Традиційно на початку літа справою державної ваги стає оздоровлення дітей. І поки школярі підраховують середнє арифметичне своїх оцінок за рік, чиновники масово видають укази на тему «Як українські діти проведуть літо». За словами міністра молоді та спорту Юрія Павленка, кількість дітей, які проходять оздоровлення в літніх таборах за гроші держбюджету, щорічно збільшується. Так, у 2004 році було оздоровлено 47,2% від кількості дітей шкільного віку, а цього року планується «відправити на заслужене оздоровлення» близько трьох мільйонів, або 50% школярів. У державному бюджеті на ці цілі передбачені 171,1 мільйона гривень, що знову ж перевершує торішні показники — тоді ця цифра становила 147 мільйонів. В обласних і місцевих бюджетах, за інформацією міністра, на оздоровлення дітей виділені понад 140 мільйонів гривень. Також хочуть залучити понад 280 мільйонів гривень позабюджетних коштів. Звісно, кількісні показники не можуть не радувати. Але водночас не варто забувати і про якість надаваного відпочинку. Наскільки ми можемо бути впевнені, що відправлені на оздоровлення діти будуть справді оздоровлені, а не просто проведуть кілька тижнів у таборі чи санаторії?
На жаль, такої впевненості немає. Фахівці називають цілу низку «халатностей» стосовно розподілу дітей по санаторно-курортних закладах. Наприклад, аж ніяк не сприяє покращанню здоров’я так зване «укорочення» путівок. Зрозуміло, що якщо путівки на 24 дні перетворити на путівки на 18 днів, можна відвезти на відпочинок набагато більшу кількість дітей і, відповідно, подати вельми симпатичну статистику кількості оздоровлених. Але річ у тому, що для оздоровлення необхідні саме 24 дні, а іноді й більше. «Результат відпочинку не закріплюється, дитина лише встигає адаптуватися до нових умов, як уже час виїжджати», — розповідає кандидат медичних наук, провідний науковий співробітник лабораторії гігієнічного забезпечення умов життєдіяльності дітей Міністерства охорони здоров’я Галина Єрьоменко. — Якщо ж змінюються кліматичні зони, т о й зовсім відпочинок може погано закінчитися. Скажімо, на Кубі дитині треба провести не менше двох місяців, в іншому випадку це лише зашкодить здоров’ю».
До того ж, стверджують фахівці, необхідно при виборі місця відпочинку враховувати діагнози дитини. Сердечникам, наприклад, не варто змінювати клімат. На Кубу або до Єгипту рекомендується їздити із захворюваннями верхніх дихальних шляхів, зате таким дітям нічого робити в Карпатах, де «з розпростертими обіймами» чекають пацієнтів гастроентерологів і урологів. «Часто діагнозів дитини ніхто не враховує, і відправляють її відпочивати туди, де просто є місця», — розповідає Г. Єрьоменко.
За визнанням міністра молоді та спорту, передбачені в місцевих бюджетах на підготовку закладів для оздоровлення дітей до літнього сезону 3,5 мільйона гривень дають можливість провести лише першочергові косметичні ремонти згідно з вимогами санітарно-епідеміологічних і технічних служб. Тож нескладно уявити собі, який комфорт чекатиме дітей у таборах і будинках відпочинку. До речі, деякі дитячі оздоровчі табори вже заявили про своє спізнення з відкриттям сезону.
Багато батьків у такій неоднозначній ситуації з державним відпочинком вважають за краще оздоровлювати дітей за свій рахунок. Але і тут держава приготувала сюрприз — путівки можуть суттєво подорожчати. На це є дві причини. Почнімо з того, що Кабінет Міністрів постановив подавати списки дитячих груп, що від’їжджають відпочивати за кордон, за тридцять днів до відправки. Крім того, з кожною групою дітей повинен обов’язково подорожувати лікар. «Ніхто не узгоджував цієї постанови з Державною туристичною адміністрацією, — розповідає директор Центру туристичної інформації Володимир Царук. — Незрозуміло, нащо їхати лікарю, якщо кожен має медичну страховку. Крім того, зібрати групу за місяць до виїзду практично неможливо — як правило, вона збирається щонайбільше за два тижні до поїздки».
Друга причина подорожчання дитячих путівок — туроператори. За твердженням В. Царука, місця в курортних закладах Криму масово скуповують російські туроператори. Вони пропонують директорам санаторіїв гроші трохи більші, ніж вітчизняні фірми. У результаті, путівок для українських дітей стає дедалі менше....