Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Штурмівщина» в курортний сезон

У Криму до самозахоплень землі додалися захоплення міськрад
4 червня, 2005 - 00:00

У четвер із Керчі Україною покотилася «хвиля». Як повідомляла прес-служба Керченської міськради, чию інформацію миттєво повторили десятки інформаційних агентств, у четвер, о 7 годині 50 хвилин у Керчі відбулося силове захоплення кабінету міського голови Олега Осадчого «представниками «Пори» та кількома опозиційними депутатами». Олега Осадчого та його помічника побили. Прес-служба також повідомила, що в момент захоплення кабінету міліціонери, які здійснювали цілодобову охорону будівлі, кудись зникли. Наряд прибув на виклик лише через 20 хвилин. Звістка про подію в мерії швидко поширилася по всій Керчі. До міськради почали підтягатися жителі міста. У будь-яку мить могла виникнути конфліктна ситуація. Розповідають, що активісти «Пори» намагалися захопити й приміщення загального відділу, в якому зберігаються печаті міськвиконкому, нібито з метою поставити печатку на якийсь документ. Як розповіли очевидці, цим документом був лист із кількома нерозбірливими підписами, в якому повідомлялося про усунення з посади Олега Осадчого та призначення виконувачем обов’язків колишнього секретаря міськради Станіслава Зими. Проте кабінет загального відділу напередодні передбачливо опечатали співробітники СБУ. Як розповів згодом сам мер Олег Осадчий, нападники зажадали віддати їм печаті. Самого ж градоначальника вони не пустили до кабінету. При цьому почалася бійка, в ході якої Осадчому порвали сорочку та розбили годинник…

Але через кілька годин навздогін за першим повідомленням полетіли кілька спростувань. Так, агентства поширили текст «звернення керченської громадськості», в якому викладалася зовсім інша версія подій. Вона мала такий вигляд: городяни, які пікетували міськраду, вирішили зустрітися з мером міста. Але коли пікетники прийшли до міського голови на прийом, він вийшов у приймальню та сказав, що не прийме їх. «Він кілька разів нецензурно висловився та заявив, що «пікетників треба розстріляти», — йшлося в зверненні. «Бачачи, що керчани сповнені рішучості, Осадчий влаштував провокацію: накинувся на одного з присутніх і схопив за шию», — повідомив присутній там журналіст кримської газети «Думка» Андрій Щекун. Він зазначив, що заява Осадчого про побиття звучить дивно, оскільки на його тілі відсутні ушкодження і, навпаки, ушкодження отримав один із пікетників. До того ж згодом і кримська міліція почала заперечувати факт побиття мера Керчі, — заяву про це зробив начальник Центру громадських зв’язків ГУ МВС в АРК Олександр Домбровський. Він розповів, що до Керчі виїхала спеціальна слідча комісія.

Потім виявилося, що до захоплення будівлі причетні не стільки представники місцевої «Пори», скільки інші структури. Координатор громадянської кампанії «Пора» в Криму Ілля Ромм заявив, що члени його організації непричетні до захоплення будівлі Керченської міськради. «На півострові є кілька груп, які, використовуючи наші прапори, просто заробляють гроші, — пояснив один із лідерів організації «Пора» Євген Золотарьов. — Ми не знайомі з цими людьми і зараз готуємо відповідну заяву нашої партії». Зате, як повідомило кримське телебачення, причетними виявилися члени напівлегальної кримської організації «Легіон», яка кілька разів з’являлася в найпідозріліших конфліктних ситуаціях в Сімферополі й інших місцях Криму. Як розповідають обізнані люди, «Легіон» створив і керує ним один із кримських бізнесменів, який ось уже кілька місяців марно добивається влади.

Пружина конфлікту почала швидко розкручуватися. До нього приєдналися кілька інших організацій: близько 70 представників КРО НДП і молодіжної організації «Разом», створеної свого часу на противагу «Порі», почали пікетування будівлі міськради «на підтримку законної влади в місті». Вони тримали в руках плакати «Ні оранжевому геноциду», прапори НДП і «Разом». «Ми не можемо байдуже дивитися на проплачені акції з усунення законно обраних керівників на місцях, що проходять по всьому Криму», — заявив журналістам лідер «Разом» Сергій Юхін.

Керченська міськрада зібралася на позачергову сесію. Депутати викликали на неї представників міліції та депутатів Верховної Ради Криму. Повідомлялося, що «присутні на стихійному мітингу керчани, крім іншого, пропонують організовувати добровільні загони самооборони, які візьмуть на себе охорону будівлі мерії». Але «начальник міліції Овечко на запрошення оргвідділу міськради на сесію не прибув» — повідомила прес-служба міськради. Заступник прокурора Керчі Сергій Антонович сказав, що, «справді керченська міліція вжила недостатніх заходів впливу. У тому, що відбувалося перед будівлею міськради протягом останніх трьох днів, є їхня вина». Депутатам пояснили, що упродовж трьох днів згідно з законом буде прийняте рішення про порушення кримінальних справ проти осіб, які захопили державну будівлю.

Можливо, «керченський путч» стане і приводом для скликання позачергової сесії кримського парламенту. За словами депутата Верховної Ради автономії Олександра Гресса, який виступив перед депутатами міськради, «треба зажадати, щоб парламент заслухав прокурора Криму Віктора Шемчука та начальника кримського главку МВС Володимира Хоменка. На думку Гресса, спробу захоплення влади в Керчі здійснили кримінальні елементи.

Проте одразу була поширена чергова новина, схожа на «злив»: активісти «Пори» готують силове захоплення мерії Євпаторії. Як повідомило журналістам «джерело в політичних колах півострова», ініціатором нової акції виступає євпаторійська «Пора». Нібито активісти саме цієї організації стали кістяком групи, яка рано-вранці в четвер вдерлася до кабінету керченського мера.

Водночас зусилля правоохоронних органів знайти самих «організаторів керченського путчу» так і не увінчалися успіхом. Більш того, цього ж дня глава уряду Криму Анатолій Матвієнко заявив, що не зміг виявити також організаторів наметового містечка біля будівлі Радміну, що було встановлене в дні його поїздки до Польщі. Також протягом останніх кількох тижнів були здійснені спроби захоплень будівель міськрад і районних адміністрацій в Бахчисараї, Білогірську, в Леніному, на території Севастопольського заводу «Металіст» у Балаклаві. Багато політиків у Криму вважають, що засідання РНБО України, що призначене в Криму на наступну неділю, крім проблеми з землею, має розглянути й питання про діяльність у Криму якоїсь невідомої сили, що організовує захоплення будівель і встановлює наметові містечка, прикриваючись чужими прапорами та гаслами. Причому ці події, як правило, мають, без перебільшення, «всесвітню славу»: «Хтось зацікавлений тримати Крим як відкриту рану, посипаючи її сіллю», — заявив Анатолій Матвієнко.

КОМЕНТАР

Олександр ДОМБРОВСЬКИЙ , полковник міліції, начальник ЦГЗ ГУ МВС України в Криму:

— Для вивчення причин подій у Керчі на місце випадку виїжджали два заступники начальника ГУ МВС України в Криму — Євген Бідашко та Валерій Середенко. Як вони встановили, Керченський конфлікт виник не вчора. Це наслідок давнього політичного протистояння в місті. Як відомо, в місті існує численна та сильна опозиція меру міста Олегу Осадчому, яка давно вимагає його зміщення. Напередодні описаних подій, учасники опозиції, зокрема депутати міськради Зима і Тупик, побували на прийомі у прокурора АРК, до відома якого довели, що Олег Осадчий уже тривалий час займає три виборні посади — є депутатом Верховної Ради АРК, числиться депутатом міськради та є мером міста. Прокурор Криму Віктор Шемчук пообіцяв депутатам розібратися з ситуацією. У зв’язку з цим вони написали на ім’я сесії заяву, в якій вимагали, щоб депутати ухвалили рішення про позбавлення Олега Осадчого однієї з посад і хотіли зареєструвати його в загальному відділі міськради. Але оскільки зробити це ввечері не встигли, прийшли до міськради вранці. Але вранці разом з авторами заяви зібралася ціла процесія, яка й попрямувала до кабінету мера. Під час проходу до будівлі ради, яку, до речі, не охороняє міліція, оскільки міськрада не уклала з міськвідділом договір на такий вид обслуговування, працівники, які перебували на площі, не мали жодних підстав їх затримувати, оскільки делегація городян, половина з яких була депутатами міськради, прямувала на прийом до мера міста. Тому вони спокійно, тримаючи в руках заяву, пройшли до приймальні. Але там вони зіткнулися з мером міста Олегом Осадчим, який саме збирався йти. Відбулася спершу розмова, потім суперечка, потім сварка, що переросла в бійку. Противники, втім, не завдали один одному збитків або каліцтва. Крім депутатів міськради, у зустрічі брали участь представники пікетників з наметового містечка, яке до того вже кілька тижнів було встановлене біля міськради, а це якраз «Пора» і така собі організація «Легіон», проте вони не брали активної участі в розбірках, тому й заявляють, що не брали участі в захопленні будівлі. Група пікетників звільнила будівлю одразу ж, щойно цього зажадали прибулі на місце працівники міліції. Значною мірою у виникненні конфлікту винен сам мер міста Олег Осадчий, який замість того, щоб спокійно та в законному порядку прийняти й зареєструвати заяву депутатів, довів подію до конфлікту. Розгляд суті питання в Керчі продовжиться 8 червня на позачерговій сесії міськради.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Керч — Сімферополь
Газета: 
Рубрика: