з’їзд НСНУ, на якому обговорюватимуться і питання підготовки партії до парламентських виборів: «Рада зобов’язала президію провести переговори з партіями, які увійдуть до виборчого блоку, з метою завершення дискусії. Доручено створити робочу групу по завершенню документів коаліції Ющенко-2006».

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: