Робота в саду — можливість проявити свою індивідуальність, доторкнутися до таїнства народження рослин із крихітної насінини, їхнього зростання, цвітіння та збирання врожаю. День у день, рік за роком змінюється сад, але одне залишається незмінним — він завжди є джерелом краси та цілющих сил.
Краса + Користь = Сад. Це формула будь-якого саду, незалежно від площі, яку він займає, — підвіконня, балкон, сотки чи гектари. Аби залишатися привабливим і родючим, сад вимагає постійної турботи та уваги. Але робота в саду не сприймається як важкий тягар, істинні садівники з нетерпінням чекають пробудження природи — розумне фізичне навантаження на свіжому повітрі зміцнює здоров’я. Г.П. Малахов у своїй книзі «Самолікування ХХI століття» пише: «Колірне забарвлення рослин створює психологічне температурне відчуття, так звані колірні асоціації, уявлення. Заспокійливий і розслаблюючий вплив має колір із короткою довжиною хвилі (фіолетовий, синій, зелений, голубий). Червоний, оранжевий, жовтий — колірні тони з довгою хвилею — тонізують, збуджують, підвищують настрій та працездатність. Фахівці вважають, що пурпурно-зелене, сизо-пурпурне і сизо-темне листя збуджує; світло- і темно-зелене листя заспокоює. Світле забарвлення листя та кори створює відчуття легкості; квіти рожевого кольору розганяють меланхолію, а оранжеві необхідні для позбавлення від поганого настрою та депресії. Квіти з золотистим та жовтим забарвленням знімають напруження з очей. Композиція з синьо-блакитних та бузкових квітів допоможе розслабитися і відпочити, а присутність фіолетових кольорів сприяє загоєнню та відновленню тканин органів». Відомий психолог Дж. Люшер вивчив психологічне значення кольору для людини. На думку Люшера, червоний колір символізує активність, творчість, подолання старого, прагнення проявити своє «Я». Рожевий колір виражає інфантилізм, м’якість. Зелений означає служіння, допомогу, доброту, згоду, взаємодію. Він гармонізує, умиротворяє. Синій колір виражає спокій, відвертість. Він знижує напруження очей, позитивно впливає на серцевий ритм. Блакитний колір дає відчуття простору. Це дещо сумний, але мудрий колір терпіння і терпимості. Сучасна біоенергетика стверджує, що сприйняття блакитного кольору має заспокійливий та умиротворюючий вплив на людську психіку, здатне навіть дещо знижувати температуру тіла і кров’яний тиск, зменшувати біль. Жовтий вважається проявом розумного начала, оптимізму, конструктивності. Він орієнтує на майбутнє, дає відпочинок і сприяє позитивним емоціям. Оранжевий символізує розвиток, спрямованість на успіх. Фіолетовий — колір художників і духовенства, символізує потаємне, ірраціональне. Вплив фіолетового кольору до кінця ще не вивчено. Однак помічено, що це улюблений колір дітей, які вірять у чаклунство, він навіває мрії, фантазії. Коричневий — символ тривоги, заздрості, незадоволення. З практики психотерапевтів помічено, що перевагу коричневому віддають люди пригнічені, які на грані нервового зриву. Це колір внутрішнього конфлікту, безсилля, загнаної всередину агресивності. Сірий — колір пасивності.
Від найдавніших часів практикуються методи зцілення людей і тварин за допомогою рослин та квітів. Методи перегонки рослин описав у Х столітті арабський лікар Авіценна. Концентровані ароматні екстракти рослин цінні завдяки антисептичним, антибактерійним, антивірусним властивостям. Ароматерапія — використання ефірних масел рослин з лікувальною метою — відновлює рівновагу та гармонію в організмі, заспокоює розум та емоції. Багато травників упевнені: лікувальний ефект від застосування лікарських трав пояснюється тим, що на організм діє лікувальна енергія, властива рослинам, а не лише одні їхні хімічні складові. Жовта і оранжева календула, сині хвилі котовника, пурпурна ехінацея, голубий та рожевий іссоп, бузкова лаванда, золотий звіробій, червона конюшина та багато інших рослин дивовижно прикрашають сад і забезпечують цінною екологічно чистою лікарською сировиною.
Теорія лікування квітковими есенціями, які отримують із замочених у чистій джерельній воді квітів, базується на тому, що всі хвороби людини виникають внаслідок емоційних порушень. Тому діагноз і лікування базуються на вивченні індивідуальних особливостей людини та виявленні причин негативного настрою, стану душі та розуму. Квіткові есенції розбавляються настільки, що вони перестають діяти на біохімічному рівні і діють лише на енергетичному. Цілителі переконані, що вплив базується на особливих видах енергії рослин на енергетичні поля людини. Використання квіткових есенцій саме для лікування емоційних розладів було розроблене на початку минулого століття англійським гомеопатом Едвардом Бачем, який інтуїтивно спрогнозував властивості квіткових есенцій, перевірив їх на собі і розробив 38 оригінальних есенцій, що носять на даний час його ім’я. Серед використовуваних квітів є як найпростіші — реп’яшок звичайний, вівсюг, волошка та цикорій — так і садові: біла лілія, вербена, клематіс, а також безліч дерев. Есенції розділені на сім груп за кількістю емоцій: страх, невпевненість у собі, втрата інтересу до життя, самотність, надчутливість до стороннього впливу, почуття відчаю та пригніченості, підвищений інтерес до благополуччя інших. Кожна з груп ділиться на підгрупи, яким відповідають особливі ліки. Складна формула, яка включає в себе 5 із 38 есенцій, використовується при різних недугах і носить назву Формула П’яти Квітів, або Рятівний Засіб (біла лілія, сонцелист монетолистий, недоторка, мірабель, клематіс). Для доповнення оригінальних есенцій Бача розроблено додаткові есенції з лаванди, м’яти перцевої, шавлії, деревію.